همشهری آنلاین: آرتور ماس، رییس منطقه کاتالونیا در اسپانیا، پارلمان منطقه تحت کنترل خود را منحل کرد و اعلام کرد ۲۷ سپتامیر ۲۰۱۵ انتخابات پارلمانی در کاتالونیا برگزار خواهد شد. پیشتر قرار بود این انتخابات در سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار شود.

انحلال پارلمان برای برگزاری انتخابات پیش از موعد در منطقه کاتالونیای اسپانیا

به گزارش يورونيوز، آرتور ماس پس از امضای قانون برگزاری انتخابات پیش از موعد گفت: " کاتالونیا روزهای آرامی را سپری نمی کند. چرا که در حالیکه اکثریت ساکنان این منطقه می خواهند طی یک فرآیند دموکراتیک آینده خود را رقم بزنند دولت مرکزی اجازه اینکار را نمی دهد. گفتگو و مذاکره متوقف شده است و امیدهیچ توافقی نمی رود. مواجه با شرایط استثنایی هستیم به همین باید تصمیم های استثنای بگیریم."

برنامه براي برگزاري همه پرسی قانونی استقلال کاتالونیا آماده شده بود، اما دولت اسپاینا برگزاری این همه پرسی را خلاف مبانی قانون اساسی دانست و مجوز برگزاری آنرا نداد. وی حالا با برگزاری انتخابات پیش از موعد قصد دارد پای استقلال طلبان را به پارلمان کاتالونیا باز کند تا آنطور که می گوید راهی مستقل از دولت مرکزی به اسپانیا پیدا کند.

سخنگوی دولت اسپانیا در پاسخ به آرتور ماس گفت: " از آرتور ماس می خواهم که به قانون احترام بگذارند. دستکم به خواسته مردم کاتالونیا احترام بگذارد. به این معنی که حق انحلال
پارلمان و برگزاری انتخابات را دارد نه کمتر و نه بیشتر."

آرتور ماس پس از مخالفت دولت با برگزاری همه پرسی نوامبر گذشته همه پرسی نمادین در کاتالونیا برگزار کرد که با اکثریت آرا، رای دهندگان خواستار استقلال این منطقه از اسپانیا شدند.

 

کد خبر 303087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =