همشهری آنلاین: مدیرکل دفترحیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کارشناسان سازمان‌های دامپزشکی و محیط زیست و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مکان جدید قرنطینه ببر سیبری که هزینه تغذیه آن ماهانه چهار میلیون تومان است، بازدید و آن را تایید کردند.

تایید مکان قرنطینه ببر سیبری

به گزارش ايرنا، مجید خرازی مقدم روز دوشنبه گفت: تعیین مکانی برای قرنطینه ببر سیبری به سازمان محیط زیست واگذار شده بود و این سازمان ابتدا منطقه باراجین را معرفی کرد اما مورد موافقت کارشناسان سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار نگرفت.

باراجین منطقه ای در شمال شهر قزوین است که از ابتدای آزاد راه قزوین زنجان شروع شده و تا دامنه‌های البرز غربی امتداد می‌یابد.

وی ادامه داد: بنابر این مکان دیگری در منطقه پناهگاه حیات وحش سمسکنده در استان مازندران معرفی و مورد تایید کارشناسان سازمان دامپزشکی قرار گرفت و قرار است تمام زوایای نگه‌داری و انتقال ببر سیبری به آن مکان در جلسه‌ای به احتمال زیاد در هفته جاری بررسی شود.

خرازی مقدم گفت: این منطقه برای نگه‌داری ببر سیبری مورد موافقت قرار گرفت اما قبل از انتقال باید برخی اقدامات شامل تامین اعتبار و بهسازی فیزیکی منطقه انجام شود تا برای حضور ببر آماده باشد.

وی افزود: برآوردها نشان می‌دهد بعد از انتقال، هزینه نگه‌داری ببر ماهانه هشت تا 9 میلیون تومان است و فقط تامین غذای این حیوان در ماه حدود چهار میلیون تومان خواهد بود بنابر این رقم بالایی است و نیاز به تامین اعتبار دارد.

خرازی مقدم تاکید کرد: در این جلسه که با حضور معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، دفتر صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل محیط زیست استان مازندران برگزار می‌شود تمام این زوایا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: نکته قابل توجه در انتقال ببر سیبری، موافقت اداره کل محیط زیست استان مازندران است زیرا بعد از انتقال مسئولیت نگهداری از این گربه‌سان ارزشمند برعهده این اداره کل خواهد بود بنابر این نیاز به بررسی بیشتری دارد.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در این پروژه فقط مسئله انتقال حیوان مطرح نیست بلکه باید تمام مسایل مربوط به نحوه نگه‌داری و تامین اعتبار آن مورد بررسی قرار گیرد که این مساله نیازمند یک مدیریت واحد است.

وی گفت: اگر تمام این مسایل روشن شود پایان تابستان که هوا خنک‌تر و برای انتقال ببر مساعدتر می‌شود این کار را انجام خواهیم داد.

چهار سال پیش مدیریت وقت سازمان حفاظت محیط زیست 2 قلاده ببر را در مقابل 2 قلاده پلنگ از سیبری وارد ایران کرد اما به دلیل آماده نبودن محل زندگی، این حیوانات به باغ وحش ارم منتقل شدند که بعد از مدتی به علت تغذیه نادرست به بیماری مشمشه مبتلا شدند. بر اثر آن یکی از ببرها تلف شد و به علت مشکوک بودن ببر دوم به این ویروس، در قرنطینه قرار گرفت که همچنان بعد از چهار سال همچنان بلاتکلیف است.

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که بیشتر در تک سمی‌ها مشاهده می‌شود این بیماری بسیار کشنده در اسب‌ها بیشتر دیده شده و از بیماری‌های مشترک انسان و دام است.

  • پناهگاه حیات وحش سمسکنده

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در اطراف استان مازندران و شهرستان ساری واقع شده است. مساحت آن در حدود 990 هکتار است و بلوط، انجیلی و ممرز پوشش گیاهی و گوزن زرد ایرانی، قرقاول، شغال، گربه جنگلی، سنجاب، سمور جنگلی و گراز پستانداران این منطقه و عقاب جنگلی، جغد و کبوتر جنگلی از پرندگان شاخص این منطقه هستند.

این منطقه که از سال 1352 تحت حفاظت بود در سال 1354 به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین شد.

این منطقه با هزار هکتار مساحت در 10 کیلومتری جنوب شرق ساری واقع شده و مسیر دسترسی آن از ساری تا سمسکنده است و در ادامه با یک جاده روستایی به داخل محوطه راه می‌یابد.

این پناهگاه از معدود جنگل‌های جلگه‌ای بازمانده از جنگل‌های خزری به شمار می‌آید.

کد خبر 302244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار