همشهری آنلاین: باراک اوباما گفت: ارسال نامه توسط ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه به مقامات ایران و اینکه خواسته شده تا به من ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای اجرای این توافق اعتماد نکنند باعث شرمندگی من است.

اوباما

به گزارش ایسنا، باراک اوباما در مصاحبه با شبکه خبری وایس نیوز، گفت: به دلیل اقدام این 47 سناتور آمریکایی من احساس شرمندگی می‌کنم، برای ارسال نامه به مقامات ایران و اینکه موضوع اصلی مطرح شده در این نامه آن است که این سناتورها به مقامات ایران می‌گویند که به رئیس‌جمهور آمریکا در مذاکرات اعتماد نکنید چرا که نمی‌توانید به او برای اجرای کامل توافق هسته‌ای احتمالی اعتماد کنید. این اتفاق تقریبا بی‌سابقه بوده است.

بر اساس این گزارش، نامه 47 سناتور جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از مقامات ایرانی خواسته بود که مذاکرات را متوقف کنند چرا که این توافق تنها در دوره اوباما معتبر خواهد بود و رئیس جمهور می‌تواند با حرکت خودکار خود آن را لغو کند.

این در حالی است که ارسال این نامه به مقامات ایرانی باعث بروز انتقادات گسترده در واشنگتن و دیگر کشورهای مذاکره کننده شده است.

وایس نیوز نوشت: رهبری ایران در صفحه توئیتر منتسب به خود این نامه را نشان‌ دهنده بی‌اخلاقی سیاسی آمریکا خواند و ، وزیر امور خارجه ایران نیز آن را یک امر بی‌سابقه و غیر دیپلماتیک دانست.

وزیر امور خارجه آلمان، یکی از کشورهای مذاکره کننده در مسئله هسته‌ای ایران نیز در واکنش به این نامه گفت: این که از این نامه و تاثیر منفی آن صحبتی نکنیم درواقع کتمان حقیقت است.

جان مک کین، یکی دیگر از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره که نامه را امضا کرده بود با توجه به انتقادات گسترده به وجود آمده ، گفت: ما پیش از ارسال این نامه باید بیشتر با یکدیگر در این باره بحث و گفت‌و‌گو می‌کردیم.

کد خبر 289887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار