یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان انگلیسی برآنند تا از خواص ضد میکروبی جلبک‌های سواحل این کشور برای پرورش نسل جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها به منظور مبارزه با تهدیدات ناشی از ابرمیکروب‌های مقاوم استفاده کنند.

تولید آنتی‌بیوتیک از جلبک دریایی

به گزارش ایسنا، با افزایش تعداد باکتری‌های مقاوم به چند دارو، موسوم به ابرمیکروب‌ها، نیاز مبرمی به داروهای جدید است که بتوانند در صورت تاثیر نداشتن داروهای دیگر، عفونت‌ها را کنترل کنند. محیط زیست می‌تواند منبعی غنی از آنتی‌بیوتیک‌ها باشد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه اکستر به دنبال پرده‌برداری از خواصی هستند که می‌توانند بنیانی را برای نسل جدید آنتی‌بیوتیک‌هایی تشکیل دهند که عفونت ناشی از ابرمیکروب‌هایی مانند استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) را کنترل می‌کنند.

مایکل ووس، رهبر این تحقیق اظهار کرد: آزمایش‌های نخستین ما تایید کرده است که جلبک‌ها دارای خواص گوناگون ضد میکروبی منظمی هستند. به طرز هیجان‌انگیزی مقداری از این عصاره‌ها در برابر بعضی از باکتری‌های مقاوم و مشکل‌زا مؤثر هستند و ما امیدواریم که تلاش ما بتواند به کشف داروهای جدیدی که هم تاثیر سریع‌تری دارند و هم ارزان‌تر هستند، کمک کند.

منطقه ساحلی کورنوال در جنوب غربی بریتانیا بخاطر فراوانی خطوط ساحلی و گونه‌های جلبک‌های دریایی، محل تمام عیاری برای این نوع تحقیقات به شمار می‌رود.

ووس میگوید: برای پیشبرد بیش‌تر این نظریه، تیم تحقیقاتی یک پروژه تحقیقاتی اختصاصی را تشکیل خواهند داد که به طور قطع بتواند روشنگر عوامل بالقوه‌ای که آنها مد نظر داشته‌اند، باشد.

کد خبر 305477

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha