همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه فرصت بسیار خوبی برای ایران و جامعه بین المللی ایجاد شده تا برای حل یک مشکل مهم اقدام کنند، گفت: درصورتی که مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ شکست بخورد، فرصت بسیار مهمی برای دو طرف از دست رفته است.

ظریف و صالحی

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف که به منظور شرکت در اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی به نیویورک سفر کرده است، در گفت‌و‌گوی زنده با شبکه تلویزیونی سی بی‌اس آمریکا، در پاسخ به سوال «چارلی رز» مجری این شبکه که پرسید درصوت شکست مذاکرات چه اتفاقی خواهد افتاد، تاکید کرد: به طور قطع نمی‌توان گفت که فاجعه‌ای به بار خواهد آمد، اما به یقین یک فرصت مهم از دست خواهد رفت.
ظریف خاطرنشان کرد: ملت ایران نزدیک به دوسال قبل پای صندوق‌های رای رفتند و به رییس جمهوری رای دادند که همت خود را صرف حل این مسئله کند و در واقع این فرصت را به ایران و جامعه بین المللی داده شده تا به حل این مشکل کمر ببندند. و حالا اگر این گفت‌و‌گو‌ها با نتیجه نرسد یقینا به نظر من یک فرصت مهم از دست خواهد رفت.

ظریف در این گفت‌و‌گو که ۳۰ دقیقه به طول انجامید ابتدا با اشاره به اینکه درگفت‌و‌گو‌های هسته‌ای پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده است، گفت: یقینا دو سال پیش مردم فکرش را هم نمی‌کردند که ما به اینجا که حالا هستیم برسیم واین زمانی اتفاق می‌افتد که کسی تصمیم بگیرد بجای روی آوردن به فشارو ارعاب مذاکره و گفت‌و‌گو را انتخاب کند.

وی تصریح کرد: تحریم‌ها برای مدت‌های طولانی به ایران تحمیل شدند اما نتیجه‌ای دربرنداشتند و به همین دلیل بود که به مذاکره روی آورده شد.
رییس دستگاه دیپلماسی ایران اظهار داشت: دستاوردهایی که ما در نوامبر ۲۰۱۳ داشتیم چیزی بود که منفی بافان دست یافتن به آن را غیر ممکن می‌دانستند و بعد هم گفتند ایران هرگز به تعهدات خود عمل نخواهد کرد که ما عمل کردیم و هم آژانس بین المللی انرژی اتمی و هم خود رییس جمهوری آمریکا اذعان کردند به این مساله که ایران به تعهدات خودش عمل کرده و در نتیجه حالا ما تقریبا آماده یک توافق بلند مدت هستیم که این اطمینان را ایجاد خواهد کرد که برنامه‌های هسته‌ای ایران برای همیشه صلح آمیز خواهد بود. البته این از نظر ما اهمیت چندانی ندارد برای آنکه ما هیچوقت قصد دیگری نداشیتم.

ظریف افزود: از طرفی هم این فرصت برای ایران فراهم خواهد شد که با غرب روابط عادی تری برقرار کند و من نمی‌گویم جامعه بین المللی برای آنکه همین دیروز من در مقام ریاست جنبش عدم تعهد به نمایندگی از طرف گروه کثیری از کشور‌های جهان در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کردم که همه آن‌ها دیدگاه‌هایی شبیه به ایران دارند. همه آن‌ها مثل ایران مخالف تولید سلاح‌های هسته‌ای هستند ومعتقدند که باید از شر سلاح‌های هسته‌ای خلاص شد وهیچ کس نباید سلاح‌های هسته‌ای داشته باشد و علی الخصوص کشور‌های جنبش عدم تعهد.
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای چه اتفاقی خواهد افتاد؟ گفت: فکر نمی‌کنم فاجعه‌ای پیش بیاید اما به نظر من فرصت غنیمتی از دست خواهد رفت.
ظریف اظهار داشت: این فرصت یگانه‌ای است ودلیلش هم این است که مردم ایران حدود یک سال و نیم پیش پای صندوق‌های رای رفتند ورییس جمهوری را انتخاب کردند که خواهان تعامل، گفت‌و‌گو و احترام متقابل بود.
وی افزود: حالا این فرصتی را که مردم ایران هم دراختیار دولت ایران وهم جامعه بین المللی گذاشته‌اند که به تعامل بپردازند، اگر ببینند که نتیجه این تعامل و گفت‌و‌گو، آن احترام متقابلی را که انتظارش را داشته‌اند به بار نیاورده است، به نظر من این یک فرصت از دست رفته بسیار با اهمیتی است.

  • مجموعه درهم آمیخته‌ای از بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا وجود دارد


ظریف در پاسخ به این سوال که چرا فکر می‌کنید غرب بایستی به شما اعتماد داشته باشد؟ گفت: مشکل عدم اعتماد متقابل مشکلی است که وجود دارد و در واقع مجموعه در هم آمیخته‌ای از بی‌اعتمادی وجود دارد.

وی افزود: از طرفی نا‌خرسندی‌ها وبغض‌هایی دردل مردم ایران نسبت به آمریکا وجود دارد که برمی گردد به زمانی که امریکا دولت منتخب مردم ایران را سرنگون کرد. و از طرفی آمریکا هم نسبت به ما بی‌اعتمادی‌هایی دارد که گرچه به نظر ما بی‌اساس است اما آن را می‌فهمیم.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: آنچه ما به آن امید داریم این است که این روند به بنای اعتماد و اطمینان میان دو کشور منجر شود و نه آنکه بر اساس اعتماد واطمینان اولیه شکل بگیرد.

  • حرف‌هایی که در واشنگتن زده می‌شود کمکی به بنای اعتماد نمی‌کند


ظریف افزود: اما متاسفانه حرف‌هایی که در واشنگتن زده می‌شود کمکی به بنای این اعتماد از جانب ایران نمی‌کند. البته ما خیال بحث راجع به مسائل داخلی آمریکا را نداریم و ما با دولت آمریکا به عنوان یک کلیت طرف هستیم نه اینکه با قوه‌های مختلف درون این دولت به طور جدا گانه.

وزیر امور خارجه ایران گفت: لذا ما انتظار شنیدن حرف‌هایی از سوی دولت آمریکا را داریم که قادر به بنای این اعتماد و اطمینان باشد نه آنکه مایه از میان رفتن آن بشود.

  • مردم ایران زیر بار توافق بد نمی‌روند

به گزارش ایرنا، چارلی رز از ظریف پرسید: وقتی که پس از تفاهم سیاسی لوزان به ایران برگشتید مورداستقبال باشکوه و پرشوری از طرف مردم ایران واقع شدید. آیا این شور وهیجان به معنی این بود که مردم ایران مشتاق باز پیوستن به جهان هستند و از اینکه این برخورد‌ها ومناقشه‌ها رو به پایان است، ابراز خوشحالی می‌کنند؟

ظریف پاسخ داد: مردم ایران مردمی منطقی هستند وهمانطور که قبلا درهمین برنامه گفته‌ام نسبت به تهدید وارعاب حساسیت دارند وهروقت پای فشار و ارعاب به میان بیاید نسبت به آن واکنش شدید نشان می‌دهند. گواه آن هم نتایجی است که فشار‌های ۸ سال گذشته به بار آورد و همانطور که می‌دانید ما قبلا ۲۰۰ سانتریفیوژ داشتیم وحالا ۲۰ هزار.

وزیر امور خارجه ایران افزود: اما مردم ایران در عین حال از این گونه واکنش‌های شدید خرسند نیستند ونبوده‌اند ولذا وقتی که دیدند با نمایندگان آن‌ها درجریان این تعامل وگفتگو با احترام برخورد شده است ابراز خوشحالی کردند و البته همین مردم اگر ببینند که این توافقنامه برایشان وحقوق آن‌ها احترام به بار نمی‌آورد، مقاومت خواهند کرد وترجیح خواهند داد که فشار را تحمل کنند و زیر بار یک توافق بد نروند.

  • حضور ایران بر سر میز مذاکره از روی انتخاب و تصمیم است نه ناگزیری


ظریف در پاسخ به این تعبیر که فشار‌های ناشی از تحریم‌ها دولت ایران را به پای میز مذاکره کشانده است؟ گفت: این تعبیر نادرستی است و دلیل حضور ما در اینجا این است که این دولت به تعامل و گفت‌و‌گو باور دارد.

رییس هیات مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران افزود: پیشنهادات و فرصت‌هایی که ما امروز به جامعه بین الملل ارائه داده‌ایم دقیقا‌‌ همان پیشنهاداتی هستند که ۸ سال پیش و یا ۱۰ سال پیش آن‌ها را ارائه داده بودیم وآن‌ها قادر به تشخیص ارز ش واهمیت این پیشنهادات در آن زمان نبودند.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: حالا هم آن‌ها باید این را تشخیص بدهند که حضور ما پای میز مذاکره از سر ناگزیری نیست بلکه از روی انتخاب و تصمیم است واگرطرف این مذاکرات این را تشخیص ندهد آن وقت مردم ایران رویکرد‌های دیگری دارند که به آن‌ها معطوف خواهند شد.

  •  آیا قادر به برداشتن قدم‌های بعدی خواهیم بود؟

به گزارش خبرنگار ایرنا، ظریف در پاسخ به این سوال چارلی رز که آیا این توافق راه را برای همکاری‌های میان دو کشور ایران و آمریکا باز خواهد کرد یا نه؟ پاسخ داد: ما طبعا دلمان می‌خواهد که با غرب رابطه‌ای مبتنی بر احترام متقابل داشته باشیم. ودلمان نمی‌خواهد که با کسی دشمنی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه مردم ایران دلشان می‌خواهد ضمن تاکید بر حقوق وشان خود و برپایه احترام متقابل با غرب بده بستان داشته باشند، گفت: دراین میان عدم اعتماد و اطمینان وجود دارد که باعث تاسف است اما یک واقعیت است و آن اینکه مردم ایران هنوز به یاد می‌آورند که آمریکا چطوردولت منتخب آن‌ها را سرنگون کرده است.

وی افزود: در مجموع، تاریخچه بدی میان دو ملت وجود دارد که ریشه در روان دوملت دارد که آن‌ها را به سمت وسویی که می‌بینیم سوق داده است والبته بهتر است وارد جزییات اینکه چه کسی درابتدا مسئول پیدا شدن این عدم اعتماد بوده است، نشویم.

ظریف تصریح کرد: آنچه مهم است این است که این واقعیت وجود دارد وحالا ما باید ببینیم که از طریق تعامل و گفت‌و‌گو قادر به ازمیان برداشتن این دیوار بی‌اعتمادی خواهیم بود یا نه و ببینیم که به دنبال برداشته شدن این دیوار آیا قادر به برداشتن قدم‌های بعدی خواهیم بود یا نه؟

وی افزود: رهبر جمهوری اسلامی ایران به صراحت گفته است که حصول یک توافق جامع مبتنی بر احترام متقابل می‌تواند راه را برای قدم‌های بعدی باز کند، موجب باز شدن درهایی برای گفت گو در زمینه‌های دیگر بشود.

وزیر امور خارجه در توضیح این سخنانش گفت: وقتی که آمریکا می‌گوید می‌خواهد با ایران به توافق برسد و از طرفی حرف از وارد آوردن فشار می‌زند این از نظر من نشانه احترام به مردم ایران نیست.

ظریف در ادامه گفت: سیستم حکومتی درایران به این شکل است که مردم ایران یک دولتی را انتخاب می‌کنند و رهبر جمهوری اسلامی ایران هم همیشه به انتخاب و ترجیح مردم ایران احترام گذاشته و از آن حمایت کرده است.

ظریف افزود: ما ۱۸ ماه است که با هم حرف می‌زنیم و ایالات متحده آمریکا اذعان دارد که ایران به همه تعهدات خودش عمل کرده است اما از طرفی می‌بینیم که خودش را در چنان شبکه در هم تنیده‌ای از تحریم‌ها علیه ایران گرفتار کرده است که حتی اگر دلش بخواهد نمی‌تواند خودش را از آن خلاص کند.

  • اگر هدف از تحریم‌ها ایجاد نفرت بوده، آمریکا موفق شده است

رییس هیات مذاکره کننده هسته‌ای ایران در مخالفت با این استنباط چارلی رز که تحریم‌ها ضربات سنگینی بر دولت ایران وارد کرده است، گفت: اصلا این طور نیست تحریم‌ها به دولت ایران صدمه‌ای نزده ودیدید که ایران با وجود تحریم‌ها به ساختن سانتریفیوژهای خودش ادامه داد و بر تعداد آن‌ها افزود.

ظریف افزود: اما از طرفی مردم ایران می‌بینند که آمریکا به آن‌ها فشار وارد می‌آورد وآن‌ها را از نظر اقتصادی در مضیقه می‌گذارد وحتی اجازه خرید دارو به آن‌ها نمی‌دهد؛ به این حقیقت پی می‌برند که ادعاهای آمریکا در رابطه با احترام به ملت ایران بی‌اساس است.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این ادعای چارلی رز که تحریم‌ها به شدت کارساز وموفق بوده‌اند؟ گفت: اینکه مردم ایران را تحت فشار قرار بدهند نشانه موفقیت تحریم‌ها نیست و اگر ایجاد غیض و نفرت نسبت به آمریکا هدف این تحریم‌ها بوده، پس آمریکا در رسیدن به این هدف موفق بوده است.

  •  ۱۰ سال پیش توافق شده بود، حالا راه برای خیلی کارهای دیگر باز بود

 ظریف ادامه داد: انچه امروز در نتیجه این مذاکرات به آن رسیده‌ایم ۱۰ سال پیش هم امکان پذیر بود که آن‌ها نپذیرفتند و در صورتی که ۱۰ سال پیش این توافق حاصل شده بود حالا راه برای خیلی کارهای دیگر هم باز بود اما درآن زمان دولت بوش وجان بولتون تصمیم گرفتند در توافقی که با کشورهای اروپایی تقریبا در حال حصول بود، اختلال ایجاد کنند وحالا پشیمان هستند؛ بنا بر این این تحریم‌ها نیستند که نتیجه‌ای به بار می‌آورند بلکه این گفتگو است که به نتیجه می‌رسد.

کد خبر 293683

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی