همشهری آنلاین: تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت بازار مسکن از رشد ۱۲.۴ درصدی اجاره‌بها در یک سال منتهی به شهریورماه حکایت دارد.

rent

فارس نوشت: بانک مرکزی با انتشار گزارشي اعلام کرد در شهریورماه سال 94 از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 77.6 میلیون ریال به منطقه 3 و کمترین آن با 20.9 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

این گزارش صرفاً معطوف به بررسی حوزه تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران بوده و لذا نتایج حاصل از آن قابل تعمیم به معاملات مسکن سایر مناطق شهری و تحولات رونق و رکود در ساخت و ساز نیست.

  • حجم معاملات مسکن

در شهریورماه 94 تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 12 هزار و 900 واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 15.5 درصد کاهش نشان می‌دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در شهریور سال 94 حاکی از آن است که واحدهای نوساز با 5 سال ساخت با سهم 54.1 درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. این سهم در مقایسه با شهریور سال 93، 1.1 درصد کاهش نشان می‌دهد.

  • تحولات قیمت مسکن

در شهریورماه سال 94 متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 39.1 میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.5 درصد افزایش و 2 درصد کاهش داشته است.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 3 (معادل 4.9درصد) و بیشترین کاهش قیمت به منطقه 19 (معادل 7.1درصد) تعلق دارد. در شهریور امسال از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 77 میلیون و 600 هزار ریال به منطقه 3 که کمترین آن با 20 میلیون و 900 هزار ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

  • تحولات بازار معاملات مسکن/ شهر تهران در 6 ماه نخست سال

در 6 ماه اول امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 72 هزار و 500 واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 20 درصد کاهش یافته است. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 38 میلیون و 600 هزار ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 1.3 درصد کاهش نشان می‌دهد.

  • توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه سال 94 نشان می‌دهد بیشترین سهم از معاملات به واحدهای مسکونی با زیربنای 60 تا 70 متر مربع (معادل 15.9 دهم درصد) اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای 50 تا 60 و 70 تا 80 متر مربع به ترتیب با سهم 15.7 و 13.1 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر مربع، 57.9 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

  • رشد 12.4 درصدی کرایه مسکن در یک سال اخیر

در شهریورماه سال 94 شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 11.1 و 12.4درصد رشد نشان می‌دهد.

شاخص اجاره بهای مسکن تحت تأثیر ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک ساله تنظیم می‌شوند و البته تحت تأثیر تحولات قیمت مسکن در سال‌های اخیر روند افزایشی خود را ادامه داده است. سهم هزینه مسکن (اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی معادل 28.4 درصد است.

کد خبر 309360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار