همشهری آنلاین: سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که عناصر گروه تروریستی داعش از زمان اشغال شهر موصل در شمال عراق در سال ۲۰۱۴، حدود ۱۳ روزنامه نگار و خبرنگار را در این شهر به قتل رساندند.

mousel

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارش خود افزود: روزنامه‌نگاران همواره جزء اهداف گروه‌های افراطی بوده‌اند.

این سازمان یادآور شد: گروه تروریستی داعش همچنین ایستگاههای رادیویی و تلوزیونی محلی در موصل را در کنترل خود گرفته و این شهر را تبدیل به یک منطقه بسته کرده است.

الکساندرا خازن مدیر بخش خاورمیانه و مغرب در سازمان خبرنگاران بدون مرز تصریح کرد: عناصر داعش استودیوها و تجهیزات آن را به عنوان غنیمت جنگی در اختیار گرفته و از آن برای حملات تبلیغاتی بهره برداری می کنند.

گفته می شود عناصر داعش از تجهیزاتی که در شبکه تلوزیونی "سما الموصل" به دست آوردند، برای ضبط سخنرانی های ابوبکر البغدادی سرکرده این گروه و "خلیفه" خودخوانده در مسجد بزرگ شهر موصل در ژوئیه 2014 میلادی استفاده کردند.

عناصر گروه داعش با استفاده از تجهیزات موجود، شبکه تلویزیونی خود موسوم به "دابق" و یک شبکه رادیویی به نام "البیان" را راه اندازی کردند.

در گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز که با همکاری "دیدبان آزادی‌های مطبوعاتی" در عراق تهیه شد، آمده است: پس از سقوط موصل، 60 خبرنگار از این شهر گریخته‌اند.

این گزارش افزود: برخی از آن‌هایی که برگشتند، زندگی خود را به پای این اشتباه گذاشتند.

در این گزارش آمده است: جنازه برخی از این خبرنگاران به خانواده هایشان تحویل شده است اما در برخی موارد، اینکار به دلیل تلاش برای تأیید وفات آنها، چند هفته یا چند ماه به طول انجامیده است.

گفتنی است سرنوشت 10 نفر از 48 خبرنگاری که ظرف 16 ماه گذشته ربوده شده‌اند، هنوز نامعلوم است.

کد خبر 311942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار