همشهری آنلاین: عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان این که بر اساس سناریوهای مختلف شهر تهران در حال گرم‌تر شدن ناشی از تغییر اقلیم است، گفت: رتبه ایران در سال ۲۰۰۷ در شاخص انتشار گازهای گلخانه‌ای، دهمین کشور جهان بوده که این رتبه در سال ۲۰۰۹ به رتبه هفتم جهان رسیده است.

ایران، هفتمین کشور تولیدکننده گاز گلخانه‌ای

به گزارش ایسنا، دکتر مهری اکبری در نشست علمی برنامه سازمان ملل برای کاهش ریسک سانحه با اشاره به تاکیدات کنفرانس سندای 2015 در زمینه اثرات تغییرات اقلیمی در ایجاد سوانح طبیعی، افزود: تغییرات اقلیمی تابعی از پنج عامل هیدروسفر (آب‌های کره زمین)، خشکی‌های کره زمین،‌ وجود موجودات زنده اعم از انسان و حیوان،‌ حرکت یخ‌های قطبی و اتمسفر است.

وی، ذات اقلیم را تغییرپذیر توصیف کرد و اظهار داشت: در سده‌های اخیر اقلیم به صورت غیرعادی مشاهده شده که این امر به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای است که از سال 1880 تا 2010 افزایش قابل توجهی را شاهد هستیم.

اکبری، افزایش دما،‌ بارش و توفان را از مشخصه‌های بارز تغییرات اقلیمی ذکر کرد و ادامه داد: بر اساس آخرین پیش‌بینی‌ها زمین تا سال 2100 حدود 1 تا 5.3 درجه سانتی‌گراد افزایش دما خواهد داشت و نیم متر آب اقیانوس‌ها افزایش دارد به گونه‌ای که اعلام شده است جزیره مالدیو در سال‌های آینده با بالا آمدن سطح آب اقیانوس غرق خواهد شد.

وی، این وضعیت برای دریاهای بسته چون خزر را برعکس دانست و اضافه کرد: در ایران با افزایش دما به دلیل افزایش تبخیر، آب دریاهای بسته چون خزر کاهش خواهد یافت.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی به وضعیت ایران در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای اشاره کرد و گفت:‌ ایران از لحاظ انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال 2007 رتبه دهم جهان،‌ در سال 2008 رتبه نهم جهانی و در سال 2009 رتبه هفتم جهانی را از آن خود کرده است که این اعداد نشان‌دهنده روند صعودی انتشار گازهای گلخانه‌ای است و به نظر می‌رسد که اعتقادی نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای وجود ندارد.

اکبری با بیان این که ایران از لحاظ افزایش دما در بحرانی‌ترین حالت در خاورمیانه قرار دارد، خاطر نشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها در نواحی مرکزی و شرقی ایران به میزان 1.4 تا 1.7 درجه سانتی‌گراد افزایش دما خواهد داشت.

این محقق با تاکید بر این که در ایران تغییرات اقلیمی جدیدی را تجربه خواهیم کرد، اظهار داشت: دماهای بیش از 40 درجه سانتی‌گراد را تجربه خواهیم کرد و علاوه بر آن در کوتاه مدت به سمت بیابان‌زایی حرکت می‌کنیم و در بلندمدت توفان‌های گرد و غبار به ویژه در نیمه غربی کشور افزایش خواهد داشت ضمن آن که با بحران خشکسالی نیز مواجه می‌شویم.

اکبری، افزایش رخدادهای فرعی چون بارش باران به صورت سیلاب و توفان‌های شدید مانند توفان‌های فروردین ماه سال جاری را از دیگر اثرات تغییر اقلیم در کشور عنوان کرد و گفت: تغییرات اقلیمی در شهرها دارای پیامدهای زیادی است؛ چرا که دارای جمعیت بیش‌تر است و در نتیجه سهم بیش‌تری در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند.

به گفته وی، شهرهای بزرگ و ابرشهرها، شهرهای ساحلی، شهرهای مناطق خشک،‌ شهرهای دور افتاده و واقع در ارتفاعات از جمله مناطقی هستند که بیش‌ترین آسیب‌پذیری را در مقابل تغییرات اقلیمی دارند.

اکبری با بیان این که در شهرها با پدیده "جزیره حرارتی شهرها" مواجه هستیم، افزود:‌ در شهرها به دلیل ساخت و سازهای فراوان،‌ سطوح زیادی ایجاد می‌شود که هر کدام از این سطوح قادرند نور خورشید را جذب و منعکس کنند که این امر ایجاد جزیره حرارتی در شهرها خواهد شد.

وی با بیان این که این پدیده در فضاهای سبز و پارک‌ها برخلاف مناطق مسکونی ایجاد نمی‌شود، ادامه داد: در شب تغییر دمای محسوس را شاهدیم که این امر به دلیل ایجاد جزیره حرارتی شهری است.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی به بیان وضعیت تهران پرداخت و افزود: افزایش دما در تهران همزمان با توسعه شهری بوده است و با توجه به پدیده جزیره حرارتی،‌ تهران پتانسیل مکیدن باد از غرب و شرق را دارد که با توجه به منابع آلاینده در این مناطق، این امر موجب ورود انواع آلاینده‌ها به تهران شده است.

وی، بلندمرتبه سازی در مناطق شمال تهران را از دیگر چالش‌ها نام برد و اظهار داشت: وجود ساختمان‌های بلند در شمال تهران مانع رسیدن باد به مرکز شهر و خروج آلاینده‌ها از سطح شهر تهران شده است.

اکبری با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه وضعیت تغییر اقلیم در تهران، خاطر نشان کرد: بر اساس سناریوهای مختلف شهر تهران در حال گرم‌تر شدن ناشی از تغییر اقلیم است از این رو نیاز به برنامه‌ریزی جهت تعدیل اثرات تغییر اقلیم هستیم و لازم است سیاستگذاری‌هایی در زمینه کاهش مصرف انرژی اتخاذ شود.

وی تغییر اقلیم را عامل تحدید منابع آبی ذکر کرد و گفت: بر اساس مطالعات محققان آمریکا در صورتی که به تغییر اقلیم واکنش نشان داده شود حدود 40 تریلیون دلار خسارت ایجاد می‌شود و در صورت عدم واکنش به آن 75 تریلیون دلار خسارت بر جای می‌گذارد.

کد خبر 294062

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha