همشهری آنلاین: رئیس مجلس با بیان اینکه غرب برای مشغول‌سازی مسلمانان «رژیم صهیونیستی» را به وجود آورد، گفت: تشکیل رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین امر مجزایی از طراحی کلی که غرب برای سرنوشت مسلمانان داشت، نیست.

علی لاریجانی

به گزارش فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به مظلومیت ملت فلسطین اظهار داشت: امروز شما مردم قهرمان و روزه‌دار با احساس وظیفه دینی نسبت به جنایت‌های رژیم صهیونیستی قیام کردید و روز قدس را گرامی داشتید که یادگار امام راحل‌مان است و امید است همه مسلمانان و ملت ایران در ماه مبارک رمضان به تمام معنا در درگاه الهی آمرزیده شده باشند.

وی افزود: امروز روز قدس است، قصه پرغصه مردم مظلوم فلسطین که ما امروز به حمایت از آنها قیام کردیم از حمله محمدعلی پاشا والی حکومت عثمانی در کشور مصر آغاز شد و او به قصد کشور گشایی این حمله را به فلسطین آغاز کرد و تا بعدها که باعث شد این حمله شرایطی به وجود بیاورد که دیگران از آن استفاده کنند و کوچ یهودیان از کشورهای فلسطین راهی شد.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: قیام‌ها و انتفاضه‌های مختلف در طول تاریخ درباره فلسطین ایجاد شده که همه این موارد یک سند سیاهی برای قرن امروز ما محسوب می‌شود که غربی‌ها آن را به وجود آوردند و یک شرایط پیچیده ایجاد کردند مخصوصا در شرایط فعلی که بسیار پیچیده‌تر از گذشته شده است.

لاریجانی ادامه داد: باید دید چه عواملی باعث شد رژیم صهیونیستی به وجود آید چون مجموعه‌ای از مسائل داخلی امت اسلامی و طراحی که غربی‌ها کرده بودند برای کلیت وضعیت مسلمانان باعث شد رژیم صهیونیستی به وجود آید، نکته دوم این است که باید دید چه عواملی باعث شد رژیم صهیونیستی دوام بیاورد، خیلی از حوادث مهم و تلخ به وجود آمد که این حوادث بعد از مدتی هم به انتها رسید و شرایط تغییر کرد اما مسئله رژیم صهیونیستی دوام پیدا کرد، نکته سوم تغییراتی است که در این چند دهه اخیر به وجود آمد، شرایط رژیم صهیونیستی در چند دهه اخیر مانند گذشته نیست و تغییر کرده است و چهارمین نکته این است که در شرایط امروز باید ببینیم با چه وضعیتی مواجه هستیم.

وی متذکر شد: شواهد تاریخی هم نشان می‌دهد که تشکیل رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین امر مجزایی از طراحی کلی که غرب برای سرنوشت مسلمانان داشت، نیست و ما باید آن را بپذیریم، مسئله دخالت انگلیس و غرب در ایجاد رژیم صهیونیستی یک طرحی برای مسئله‌سازی و مشغول‌سازی مسلمانان به موضوعی که انرژی آنان را مستهلک کند، بود و غرب می‌خواست مسلمانان را به مسائل داخلی خودشان سرگرم کند.

رئیس محلس در بخش دیگری از سخنانش گفت: شواهد زیادی بر این امر وجود دارد، یک صهیونیست مشهور وجود دارد که در مطلبی می‌گوید« ملت‌هایی هستند که قلمروهای وسیعی در اختیار دارند و سرزمین‌هایشان انباشته از گنجینه‌ها و منابع پنهان و آشکار است، آنان بر نقاط و شاهراه‌های جهان مشرف هستندو تسلط دارند و سرزمین آنها مهد پیدایش تمدن‌های مختلف است و این مردمان اعتقادات، زبان و محرک‌های مختلفی دارد و هیچ مانعی نمی‌تواند بین آنها جدایی بیندازد».

لاریجانی اضافه کرد: این فرد می‌گوید «اگر روزی این سرزمین‌ها به شکل یک حکومت متحد درآیند سرنوشت جهان را در دست می‌گیرند و اروپا را منزوی می‌کنند لذا باید عامل خارجی حائلی در قلب این ممالک ایجاد کرد تا مانع اتحاد و رسیدن دو طرف به یکدیگر شد».

رئیس مجلس در ادامه یادآور شد: قصد آنان فقط این نبود که یک جریانی را در فلسطین به وجود آورند و به مردم فلسطین ظلم کنند، هدف آنان بزرگتر از این حرف‌ها بود و به همین دلیل ندیدن صورت مسئله در طول دهه‌های مختلف باعث شد اراده مسلمانان معطوف به همان هدف اصلی نشود، هدف غرب این بود که انرژی مسلمانان را مستهلک کند و آنان را سرگرم خودشان کند،‌

لاریجانی تاکید کرد: نکته دوم در تشکیل این رژیم غاصب و سایه شومی که این رژیم در منطقه ایجاد کرد، بی‌خبری، ناآگاهی و غفلت مسلمانان بود و عقب‌افتادگی علمی، فرهنگی و سیاسی مسلمانان جزو اهداف آنها بود که منجر به فریب خوردن آنها و بسترسازی‌هایی شد که رژیم صهیونیستی بتواند کار را بر عهده بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در بحث رژیم صهیونیستی شاهد مشکلاتی در داخل کشورهای اسلامی هم بودیم و درست در زمانی که عثمانی‌ها در مقابل غربی‌ها ایستاده بودند. انگلیسی‌ها با فریب مقامات عربستان ضمن ایجاد انشقاق باعث شدند تا مقامات عربستانی از پشت به عثمانی خنجر زدند و جنگ و جبهه جدیدی را ایجاد کردند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها به مقامات عربستان وعده داده بودند که یک حکومت عربی را تشکیل خواهند داد و مقامات عربستان حاکم آن خواهند بود و بعدها در کنفرانس پاریس طرح بالفور عملی شد. کشورهای منطقه را به صورت استانی تقسیم کردند و چیزی نصیب مقامات عربستانی نشد و آن‌ها فریب خوردند.

وی افزود: امید بستن مسلمانان منطقه به امپراطوری‌های پوسیده و ارتجاعی خود دلیل دیگری بر قدرت گرفتن رژیم صهیونیستی بود به گونه‌ای که آنها فکر می‌کردند امپراطوری عثمانی آن‌قدر قدرت دارد که در مقابل غربی‌ها بایستد در حالیکه این امپراطوری در درون خود مشکلات متعددی داشت. هم فکر ارتجاعی داشت و هم از مردم دور شده بود و به همین دلیل قدرت لازم را در برابر ایستادگی در مقابل غربی‌ها نداشت. از سویی دیگر مردم هم در حاشیه بودند و حضور فعالی در صحنه نداشتند و فکر می‌کردند که عثمانی در مقابل غرب خواهد ایستاد. در زمانی که مسلمانان شرایط نامناسب و به هم ریخته‌ای داشتند در غرب جهش علمی و انقلاب صنعتی ایجاد شده بود و در حوزه‌های نظامی و اقتصادی و .. پیشرفت‌های چشمگیری داشتند و با تکیه بر این پیشرفت‌ها سودای تصرف بقیه دنیا را در سر داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تصور غربی‌ها این بود که باید شرایط دنیا را باید توسط آن‌ها تغییر پیدا کند چرا که خود را قدرتمند می‌دانستند. جدای از تسلط توهمی برای رهبران غربی به وجود آمده بود که باید فکر و زندگی و سبک زندگی مردم را در سایر جهان عوض کنیم یعنی مسلمان‌ها را از بین ببریم.

وی افزود: حضور آن‌ها تنها به این معنا نبود که یک تعداد دیکتاتور را در منطقه بکارند تا با رژیم صهیونیستی کنار بیایند بلکه تصور آن‌ها این بود که باید بساط مسلمانان را برچید. لذا پس از اینکه آن‌ها در جنگ تفوق پیدا کردند سودای صلیبی کردن کل جهان را در سر می‌پروراندند و این یعنی نابودی مسلمانان.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مسئله اشغال فلسطین و تغییر شرایط در این کشور کلید صلیبی کردن منطقه بود و جمع کردن بساط مسلمان‌ها البته طر‌ح‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی متنوعی را تحت عنوان مدرنیزه کردن منطقه در دست داشتم اما در دل آن تغییر رفتار و تغییر فکر نهفته بود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بارها مشاهده شده که آمریکایی‌ها در همین زمان کنونی در رابطه به انقلاب اسلامی و ملت ایران می‌گویند ملت و انقلاب ایران باید رفتارشان تغییر کند وقتی حاق این موضوع شکافته می‌شود که مقصود آن‌ها از تغییر رفتار یعنی اینکه فکر اسلامی باید کنار گذاشته شود . گاهی به ساختار جمهوری اسلامی و گاهی به مسئله حقوق بشر ایراد می‌گیرند اما هدف آن‌ها یکی است و آن این است که می‌گویند اسلام را رها کنید و هدف آنها از تغییر رفتار تغییر آن باور اصلی که باعث اقتدار نظام اسلامی شده است.

وی در تشریح علت دوام رژیم صهیونیستی افزود: اولین علت دوام رژیم صهیونیستی ضعف و ناتوانی برخی رهبران عرب به خاطر وابستگی،‌استبداد و فساد و بی بند و باری آن‌ها بود و هست به همین جهت برای دنیا طلبی ، فریب غرب را خوردند و به رقابت‌های کودکانه بین خود پرداختند. جنگ 7 کشور عربی، مصر، سوریه،‌ اردن، عراق، لبنان و عربستان و یمن در سال 48 بر علیه رژیم صهیونیستی به رغم پیشرفت‌های ارتش کشورهای عربی و پیروزی‌های آنان به خاطر همین اختلافات و رقابت‌های سنتی اعراب از هم گسست و آن‌ها موفق نشدند.

سخنران پیش از خطبه نماز جمعه امروز اظهار داشت: عمده‌ترین دلیل شکست سنگین اعراب فقدان استراتژی مشترک دفاعی و هماهنگ، اختلافات سنتی، دنیاطلبی و وابستگی آنها به قدرت‌های غرب بود ونتیجه جنگ 6 روزه این شد که رژیم صهیونیستی فلسطین از بحر تا نهر را به اشغال خود درآورد. از آن پس کشورهای عربی در کنفرانس‌ها شرکت می‌کردند و شعار می‌دادند و به عنوان مثال در سال 1967 اتحادیه عرب اجلاسیه‌ای فوری در خارطوم برگزار کرد و در آنجا قطعنامه‌ای صادر کرد که این قطعنامه مشهور به «سه نه» نه به معاهده نه به مذاکره و نه به شناسایی. معلوم نبود ضمانت این سه نه چیست و چه حادثه‌ای بعد از آن رخ می‌داد و هیچ حادثه‌ای هم بعد از آن رخ نداد چرا که فقط یک اطلاعیه صادر شد.

کد خبر 300615

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha