یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: بلعیدن داروها اعم از قرص و کپسول می‌تواند سخت و کاملاً ناخوشایند باشد. این موضوع می‌تواند در یک‌سوم افراد به ایجاد حالت تهوع، استفراغ و خفگی منجر شود.

pill

Pop-Bottle

این مورد می‌تواند موجب ممانعت افراد از عمل به روال معمول درمانشان شده و درنتیجه بیماری آن‌ها وخیم‌تر شود.

دکتر دنیس آمبروسی مدیر بخش آسیب‌شناسی گفتار و زبان در بیمارستان توان‌بخشی وابسته به دانشگاه هاروارد می‌گوید ما اغلب افرادی را می‌بینیم که می‌توانند به‌راحتی غذا و مایعات را ببلعند، اما با خوردن قرص‌ها مشکل دارند. برخی افراد از خوردن قرص و کپسول نفرت دارند و برخی دیگر مشکلات بدنی دارند که توانایی بلعیدن آن‌ها را متأثر می‌کند.
  • امیدهایی برای چالش قرص خوردن

یک مطالعه جدید به‌وسیله پژوهشگران دانشگاه هیدلبرگ آلمان ممکن است به افراد دارای مشکلات بلعيدن قرص کمک کند.

آن‌طور که در شماره این هفته مجله  Annals of Family Medicineنوشته‌شده، آن‌ها دو روش را که می‌تواند به بهبود توانایی افراد در قورت دادن قرص‌ها کمک کند را توصیه کرده‌اند.

روش دهانه بطری آب (pop-bottle) که برای بلعیدن قرص‌ها طراحی‌شده است:

-  یک بطری آب یا نوشابه پلاستیکی را پر از آب کنید.

-  قرص را روی زبانتان قرار داده و لب‌هایتان محکم دور دهانه بطری قرار دهید.

-    یک جرعه آب بنوشید و تماس بین لب‌ها و بطری را حفظ کرده و با استفاده از مکش آب و قرص را قورت دهید. در این حین اجازه ورود هوا به داخل بطری آب را ندهید.

Lean-forward

پژوهشگران از ۱۴۰ نفر از افرادی که مشکل بلعیدن دارو داشتند، درخواست کرده این روش را با چشمان بسته امتحان کرده و قرص‌های بزرگ و بسیار بزرگ را قورت دهند.

 درنتیجه حدود ۶۰ درصد پیشرفت در بلعیدن داروها نسبت به روش قدیمی که خوردن داروها با نوشیدن یک جرعه آب از لیوان انجام می‌گردید، حاصل شد.

شرکت‌کنندگان در این بررسی حتی موفقیت بیشتری برای خوردن کپسول‌ها با روشی به نام خم شدن روبه‌جلو (lean-forward) داشتند. 

در اين روش:

- کپسول را روی زبانتان قرار دهید.

- یک جرعه آب بنوشید اما آن را قورت ندهید.

- چانه خود را به سمت قفسه سینه خم‌ کنید.

-   کپسول و آب را درحالی‌که سرتان به جلو خم‌شده قورت دهید.

این روش ۸۹ درصد پیشرفت در خوردن داروها را نسبت به روش قدیمی نشان داده است.

  • این روش‌ها را در منزل امتحان نکنید

آمبروسی هشدار می‌دهد که برای انجام این روش‌های بلعیدن داروها عجله نکنید.

او مي‌گويد: « اين بررسي عمدتا نشان داد كه برداشت‌های افراد از قورت دادن قرص و کپسول‌ها تغییر کرده است.» بله درست است؛ پژوهشگران از شرکت‌کنندگان فقط درباره اینکه آیا بلعیدن قرص برايشان آسان‌تر شده بود، سؤال كرده بودند، اما آنان هیچ تصويري از آنچه از نظر فیزیولوژیکی در اين آزمون‌های قورت دادن رخ مي‌دهد، نگرفته و یا تفاوت‌های بدنی افراد را نسنجیده بودند.

بنابراین مؤثر یا ایمن بودن هیچ‌یک از این روش‌ها برای شما قطعی نيست، خصوصاً اگر شما بلعیدن داروها براي شما بسيار سخت شده باشد. آمبروسی می‌گوید: « اول از همه شما به یک ارزیابی کامل نیاز دارید. شاید عاملي وجود دارد که موجب بروز مشکلات بلع در شما شده و اين عامل تنها از طریق یک ارزیابی فراگير بلع قابل‌تشخیص است.»

اشکال در بلع یا دیسفاژی ممکن است در اثر مشکلات عصبی یا عضلانی ایجادشده باشد. جدا از عضلاتی که در عمل بلع شرکت دارند، 25 جفت عضله در دهان و گلو به آماده‌سازی غذا جهت بلع کمک می‌کنند. وقتی شما چیزی را قورت می‌دهید، مسیر ورود هوا بسته‌ و تنفس شما برای لحظه‌ای قطع می‌شود. وجود مشکل در هماهنگی هر یک از اعصاب و عضلات درگیر در فرایند بلع می‌تواند به خفگی یا ورود غذا و مایعات به ریه شما و به‌طور بالقوه به بروز نوعی ذات‌الريه منجر شود.

  • چه‌کاری می‌توانید انجام دهید

تا زماني كه معلوم شود چه چيزي زمينه‌ساز مشكلات بلع در شما شده است، چند كار است مي‌توانيد با انجام  آن‌ها بلع دارو را آسان‌تر کنید.

-   قرص را در سس سیب یا دسر پودینگ قرار دهید. بافت این مواد می‌تواند به بلع آسان‌تر یک قرص کامل کمک کند.

-   قرص را پودر کرده و به سس سیب یا پودینگ اضافه کنید.

-   قرص را با یک دستگاه قرص شکن به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید.

البته بايد قبلا با مشورت کردن با دکتر داروساز مطمئن شويد تقسیم آن قرص به قطعات کوچک‌تر یا پودر كردن آن اشكالي ندارد. داروهای آهسته رهش یا داروهای پوشش‌دار که باید در روده بازشوند، نباید خرد و قطعه‌قطعه شوند. همچنین ممکن است که لازم باشد دارو را به اشکال دیگر نظیر پودر، کرم، یا مایع دریافت کنید، بنابراین در  پرسیدن اين موضوع از پزشكتان تردید نکنید.

اگر مشکلی در بلع دارو یا هر چیز دیگری دارید، از انجام یک ارزیابی و بازبینی بوسيله پزشک اجتناب نکنید. با یک پزشک عمومی شروع کنید که احتمالاً  شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی يا متخصصان ديگر برای ارزیابی عمل بلع ارجاع خواهد كرد. مواجهه با این احتمال که به اختلال در بلع مبتلا شده‌ايد، ممكن است برايتان سخت باشد، اما با فراگرفتن روش‌هایی برای غلبه بر اين مشكل، آینده دارو خوردن خود ایمنی بسیار بیشتر را تضمین می‌کنید.

Harvard Health Letter

ترجمه: محمد ملائكه

کد خبر 304029

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha