همشهری آنلاین: کتاب پیدایش باغ آسمانی ایران که بیانگر به تصویر کشیدن این باغ برروی سفالینه‌ها و طرحهای گوناگون انواع فرشهای ایرانی توسط ایرانی‌ها دربیش از ۶۰۰۰ سال پیش است، منتشر شد.

کتاب پیدایش باغ آسمانی ایران منتشر شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر یعقوب دانشدوست نویسنده این کتاب معتقد است: چگونگی پیدایش باغ‌های ایرانی و ریشه‌های آن همواره علامت سوال بزرگی پیش روی پژوهشگران ایرانی بوده که تاکنون چه در سطح ملی و چه بین‌المللی نتیجه‌ای دربرنداشته است.

دانشدوست در آغاز این کتاب می‌نویسد: تحقیقاتی که طی چندین سال به ویژه در پنج سال اخیر در زمینه پیدایش باغ‌های ایرانی انجام داده ام منجر به کشف کهن ترین شواهد تاریخی دراین زمینه شده است.

وی در ادامه می نویسد: ایرانیان دست کم از 4200سال پیش ازمیلاد در عمق دوران پیش از تاریخ این باور راداشته اند که باغ و یا بهشتی باغ گونه در آسمان وجود دارد.

4200 سال پیش ازمیلاد، تاریخی است که ایرانیان توانسته اند باغ آسمانی را روی سفالینه‌ها به تصویر بکشند. این طبیعی است که این باور از قرن‌ها پیش از آن تاریخ وجودداشته است.

در باره علتهای وجودی باغی که در آسمان است و یا مورد استفاده آن حدسهایی می توان زد مانند جایگاه نیکوکاران و ..

وی می نویسد: دراین کتاب با آوردن شواهدی تاکیدی از تصاویر روی سفالینه‌های کهن به اثبات وجود سبزینه و باغ پرداخته و نیز با همین روش آسمانی بودن و در پرواز بودن این باغ را به اثبات رسانده ام.

دانشدوست درادامه می نویسد:تداوم این باور را دردوران پیش از تاریخ و سپس دردوران تاریخی پیگیری و شناسایی کرده ام. طرح باغ آسمانی درتصور ایرانی، همواره به عنوان بهترین و زیباترین باغ،الگوی طراحی باغ ایرانی و دگرگونی‌های آن قرار می گیرد.
ازسوی دیگر شناخت باغ آسمانی ایران کشف بزرگی است در پایه‌های فرهنگ ایرانی و ادب پارسی.
کوشش اصلی این کتاب جستجو ومعرفی و اثبات وجود باغ آسمانی ایران است که دردوازده فصل و به همت و مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و انتشارات کلهر منتشر شده است.

کد خبر 310036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار