همشهری آنلاین: مجلس سنای ژاپن قانون جنجالی حضور ارتش این کشور در جنگ‌های فراسرزمینی را تصویب کرد

ارتش ژاپن

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، لایحه حضور ارتش ژاپن در جنگ‌های فراسرزمینی بالاخره بامداد شنبه (28 شهريور) پس از کشمکش‌های فراوان به تایید مجلس سنای این کشور رسید.

رای گیری که قرار بود پیرامون این لایحه جنجال برانگیز برگزار شود از پنجشنبه هفته گذشته به دفعات از سوی احزاب اپوزیسیون به تاخیر افتاد. اما در نهایت از آنجا که حزب لیبرال دموکرات به رهبری «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، اکثریت کرسی‌های پارلمانی را در اختیار دارد این لایحه را توانست از سد مخالفانی بگذراند که با توسل به حربه‌های مختلف از جمله استیضاح برخی از وزیران کابینه مانع از برگزاری رای ‌یری می‌شدند.

از سوی دیگر، در بیرون از پارلمان نیز تجمعات اعتراض‌آمیزی که طی ماه‌های گذشته به دفعات تکرار شده و در یک هفته اخیر شدت گرفته بود، همچنان ادامه داشت.

با تصویب این لایحه که روند بررسی آن بیش از ۲۰۰ ساعت به طول انجامید، دولت توکیو می‌تواند برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم، در صورتی که یکی از متحدانش مورد تهاجم قرار گرفت اقدام به مداخله نظامی کند.

از سوی دیگر چنانچه برای دفاع از امنیت ژاپن هیچ راهی به جز توسل به جنگ وجود نداشته نباشد، توکیو می‌تواند به گزینه نظامی استناد کند.

طیف مداخلات نظامی ژاپن با استناد به لایحه حضور در جنگ‌های فراسرزمینی شامل موارد زیر است:

-حمایت لجستیکی از کره جنوبی در صورت هرگونه تهدید از سوی كره شمالي. البته در این مورد ارسال نیروی زمینی ژاپن به خاک کره جنوبی همچنان به کسب مجوز از سوی پارلمان منوط خواهد بود.

-انهدام موشک‌های کره شمالی در صورتی که نقطه‌ای را در داخل خاک آمریکا هدف گرفته باشند.

-اقدام نظامی با هدف تامین امنیت خطوط کشتیرانی و رفع تهدیداتی که تمامیت ارضی ژاپن را تهدید می‌کند.

-حملات مسلحانه به منظور نجات جان اسرای ژاپنی.

-رفع ممنوعیت اعزام کمک‌های نظامی به متحدان منطقه‌ای و نیروهای آمریکایی مستقر در آسیا - پاسیفیک.

در این میان، عدم شفافیت قانون تصویب شده و احتمال سوء برداشت دولت‌های آتی از جمله مواردی است که موجب نگرانی گروه‌های اپوزیسیون است.

کد خبر 307764

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha