همشهری آنلاین: محققان آمریکایی احتمال می‌دهند که داروی گیاهی دیگوکسین، احتمال مرگ زودهنگام را ۲۱ درصد افزایش می‌دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از هلث، بیش از 200 سال است که داروی گیاهی دیگوکسین برای درمان نارسایی قلبی و فیبرلاسیون دهلیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در فیبرلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب یعنی دهلیزهای قلب، فاقد ضربان مطلوب هستند و به جای ضربان منظم و الگوی طبیعی، دهلیزها به شکل غیرمنظم و سریع منقبض می‌شوند.

استفاده از داروی دیگوکسین برای درمان بیمارانی که نارسایی قلبی دارند، بسیار شایع است؛ تا جایی که سازمان جهانی بهداشت این دارو را در فهرست داروهای مورد نیاز برای یک سیستم سلامت پایه قرار داده است.

محققان به طور تصادفی به این نکته برخوردند که استفاده از این دارو در برخی از بیماران، منجر به مرگ زودهنگام می‌شود.

برای اعلام نظر قطعی تحقیقات بیشتری لازم بود، بنابراین محققان تحقیقات تازه‌ای را در این زمینه آغاز کردند. 19 مطالعه جدید بر روی بیش از 300 هزار نفر نشان می‌دهد که استفاده از داروی دیگوکسین با افزایش 21 درصدی مرگ زودهنگام در بیمارن مبتلا به نارسایی قلب همراه است.

مدیر این تحقیقات در مصاحبه خود گفته است که این مطالعه به هیچ وجه به معنای زیر سوال بردن دانش پزشکی یا نادیده گرفتن اثرات مثبت این دارو نیست، بلکه گویای این واقعیت است که باید در استفاده از داروها، با دقت بیشتری اقدام شود. اعلام نظر قطعی در مورد این دارو، نیازمند مطالعات گسترده‌تری است.

نتایج این مطالعات در نشریه European Heart Journal منتشر شده است.

کد خبر 294436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار