همشهری آنلاین: سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی اعلام کرد، تعداد خارجی‌هایی که کشورشان را به منظور پیوستن به گروه‌های تروریستی نظیر القاعده و داعش ترک کرده‌اند، اکنون به بیش از ۲۵ هزار تن رسیده است.

مقابله با تروریسم

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک کمیته کارشناسان ناظر بر تحریم‌های سازمان ملل علیه القاعده در گزارشی اعلام کرد که براساس تحلیل این کمیته، در فاصله اواسط سال 2014 تا مارس 2015 تعداد تروریست‌های خارجی در سراسر جهان به میزان 71 درصد افزایش پیدا کرده است.

در این گزارش اعلام شده که در سه سال گذشته پیوستن خارجی‌ها به گروه‌های تروریستی افزایش چشم‌گیری یافته و تعداد این خارجی‌ها از هر زمانی در تاریخ بیشتر شده است.

این کارشناسان سازمان ملل در گزارش خود خطاب به شورای امنیت این سازمان تصریح کردند: مجموع تعداد تروریست‌های خارجی در حالی که یک دهه پیش تنها حدود چند هزار نفر بود، امروز به بیش از 25 هزار نفر در جهان رسیده است.

بر اساس این گزارش تنها دو کشور سوریه و عراق محل حضور بالغ بر 20 هزار تروریست خارجی هستند و این تروریست‌ها به منظور پیوستن به گروه‌های تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره به عراق و سوریه رفته‌اند.

سازمان ملل همچنین هشدار داد: در صورت شکست نظامی گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق تروریست‌های خشونت طلب خارجی در اثر پیامدی ناخواسته در جهان پراکنده خواهند شد و ممکن است به شبکه‌های مجرم و تبهکار جذب شوند.

براساس این گزارش علاوه بر سوریه و عراق، در ماه مارس نیز نیروهای امنیتی افغانستان برآورد کردند 6500 تروریست خارجی در افغانستان فعال هستند. همچنین صدها خارجی دیگر نیز به یمن، لیبی و پاکستان رفتند و حدود 100 تروریست خارجی نیز در سومالی حضور داشته و تعدادی دیگر نیز به فیلیپین و کشورهای منطقه ساحل در شمال آفریقا رفته‌اند.

کارشناسان سازمان ملل تصریح کردند که در دهه 1990 تروریست‌های خارجی تنها متعلق به تعداد معدودی از کشور‌ها بودند، اما امروز این تروریست‌ها از جانب بالغ بر 100 کشور هستند.

در این گزارش به تعداد بالای تبعه‌های تونس، مراکش، فرانسه و روسیه که به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند اشاره شده و همچنین نسبت به افزایش تبعه‌های کشورهایی نظیر مالدیو، فنلاند و ترینیداد و توباگو در گروه‌های تروریستی هشدار داده شده است.

طبق اعلام این کمیته سازمان ملل، این خارجی‌ها و شبکه های متعلق به آنان در بردارنده تهدیدی فوری و بلندمدت بوده و یک مشکل امنیتی فوری در جهان به وجود آورده‌اند که باید از جبهه‌های زیادی با آن مقابله کرد و حل این مشکل آسان نیست.

کد خبر 290991

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha