پنجشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: دفعه بعد که بینی‌تان را فین کردید، کمی بیشتر به دستمال کاغذی‌تان نگاه کنید- ممکن است با این کار اطلاعات بیشتری درباره بدن‌تان به دست آورید.

این موضوع که ما می‌توانیم بیش از 10 هزار بو را با بینی‌مان شناسایی کنیم، حقیقتی شگفت‌آور است. اما بینی شما فقط جایی برای تشخیص بوها نیست؛ بینی همچنین می‌تواند پنجره‌ای به آنچه در بدن شما می‌گذرد، بگشاید. در این مورد کنجکاو هستید؟ کافی است نگاهی به دستمال کاغذی‌تان بیندازید. رنگ و قوام ترشحات مخاطی بینی می‌تواند مشخص کند که آیا شما در آستانه سرماخوردگی هستید یا برای مشکلی جدی‌تر مانند عفونت قارچی سینوس نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

  • ترشحات شفاف

ترشحات رقیق و شفاف به معنای سالم بودن شماست. ما هر روز حدود 4 فنجان ترشحات مخاطی تولید می‌کنیم که وظیفه اصلی آن مرطوب نگهداشتن پوشش بینی و به دام انداختن ذرات، کپک‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و مواد آلاینده است. برای این که ترشحات مخاطی‌تان در وضعیت طبیعی باقی بماند، باید به اندازه کافی مایعات بنوشید تا آب بدن‌تان حفظ شود.

بافت تولیدکننده ترشحات مخاطی علاوه بر بینی در گلو و دهان شما نیز وجود دارند و نوشیدن آب به پیشگیری از خشک شدن آنها هم کمک می‌کند. و مرطوب کردن هوا در خانه و دفتر کارتان با دستگاه‌های تولیدکننده بخور سرد به خصوص در فصل زمستان هم به شما کمک می‌کند.

  • ترشحات سفید

ترشحات مخاطی سفید ممکن است بیانگر شروع سرماخوردگی، آلرژی یا کم‌آبی بدن باشد. این وضعیت هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌های تاژک‌دار بینی در نتیجه التهاب آسیب می‌بینند، بنابراین تولید ترشحات کند می‌شود، رطوبت‌شان از دست می‌رود و به رنگ سفید در می‌آیند.

در این موارد می‌توانید آب بنوشید یا سورا‌خ‌های بینی‌تان را با اسپری أب نمک (که در داروخانه‌ها موجود است) پاک کنید. این کارها به مرطوب نگهداشتن بینی و خارج کردن ذرات آزارنده کمک می‌کند.

  • ترشحات زرد یا سبز

در این مورد نمی‌توانید بر اساس رنگ ترشحات مخاطی درباره آنها قضاوتی قطعی کنید. بر خلاف باور عمومی، ترشحات مخاطی سبز به معنای عفونت باکتریایی و ترشحات زردرنگ به معنای عفونت ویروسی نیست.

تغییر رنگ ترشحات مخاطی بستگی به میزان ترشحات درون بینی شما دارد و نیز اینکه چه مقدار التهاب وجود دارد. هر دو رنگ زرد و سبز بیانگر این هستند که شما بیمار هستید و دستگاه ایمنی‌تان در تلاش برای مقابله است.

این رنگ‌ها ناشی از مقدار فراوانی سلول‌های سفید خون است که برای کمک به مقابله با عوامل بیماری‌زا به صحنه وارد می‌شوند. هنگامی که این سلول‌ها می‌میرند، آنزیم‌های سبزرنگی را به جای می‌گذارند که باعث رنگ گرفتن ترشحات مخاطی می‌شوند.

  • ترشحات طلایی‌رنگ و بسیار چسبنده

ترشحات مخاطی که رنگ زرد تیره‌تر و قوامی مانند کره بادام زمینی دارند ممکن است بیانگر سینوزیت قارچی، نوعی عفونت ناشی از هاگ‌های کپک‌هایی باشند که درون بینی گیر افتاده‌اند.

همه ما هاگ‌های کپک‌ها را در طول روز استنشاق می‌کنیم و اغلب افراد می‌توانند این ذرات را کمک حرکت ترشحات مخاطی به پایین و به سمت گلو برانند. اما اگر شما نسبت به آنها آلرژی داشته باشید، این ذرات به پوشش مخاطی می‌چسبند و باعث التهاب مجاری بینی شما می‌شوند.

  • ترشحات قرمز یا صورتی

علت ایجاد این رنگ در ترشحات مخاطی نشت خون از رگ‌های خونی پاره شده است که در بسیار نزدیک به سطح پوشش درونی بینی قرار دارند. هنگامی که شما با شدت بیش از حدی فین می‌کنید یا پوشش مخاطی بینی‌تان بیش از حد خشک است، این رگ‌های خونی پاره می‌شوند.

  • ترشحات سیاه

ترشحات مخاطی کاملا تیره ممکن است ناشی از آلاینده استنشاق‌شده یا دود سیگار باشند، اما ممکن است بیانگر عفونت مزمن سینوس یا عفونت قارچی باشند.

قارچ‌ها به جایگزین‌شدن روی بافت مرده گرایش دارند و اگر ترشحات مخاطی شما روی هم انباشته شده شده باشند، محیط مناسب و رشد قارچ‌ها فراهم می‌کنند. در این موارد باید به دکترتان مراجعه کنید.

Yahoo Health

کد خبر 291668

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha