همشهری آنلاین: جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ به بیش از ۹ میلیارد نفر خواهد رسید که تهیه غذای انسان‌ها در آن زمان یکی از بزرگ‌ترین‌ چالش‌های موجود خواهد بود؛ اکنون محققان اسپانیایی از طرح خود با هدف راه‌حل منطقی تولید غذای نسل آینده بشر رونمایی کردند.

حل معضل تامین غذای آینده با مزارع سه‌ طبقه شناور

به گزارش ایسنا، مسئولان شرکت Forward Thinking Architecture در بارسلونا در مورد جزئیات فنی طرح خود اظهار کردند: طبق بررسی‌های انجام شده، بهترین طرح موجود ساخت مزارع شناور در سه طبقه است. طبقه پایین هر مزرعه به استخرهای پرورش ماهی اختصاص می‌یابد و در طبقه دوم شرایط مناسب کشت بدون خاک یا هیدروپونیک فراهم می‌شود.

برای تامین انرژی این مجموعه زراعی شناور که حدود دو کیلومتر مربع مساحت دارد، از پنل‌های خورشیدی نصب شده بر روی سقف استفاده خواهد شد.

طبق محاسبات انجام شده می‌توان از این مزرعه شناور در سال حدود هشت تن سبزیجات و 1.7 تن ماهی برداشت کرد.

ایده اصلی شرکت طراح مزارع شناور انتقال کامل مزارع موجود بر روی زمین به سطح آب و رفع تمامی مشکلات موجود در کشت‌ زرع زمینی است.

صفحات خورشیدی پیش‌بینی شده در این طرح انرژی الکتریکی مورد نیاز مزرعه شناور را برای تولید محصولات زراعی هیدروپونیک یا کشت بدون خاک تامین می‌کند.

محققان برای جلوگیری از اتلاف آب شیرین در مزرعه شناور پس از تصفیه پساب کشت هیدروپونیک آن را به طبقه پایین یا قسمت کشت ماهی منتقل می‌کنند.

نکته قابل توجه در این سیستم استفاده از کود مملو از نیتروژن به جای مانده از مواد دفعی ماهیان جهت افزایش سرعت کشت در بخش کشت بدون آب است.

دکتر خاویر پونس، مدیرعامل شرکت Forward Thinking Architecture در مورد اهداف طرح مزارع شناور گفت: هدف از طراحی مجموعه خودکفای مزارع شناور، تولید محصولات کشاورزی در سواحل کم‌عمق شهرهای در حال توسعه است.

وی در ادامه افزود: از مجموع 35 کلان‌شهر دارای جمعیت بالای ده میلیون نفر، حدود 25 کلان‌شهر مثل شانگهای، جاکارتا، توکیو و نیویورک در کنار آب قرار دارند که این امر نشان‌دهنده اهمیت مسئله تولید محصولات ارگانیک بر روی سطح آب است.

کد خبر 308734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار