همشهری آنلاین: کارشناس ماهیان زینتی سازمان شیلات ایران گفت: سالانه ۱۰ درصد از ماهیان زینتی در کشور در مرحله پرورش تلف می‌شوند.

سالانه ۱۰ درصد از ماهیان زینتی در کشور تلف می‌شوند

محمد حسن الهی روز دوشنبه در همایش آموزشی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی استان کهگیلویه و بویراحمد در گچساران افزود: در ایران 80 گونه داخلی و 200 گونه غیربومی در حوزه آبزی‌پروری زینتی وجود دارد.

وی بیان کرد: پرورش ماهی زینتی، تجارتی 20 میلیارد دلاری را برای جهان به دنبال دارد که این میزان حجم زیادی را در مقایسه با تجارت‌های دیگر بخش‌هاي کشاورزی به خود اختصاص داده و فرصت خوبی برای ورود به این حوزه برای کشورمان است.

الهی ابراز کرد: 40 درصد از غذای ماهیان زینتی در کشور تولید می‌شود.

کارشناس ماهیان زینتی سازمان شیلات ایران گفت: شهرک‌های پرورش ماهیان زینتی در استان‌های کشور از جمله مازندان، مرکزی، سمنان، تهران و کرمانشاه در حال ساخت است.

الهی اظهار داشت: دسترسی به دانش فنی پرورش ماهی علاوه بر تامین نیاز مراکز بهداشتی، درمانی و تحقیقاتی، نقش مهمی در بهبود شاخص‌های سلامت به دنبال خواهد داشت.

الهی گفت: بسیاری از گونه‌های اکواریومی جهان را می‌توان در شرایط اکواریومی و گلخانه‌ای در کشور تکثیر، پرورش و صادر کرد.

وی با اشاره به این که امکان توسعه این حوزه در کشور وجود دارد افزود: از مزیت توسعه این بخش می‌توان سرمایه‌گذاری قابل انعطاف ماهیان زینتی، درآمد میلیاردی و مشاغل خانگی را نام برد.

فرماندار گچساران نیز در این همایش گفت: این شهرستان دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه آب و کشاورزی است و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها نقش موثری در توسعه اشتغال و تولید دارد.

عبدالرحیم رحیمی افزود: با وجود رودخانه زهره، خیرآباد و سد کوثر این شهرستان دارای پتانسیل‌های مناسبی برای پرورش ماهی است.‌

وی ابراز کرد: این شهرستان دارای ظرفیت‌های بسیاری در زمینه تولید ماهیان گرم آبی و زینتی است به همین دلیل توسعه این بخش نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان اجرایی است.

کد خبر 311007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار