همشهری آنلاین: گروه موسیقی دالغا به سرپرستی چنگیز مهدی پور نوازنده قوپوز (ساز عاشیقی) بعد از ده سال قطعات موسیقی عاشیقی را در جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ستاد خبری سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، گروه موسیقی دالغا که طی ده سال گذشته در جشنواره حضور نداشته امسال در بخش موسیقی نواحی شرکت دارد.

چنگيز مهدي پور سرپرست گروه موسيقي دالغا درباره اجرای این گروه در جشنواره گفت: امسال نسبت به سال‌هاي قبل اجرای متفاوت‌تري خواهيم داشت به اين دليل كه تقريبا تمامي اعضاي گروه تغيير كرده‌اند و سازهاي بيشتري چون تنبك، دف و سازهاي زهي به گروه اضافه شده است. همچنين در اين مدت تكنيك گروه پيشرفته‌تر شده است و تنظيم‌های خوبي روی آثار انجام گرفته است.

وي افزود: بيشتر قطعات از موسيقي نواحي و موسيقي عاشيقي است كه اين موسيقي به چهار قسمت حماسي، عرفاني، بزمي و عاشقي تقسيم مي‌شود و ما در اين اجرا از هر چهار بخش استفاده خواهيم كرد.

اين نوازنده قوپوز كه بارها در جشنواره موسیقی فجر و جشنواره موسیقی نواحی موفق به كسب مقام برترشده ، اظهار كرد: درس‌هاي بزرگي از این دو جشنواره گرفته‌ام و امیدوارم حضور هنرمندان با تجربه در جشنواره کمرنگ نشود و کیفیت آن لااقل به قوت خود باقی بماند.

گروه موسیقی دالغا در سال ۱۳۶۹ با مدیریت چنگیز مهدی‌پور (هنرمند نامدار قره داغی) وارد دنیای موسیقی شد و از همان سال‌های اولیه فعالیتش توانست عناوین برتر کشوری و جهانی در تکنوازی و اجرای گروهی را به دست آورد.

این گروه موسیقی تا‌کنون در اغلب کشورهای جهان به اجرا و معرفی هنر عاشیقی پرداخته است. چنگیز مهدی‌پور اولین فردی است که آهنگ‌های موسیقی عاشیقی را نت نویسی کرده و آنها را بدین شیوه معرفی کرده است.اين گروه تقريبا از دهه هفتاد در جشنواره موسيقي فجر شركت داشته و تا سال 78 در بخش رقابتي آن فعال بوده است و از سال 78 به بعد در بخش جنبي حضور داشته است.

بخش نواحی سی‌امین جشنواره موسیقی فجر میزبان هفت گروه است.

گروه دالغا چهارشنبه 29 بهمن ماه در تالار ايوان شمس به روي صحنه مي‌رود.

کد خبر 287177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =