همشهری آنلاین: حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به طور یک‌جانبه مذاکرات صلحی را که بیش از یک سال است با دولت آنکارا آغاز کرده، ملغی اعلام کرد و به این ترتیب آتش‌بس میان دو طرف پایان یافته محسوب می‌شود.

پ ک ک

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، این اقدام پ.ک.ک در واکنش به حملات اخیر ارتش ترکیه به مواضع این حزب در کوهستان‌های مرزی عراق و ترکیه اتخاذ شده و در صورت نهایی شدن آن بار دیگر درگیری و خشونت به این کشور باز خواهد گشت.

جنگنده‌های ارتش ترکیه شب گذشته مواضع شبه‌نظامیان پ.ک.ک را بمباران کردند و عملیات امنیتی گسترده‌ای را نیز در داخل کشور آغاز کرده‌اند که در آن نزدیک به 300 تن که اکثر آنها از اعضای پ.ک.ک هستند، بازداشت شدند.

حزب ممنوعه پ.ک.ک امروز (شنبه 3 مرداد) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از حمله شبانه هواپیماهای ترکیه به کمپ‌های آنها در شمال عراق آتش‌بش با آنکارا دیگر معنایی ندارد. در متن این بیانیه آمده است: «به دنبال تشدید حملات هوایی از سوی ارتش اشغالگر ترکیه، آتش‌بس دیگر بی‌معناست.»

با اعلام این خبر شبه‌نظامیان پ.ک.ک در کوهستان‌های قندیل عراق و در دیگر مناطق هم‌مرز با ترکیه به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

با وجود اینکه احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه روز گذشته تاکید کرده بود که به مذاکرات صلح با پ.ک.ک پایند است، اما خروج یک‌جانبه این حزب از مذاکرات به معنای بازگشت درگیری‌ها میان دو طرف است که بیش از چهار دهه است ادامه دارد.

رسانه‌های ترکیه لحظاتی پس از انتشار این خبر اعلام کردند که 15 کارگر یک نیروگاه برق در استان مرزی شرناق توسط پ.ک.ک ربوده شدند.

دولت ترکیه در سال‌های گذشته تلاش بسیاری کرد تا کردها را بر سر میز مذاکره بنشاند و در این راستا امتیازاتی را به آنها داد و توافق‌هایی میان دو طرف به امضا رسید که براساس آن کردها تحرکات نظامی خود را کنار گذاشتند و شاخه نظامی پ.ک.ک از ترکیه خارج شد.

احمد داوود اوغلو، ‌نخست‌وزیر ترکیه پس از این حملات در سخنانی تلویزیونی تاکید کرد: «ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که کسی شهروندان ما را تهدید کرده یا به مناطق مرزی ترکیه تجاوز کند و کسانی که ثبات ترکیه را تهدید کرده و دست به حملاتی علیه ما بزنند، مجازات خواهند شد. این خط قرمز ماست.»

وی گفت: «ما تمامی اقدامات لازم را برای حمایت از امنیت ملی خود به کار گرفته و همگان باید در این زمینه به مسئولیت خود عمل کنند. ترکیه کشوری دموکرات است و قانون و مقررات در کشور حکم فرماست.»

داوود اوغلو تصریح کرد: «برخی احزاب در ترکیه باید در مواضع خود بازنگری کنند و ما دیدارهایی با این احزاب داشته‌ایم. مردم ترکیه باید برای حفظ ثبات و امنیت خود با هم وحدت داشته باشند و دست به دست هم بدهند تا کسی به امنیت آنها لطمه وارد نکند.»

وی ضمن درخواست از روسای احزاب مختلف برای امضای توافق‌نامه مشترک علیه تروریسم گفت: «احزاب ترکیه باید برای مقابله با تروریسم و تشکیل دولت ائتلافی متحد شوند.»

نخست‌وزیر ترکیه اظهاراتی نیز علیه نظام سوریه ایراد کرده و مدعی شد که نظام سوریه شهروندان خود را هدف قرار می‌دهد.

کد خبر 301975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار