همشهری‌آنلاین: لی میونگ باک رئیس جمهور پیشین کره جنوبی گفت کره شمالی سال ۲۰۰۹ به عنوان پیش شرطی برای برگزاری نشست در سطح سران با کره جنوبی، ۱۰ میلیارد دلار پول نقد و نیم میلیون تن مواد غذایی درخواست کرده بود اما او از پرداخت هر چیزی برای مذاکرات خودداری کرد.

کیم دائه جونگ ،رئیس‌جمهور پیشین کره‌جنوبی نخستین نشست در سطح سران را با کیم جونگ ایل ،رهبر پیشین کره‌شمالی در سال 2000 برگزار کرد و زمینه را برای یک دوره روابط گرم بین دو کره فراهم کرد اما پس از آن فاش شد کیم دائه جونگ 500 میلیون دلار کمک در اختیار کره‌شمالی قرار داده بود و این افشاگری دستاوردی را که حاصل شده بود از بین برد.

دو کره همچنان به لحاظ فنی در حال جنگ با یکدیگر هستند زیرا جنگ سال 1950 تا 1953 کره‌شمالی و کره‌جنوبی با یک آتش‌بس تمام شد و نه یک پیمان صلح.

لی میونگ باک که از سال 2008 تا 2013 رئیس‌جمهور کره‌جنوبی بود در کتاب خاطرات خود که هفته آینده منتشر خواهد شد نوشته است :این شروط کره‌شمالی را برای برگزاری نشست در سطح سران دو کره رد کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری رویترز از سئول، لی در کتاب خود نوشته است :کره‌شمالی فهرستی از درخواست‌ها را فرستاده و اعلام کرده بود برای برگزاری نشست سران دو کره این درخواست‌ها باید انجام شود. این فهرست شامل 400 هزار تن برنج ، 100 هزار تن ذرت ، 300 هزار تن کود و 10 میلیارد دلار پول نقد برای کره‌شمالی بود.

رو مو هیون ،رئیس‌جمهور کره‌جنوبی پس از کیم دائه جونگ دومین نشست در سطح سران دو کره را در سال 2007 برگزار کرد.

لی در کتاب خاطرات خود نوشته است :کیم جونگ ایل به تلاش برای برگزاری یک نشست در سطح سران دیگر با کره‌جنوبی پیش از مرگ خود در سال 2011 تلاش کرد اما این تلاش‌ها نتیجه ای نداد زیرا او از اذعان به حمله سال 2010 به کشتی نیروی دریایی کره‌جنوبی با استفاده از اژدر خودداری کرد.

لی میونگ باک که یک محافظه کار بود و پیونگ یانگ را متقاعد کرد برنامه تسلیحات هسته ای خود را کنار بگذارد بدون نشست با رهبر کره‌شمالی از سمت ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی کنار رفت.

کد خبر 285718

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha