جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: شهر تهران به ویژه در مناطق مرکزی مورد هجوم مگس‌های سفید قرار گرفته است. حشرات بسیار ریزی که مانند آلودگی هوا نمی‌توان با ماسک از شر آن خلاص شد و این حشرات ریز با ورودشان به دهان و چشم از صبح موجب کلافگی می‌شوند.

مگس سفید

به گزارش ايسنا، علی محمد شاعری رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: شهرداری تهران اقدامات گسترده‌ای برای مقابله با این حشرات آغاز کرده است، بر همین اساس در مناطقی که احتمال وجود این حشره بیشتر است با برچسب‌ها، نوار و کارت‌های زرد رنگ تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

وی تاکید کرد: شستشوی درختان با صابون پالیزین (صابون حشره‌کش و کنه‌کش ) افزایش یافته و در برخی مناطق از روزی یکبار به دو یا چندبار افزایش داشته است. تاکید شهرداری تهران استفاده از روش‌های غیر شیمیایی برای مبارزه با سفید بالک‌هاست.

وی ابراز امیدواری کرد با استفاده از نوارهای زرد رنگ و آب‌شویی کانون‌های آلوده بتوانند تا حد زیادی در کنترل سفیدبالک‌ها موفق شوند اما با توجه به افزایش دمای هوا در ماه‌های اخیر تکثیر این حشره بسیار زیاد بوده که موجب شده در شهر بیشتر به چشم بیایند اما هیچگونه ضرری برای انسان نداشته و ابدا جای نگرانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: با اقدامات انجام شده توسط شهرداری تهران و کاهش دما، معضل سفیدبالک ها مرتفع می شود.

  • افزایش آب شویی درختان در منطقه 11

معاون خدمات شهری و فضای سبز منطقه 11 نیز در تشریح اقدامات این منطقه برای مقابله با مگس سفید گفت: علاوه بر استفاده از برچسب‌ها تعداد آب شویی درختان منطقه با پالیزین را از یکبار در شبانه روز به دو بار افزایش داده‌ایم.

وی با اشاره به طغیان این حشره در تمامی مناطق شهر تهران تاکید کرد: منطقه 11 نسبت به سایر مناطق از تراکم و حجم کمتری از سفیدبالک ها برخوردار است، اما اقدامات لازم را برای مقابله با این حشره انجام خواهیم داد.

  • شناسایی کانون‌های اصلی آلوده

رئیس اداره فضای سبز منطقه 6 شهرداری تهران از تداوم مقابله سفید بالک‌ها با استفاده از سموم غیر شیمیایی و کارت‌های آبی و زرد در این منطقه خبر داد و افزود: کانون‌های اصلی آلوده به این حشرات در منطقه شناسایی شده‌اند.

سیدرضا خاتمی گفت: آفت سفید بالک طی سال گذشته و بدون هیچگونه سابقه قبلی در سطح تهران شایع شده که طی ماههای اخیر به صورت انفجاری طغیان کرده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس سیکل زندگی این آفت و تجدید نسل کوتاه مدت آن طغیان سفیدبالک‌ها در سالجاری پیش‌بینی شده بود گفت: مانیتورینگ این حشره در دستور کار اداره فضای سبزمنطقه قرار گرفته بود و ضمن انجام بازدید‌های مستمر و نصب رولهای زرد، وضعیت آفت به طور مستمر رصد می‌شد.

به گفته خاتمی، تاکنون بیش از 600 کارت زرد و 2900 رول زرد بر روی 21 هزار و 500 هزار اصله درخت در محدوده منطقه 6 نصب شده است. همچنین نسبت به آبشویی مستمر به صورت شبانه با صابونهای گیاهی و سمپاشی درختان توت با سموم غیرشیمیایی و سازگار با محیط زیست اقدام شده است.

رئیس اداره فضای سبز منطقه 6 تصریح کرد: تداوم مقابله سفید بالک‌ها در برنامه‌های این اداره قرار دارد و در این راستا کانون‌های اصلی آلوده به این حشرات در منطقه شناسایی شده و با استفاده از دو دستگاه پرتابل اقدام به حذف سفید بالک‌ها خواهد شد.

شهروندان برای نصب کارت‌ها و نوارهای زرد رنگ برای مقابله با سفیدبالک‌ها در معابر می‌توانند با سامانه 137 شهرداری تهران تماس حاصل نمایند اما برای نصب این کارت‌ها در منازل باید با نواحی تماس حاصل نمایند.

کد خبر 306797

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha