همشهری آنلاین: سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه یکی از مشکلات جدی در سیاست خارجی را "عدم فهم درست از روابط بین‌الملل به‌ویژه شورای امنیت" دانست و گفت:

عراقچی

بسیاری شورای امنیت را محکمه عدل تصور می‌کنند که تصمیمات عادلانه می‌گیرد حال آنکه این شورا سیاسی است.

معاون وزیر امور خارجه که در چهارمین جلسه شبیه سازی شورای امنیت سازمان ملل و در موزه صلح سخن می گفت، افزود: تصور از شورای امنیت این است که این شورا محکمه عدل است و انتظار دارند تصمیمات عادلانه بگیرد و در حالیکه این خطای بسیار بزرگی است. شورای امنیت دقیقاً یک نهاد سیاسی است و با توجه به منافع کشورهای عضو دائم تصمیمات سیاسی می‌گیرد.
عراقچی گفت: یکی از مشکلات جدی ما در سیاست خارجی عدم فهم درست بسیاری از پدیده‌های روابط بین‌الملل به ویژه در مورد مسائل سازمان ملل متحد به خصوص شورای امنیت است.

وی خطاب به 53 نفر از شرکت کنندگان در چهارمین جلسه شبیه سازی شورای امنیت سازمان ملل که به همت فصلنامه مطالعات بین الملل و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد برگزار شد، افزود: برگزاری شبیه سازی می‌تواند درک بهتری از سازمان ملل متحد و شورای امنیت ارائه کند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای اظهار داشت: دیدگاه‌های مختلف و متضادی نسبت به شورای امنیت در کشور وجود دارد که بعضاً باعث می‌شود سیاست‌های ما سیاست‌های درستی نسبت به عملکرد شورای امنیت نباشد.

به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، وی اظهار داشت: دیدگاه دیگری وجود دارد که سوء تفاهم بزرگی است. برخی شورای امنیت را ابزاری مطلق در دست آمریکا و غربی‌ها می‌بینند. بعضی‌ها از طرف دیگر فکر می‌کنند وجود روسیه و چین می‌تواند خیال ما را راحت کند که هیچ چیز بدون نظر آنها تصویب نمی‌شود. افرادی دیگر سابقه کار، قواعد و مقررات کار شورای امنیت را نادیده می‌گیرند و فکر می‌کنند هر کاری شدنی است.

عضو ارشد مذاکره کننده هسته‌ای ایران اظهار داشت: در جریان مذاکرات اخیر هسته‌ای ما واقعاً با عملکرد کاملاً متفاوتی از شورای امنیت روبرو بودیم. ما کشوری هستیم که 6 قطعنامه فصل هفتی شورای امنیت را اجرا نکردیم و نهایتاً با شورای امنیت مذاکره کردیم و به قطعنامه جدیدی رسیدیم که بسیاری از خواسته‌های ما در آن رعایت شد.

وی افزود: همه ما نیاز به برداشتی جدید از شورای امنیت داریم به خصوص در پرتو تحولاتی که بعد از قطعنامه 2231 شورای امنیت رخ داد. این باعث می‌شود ما بتوانیم انتظارات خود را در سایر مسائل از شورای امنیت تنظیم کنیم.
عراقچی تاکید کرد: اهمیت شورای امنیت را نباید دست کم گرفت. ورود شورای امنیت به مسائل ریز از ویروس ابولا گرفته تا مسائل بسیار عمده بین المللی یک واقعیت است. ناتوانی شورای امنیت در حل و فصل مسائل مهم هم یک واقعیت دیگر است. این ها همه باید در جایگاه خود بازیابد تا بعد بتوانیم انتظار خود را تنظیم و با شورای امنیت در جایی که می‌شود کار کنیم.

«گری لوئیس» هماهنگ کننده مقیم ملل متحد و رئیس موقت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران نیز گفت: بسیاری از رهبران حقوقی، دولتی، تجاری و هنری حال حاضر جهان در گذشته دانشجویان شرکت کننده در شبیه سازی سازمان ملل بوده‌اند که بان کی مون دبیرکل فعلی سازمان ملل متحد یکی از آنان است.

ریاست دوره‌ای جلسه شورای امنیت در این شبیه سازی به عهده نیجریه بود که «باقر اسدی»، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و یکی از افراد برجسته منتخب دبیرکل سابق این سازمان در زمینه ملل متحد و جامعه مدنی عهده دار این وظیفه بودند.

کد خبر 305401

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha