همشهری آنلاین: جنبش مخالفان دولت اسپانیا به رهبری حزب چپگرای پودموس پیروز بزرگ انتخابات شورای شهر و شهرداری‌های اسپانیا شده است. در این انتخابات، حزب پودموس که به خاطر مبارزه علیه ریاضت اقتصادی شهرت یافت، به همراه دیگر احزاب مخالف دولت توانسته است در بیشتر شهرهای اسپانیا از جمله بارسلونا بر حزب مردم پیشی بگیرد.

حزب حاکم اسپانیا در انتخابات شهرداری ها تنبیه شد

پیروزی جناح مخالفان - که با نام ایندیگنادوس یا خشمگینان شناخته می شوند- در این شهر یک امتیاز بزرگ برای معترضان به برنامه های ریاضت اقتصادی دولت ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور محسوب می شود.

پابلو ایگلسیاس، بنیانگذار و رهبر حزب پودموس بعد از پیروزی بزرگ حزبش در انتخابات شورای شهر و شهرداری های اسپانیا، مانوئلا کارمنا را بعنوان «شهردار جدید مادرید» معرفی کرد.

در مادرید لیست خانم کارمنا ۲۰ کرسی شورای شهر مادرید را بدست آورد و حزب محافظه کار ۲۱ کرسی، با اینحال مانوئلا کارمنا می تواند با ائتلاف با احزاب سوسیالیست؛ پودموس یا شهروند، کرسی شهرداری مادرید را کسب کند.

مانوئلا کارمنا روز دوشنبه خطاب به جمع هوادارانش در مادرید گفت: «روشن است که اکثریت مردم برای تغییر رای دادند، این مردم تغییر می خواهند.»

به نظر می رسد حزب محافظه کار مردم، حزب حاکم اسپانیا، برای نخستین بار در دو دهه گذشته، کنترل مادرید پایتخت را از دست داده باشد.

کارلوس مارلاسکا، خبرنگار یورونیوز از مادرید می گوید: «جشن بزرگی، اینجا در مادرید برای استقبال از مانوئلا کارمنا برگزار شده که توانسته به حاکمیت مطلق حزب محافظه کار مردم در مادرید پایان دهد. اکنون باید دید که در مذاکرات ائتلاف چه اتفاقی خواهد افتاد، اما از تنها چیزی که می توان مطئمن بود این است که دوره جدیدی در پایتخت اسپانیا آغاز شده است.»

اسپرآنزا آخیره کاندیدای حزب محافظه کار مردم برای شهرداری مادرید در واکنشی به نتایج این انتخابات و شکست حزبش می گوید: «بحران مالی که برای چنین مدت طولانی ای ادامه دارد و باعث افزایش نرخ تورم شده، یکی از دلایل این وضعیت است، که مشکلات زیادی بوجود آورده و باعث شده بسیاری از مردم بیکار شوند. موضوع دیگر فساد است که از عوارض آن از دست دادن رای برای حزب مردم بوده است.»

در بارسلونا نیز، آدا کولائو، چهره دیگر جنبش ضد دولتی که با نام «خشمگینان» شناخته می شوند از حزب مردم پیشی گرفت و بعنوان شهردار آینده این شهر انتخاب شد.

آدا کولائو،  يك چهرۀ دیگر جنبش ضد دولتی خشمگین ها در بارسلون در صدر لیست قرار گرفته و نامزد حزب محافظه کار پشت سر وی قرار دارد. مطبوعات اسپانیا وی را شهردار مسلم بارسلونا معرفی می کنند. با اینحال، وی برای رسیدن به مقام شهرداری این شهر باید با دیگر احزاب مخالف دولت ائتلاف کند.

وی پس از اعلام نتایج اولیه گفت: «امشب اتفاق مهمی افتاد. پیروزی ما مثل پیروزی داوود علیه جالوت است. این نامزدی اجازه داد که در عرض چند ما، بارسلون و شهرداری این شهر به دست مردم بیافتد.»

آدا کولائو به دلیل به راه اندازی کارزار حمایت از کسانی که خانه هایشان را در بحران اقتصادی از دست داده اند، مشهور شد. از آغاز بحران اقتصادی در اسپانیا، صدها هزار نفر به علت عدم توانایی در بازپرداخت اقساط وام مسکن، مجبور به واگذاری خانه هایشان به بانک ها شده و بی خانمان شده اند.

خبرنگار یورونیوز در مادرید می گوید: «انتخابات در شهر بارسلونا بسیار فشرده بود. نامزد جنبش اعتراضی علیه دولت تا به اینجا پیروز این انتخابات است. با اینحال، هفت حزب سیاسی مختلف، شورای جدید این شهر را تشکیل خواهند داد.»

لیست ارائه شده توسط آدا کولائو توانسته ۱۱ کرسی از شورای شهر بارسلون را از آن خود کند. در حالیکه حزب مردم یعنی حزب حاکم تنها به ۱۰ کرسی دست یافته است. حزب سوسیالیست پنج کرسی را از آن خود کرده و چنانچه این حزب با آدا کولائو ائتلاف کنند، اکثریت شورای شهر را در اختیار خواهند داشت و به این ترتیب آدا کولائو شهردار بارسلون خواهد شد.

در سراسر اسپانیا، سهم احزاب سنتی (سوسیالیست ها و حزب حاکم) از کل آرا از ۶۵ درصد به ۵۲ درصد در این انتخابات کاهش یافته است. در این وضعیت احزاب جدید می توانند توازن قدرت را در بسیاری از شهرداری ها تغییر دهند.

کد خبر 296217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =