چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۸:۳۴
۰ نفر

گروه اقتصادی: در سال‌های گذشته جلوگیری از افزایش قیمت نان توسط نانوایی‌ها موجب شده است نابسامانی قیمت و کیفیت نان به دلیل افزایش هزینه تولید بیشتر شود.

 این درحالی است که سهم آرد یارانه‌ای در قیمت تمام شده نان حدود 5 درصد بوده و هزینه‌های دستمزد و... بیشترین سهم را در افزایش قیمت تمام شده نان دارد.

با این روند در سال‌های اخیر تدوین و اجرای طرح جامع ساماندهی گندم، آرد و نان مورد توجه مسئولان در دستگاه‌های ذی‌ربط قرار گرفته است و به گفته وزیر بازرگانی این وزارتخانه از اواخر سال 84 اجرای طرحی 4 مرحله‌ای را برای ساماندهی وضعیت گندم، آرد و تولید نان در کشور در حال اجرا دارد که در مرحله نخست این طرح، بازنگری در خرید گندم از کشاورزان اجرایی شده و ساماندهی توزیع آرد و نگهداری گندم 2 مرحله بعدی طرح مذکور است.

همچنین حلقه پایانی این زنجیره ساماندهی وضعیت و تولید نان صنعتی است.

اما میر‌کاظمی‌خبر از بررسی قیمت نان در شورای اقتصاد داده و اعلام کرده اکنون موضوع مطرح در این شورا نوع حمایت از تولید نان به نحوی است که به افزایش قیمت منجر نشود. با این روند و با توجه به زمانبر بودن تولید نان صنعتی به نظر می‌رسد تسریع در تصمیم‌گیری این شورا در مورد وضعیت نان گامی اساسی در مقابله با نابسامانی‌های موجود و حمایت از مصرف کنندگان خواهد بود.

همچنین وزیر بازرگانی روز گذشته با هشدار نسبت به ناتوانی در کنترل قیمت نان گفت: اگر بحث هدفمند شدن یارانه‌های بخش گندم،‌ آرد و نان تحقق نیابد، تا 3 سال دیگر معلوم نیست حجم یارانه به چه میزان می‌رسد و شاید دیگر نتوان قیمت نان را کنترل کرد.

مسعود میر کاظمی‌در حاشیه مراسم بهره برداری از سیلوی 75 هزار تنی یکی از شرکت‌های تولیدکننده ماکارونی گفت: اگر این یارانه‌ها هدفمند نشده و صنعتی شدن تولید نان تحقق نیابد معلوم نیست تا3 سال دیگر،حجم این یارانه به چه میزان می‌رسد و ممکن است حتی با اعطای رایگان آرد به خبازی‌ها نیز نتوانیم قیمت نان را کنترل کنیم. برای دستیابی به این هدف و جلوگیری از روند کنونی افزایش یارانه‌های این بخش، برنامه جامع گندم، آرد و نان اجرا می‌شود.

وی میزان نیاز نان صنعتی در تهران را 15 هزار تن اعلام کرد و افزود: به زودی واحدهای جدید نان صنعتی در اطراف تهران به بهره‌برداری می‌رسد.

کد خبر 30743

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار