یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا دریافتند که سوراخ ازون در سال ۲۰۱۵ در قاره قطب جنوب نسبت به سال‌های گذشته بزرگ‌تر شده است.

سوراخ لایه ازون بزرگ‌تر شد

به گزارش ایسنا، سوراخ ازون، تحلیل شدید لایه ازون است که برای اولین بار در سال 1980 و بر فراز قاره قطب جنوب تشخیص داده شد.

سوراخ ازون قطب جنوب در طول فصل بهار در نیمکره جنوبی (اوت و سپتامبر) به دلیل سطوح بالایی از اشکال شیمیایی فعال کلر و بروم در استراتوسفر شکل گرفته و گسترش می‌یابد.

اوایل ماه اکتبر، سوراخ ازون به اوج اندازه خود یعنی 28.2 میلیون کیلومتر مربع گسترش یافت که منطقه‌ای بزرگ‌تر از قاره آمریکای شمالی است. در طول ماه اکتبر، بزرگی این سوراخ به همان اندازه باقی ماند.

به گفته دانشمندان ناسا، دمای سرد غیرمنتظره و دینامیک‌های ضعیف در استراتوسفر قطب جنوب در سال جاری منجر به بزرگ‌تر شدن سوراخ ازون شده است.

سال گذشته در روز 11 سپتامبر (20شهریور 1393) سوراخ ازون به اوج خود یعنی 24 میلیون و 100 هزار کیلومتر مربع رسید. در مقایسه با دوره سال‌های 1991 تا 2014، در سال 2015 ناحیه سوراخ ازون به طور متوسط چهار برابر شده است.

برایان جانسون، محقق آزمایشگاه اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا اظهار کرد: در طول ماه سپتامبر ما به طور معمول شاهد کاهش سریع ازون بودیم که با کاهش 95 درصدی در آن لایه در روز اول اکتبر (9 مهر) پایان یافت. امسال روند کاهش، دو هفته بیش‌تر به طول انجامید و در نتیجه کاهشی نزدیک به 100 درصد در 15 اکتبر (23 مهر) به وقوع پیوست.

لایه ازون به محافظت از زمین در برابر پرتو فرا‌بنفش می‌پردازد که به طور بالقوه مضر است و می‌تواند باعث سرطان پوست، آب مروارید و سرکوب سیستم ایمنی بدن شود و همچنین به گیاهان آسیب می‌رساند.

بزرگ‌تر شدن حجم سوراخ ازون در سال جاری، به احتمال زیاد در ماه‌های آینده منجر به افزایش پرتو فرابنفش مضر در سطح زمین، به ویژه در قطب جنوب و نیمکره جنوبی خواهد شد.

در نتیجه پروتکل مونترآل در خصوص مواد تحلیل‌برنده لایه ازون، سطوح جوی این ترکیبات تحلیل‌برنده به آرامی رو به زوال هستند. انتظار می‌رود سوراخ ازون در حدود سال 2070 بهبود یابد به سطوح سابق خود در سال 1980 برگردد.

کد خبر 312228

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی