همشهری آنلاین: آمارهای ثبت احوال نشان می دهد روزانه ۹۵۰ تا ۱۲۰۰ نفر در کشور فوت می‌کنند که مرگ بیش از ۱۰۰ نفر از این تعداد بر اثر حادثه رخ می‌دهد.

پزشکی قانونی

به گزارش مهر، آمارها نشان می‌دهد بی احتیاطی در رانندگی، عدم دقت در استفاده از وسایل گاز سوز، بی‌احتیاطی در استخر و دریا و رودخانه‌ها، نزاع و درگیری و بی‌توجهی به سلامت جسمانی از مهمترین دلایل مرگ در کشور است. البته به گفته مسئولان وزارت بهداشت در سال‌های اخیر دلایلی مانند آلودگی هوای تهران هم مزید بر علت شده تا این آمار افزایش یابد. با این حال علت اصلی تمامی مرگ‌های رخداده در کشور را تنها سازمان پزشکی قانونی تایید و اعلام می‌کند. در این میان واقعا برخی مرگ‌ها بر اثر بی‌احتیاطی یا سهوی رخ می‌دهد که اگر آنها را جمع کنیم حدود روزانه ۲۰۰ مورد را شامل می‌شود.

  • بیش از ۹۰۰ مرگ ناشی از سلاح سرد در سال

مرگ بر اثر سلاح سرد می‌تواند قتل یا یک حادثه غیر عمد باشد اما این نوع از مرگ و میر در آمارهای پزشکی قانونی کشور به عنوان مرگ‌های ناشی از سلاح سرد دسته‌بندی می‌شود. بر اساس آمارهای این سازمان میانگین سالانه حدود ۹۰۰ تا ۹۵۰ مرگ ناشی از سلاح سرد در اتاق تشریح تشخیص داده می‌شود که به صورت متوسط روزانه ۲.۵ مرگ را شامل می‌شود.

  • مرگ سالانه ۶۳۰ نفر بر اثر استنشاق گازهای سمی

در میان پرونده‌های پزشکی قانونی آمار مرگ‌های ناشی از گاز منواکسید کربن در فصل زمستان بیشتر دیده شده چرا که استفاده نامناسب از بخاری‌های گازی موجب بروز تلفات انسانی می‌شود و نصب نامناسب دودکش‌ها اعم از بخاری و آبگرمکن از اصلی‌ترین دلایل این نوع از مرگ و میر است. آمارها نشان می‌دهد در سال گذشته حدود ۶۳۰ شهروند جان خود را بر اثر استنشاق گاز منواکسید کربن از دست داده‌اند و از این تعداد ۱۵۸ نفر زن بوده‌اند که با این حساب میانگین این نوع از مرگ و میر روزانه ۱.۷ نفر خواهد بود.

  • تشکیل روزانه ۱۶۱۶ پرونده نزاع

به گفته کارشناسان مسائل اقتصادی، آلودگی هوا، ترافیک، پایین آمدن سطح تحمل افراد موجب شده تا متاسفانه میزان درگیری و نزاع در کشور افزایش یابد تا جایی که این مسأله در صدر پرونده‌های قضائی قرار گرفته و سهم زیادی از پرونده‌های پزشکی قانونی را هم به خود اختصاص داده است. در آمارهای سال گذشته اعلام شده است که ۵۹۰ هزار مورد پرونده نزاع در پزشکی قانونی کشور تشکیل شده که سهم هر روز ۱۶۱۶ پرونده می‌شود. در این پرونده‌ها برخی از صدمات به نحوی است که فرد حادثه دیده تا پای مرگ رفته اما زنده مانده است. که ۱۸۱ هزار مورد از این پرونده‌ها برای زنان بوده است.

  • مرگ روزانه ۸ معتاد در کشور

آمارهای سالانه پزشکی قانونی در مورد مرگ معتادان به دلیل سوء مصرف مواد مخدر نشان می‌دهد که عددها از ۳۱۰۰ تا ۳۰۰۰ و ۲۹۵۰ نفر بیشتر یا کمتر نمی‌شود. یعنی می‌توان گفت روزانه حدود ۸ معتاد در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

  • ثبت پرونده روزانه یک خودکشی در پزشکی قانونی

در میان آمارهای پزشکی قانونی کشور روی برخی از پرونده‌ها با ماژیک قرمز رنگ مشکوک به خودکشی نوشته شده که میانگین این پرونده‌ها ماهانه ۳۰۰ تا ۳۸۰ پرونده متغییر است. البته هنوز پزشکی قانونی آمار سال ۹۳ را اعلام نکرده اما بر اساس آمار سالهای قبل می‌توان گفت که روزانه یک پرونده مشکوک به خودکشی وارد پزشکی قانونی می‌شود.

  • مرگ ۶۹۰ شهروند بر اثر برق گرفتگی

استفاده نادرست از لوازم الکترونیکی، بی‌توجهی به اخطارها و هشدارها، بازی‌های کودکانه و غیره همیشه حادثه ساز بوده و مرگ شهروندان بر اثر برق گرفتگی را در تیتر رسانه‌ها قرار داده است. یکی از وظایف اتاق تشخیص پزشکی قانونی یا همان دادپزشک تعیین مرگ بر اثر برق گرفتگی است که در سال گذشته این آمار ۶۹۰ مورد بوده یعنی روزانه ۱.۸ مورد است.

  • مرگ روزانه ۵ شهروند بر اثر سوختگی

اما چهارشنبه سوری، استفاده از نارنجک‌های دستی، آتش سوزی‌های عمدی و سهوی در خانه و خارج از خانه بخش دیگری از پرونده‌های پزشکی قانونی را تشکیل می‌دهد که مربوط به سوختگی است. بر اساس آمار‌های پزشکی قانونی کشور می‌توان گفت به طور میانگین روزانه ۵ شهروند به دلیل سوختگی جان خود را از دست می‌دهند.

  • مرگ و میر بر اثر غرق شدگی

یکی دیگر از پرونده‌های مرگ و میر که در پزشکی قانونی بررسی می‌شود ، مرگ بر اثر غرق شدگی است. ممکن است یک شهروند در رودخانه، حوض خانه، استخر، فاضلاب دچار خفگی شده و غرق شود که تمام این موارد در آمار پزشکی قانونی غرق شدگی محسوب می‌شود اما وقتی آمار غرق شدگی اعلام می‌شود معمولا تنها به فکر غرق در دریا می‌افتیم. با این حال آمارها نشان می‌دهد روزانه متاسفانه ۲.۴ شهروند بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست می‌دهند.

  • مرگ روزانه ۴۶ شهروند در تصادفات رانندگی

در تمامی آمارهای سازمان پزشکی قانونی آمار قربانیان تصادفات رانندگی بیشتر در تیتر رسانه‌ها قرار می گیرد. در سال گذشته حدود ۱۷ هزار شهروند در جاده‌های کشور جان خود را از دست دادند که میانگین روزانه ۴۶ نفر را شامل می‌شود.

بر اساس این گزارش دلایل دیگری هم برای مرگ و میر شهروندان وجود دارد که آمار آن متناقص است که می‌توان به سکته قلبی، حوادث کار، مسمومیت و غیره اشاره کرد.

کد خبر 303769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار