یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۵
۰ نفر

دانلود عکسی از طبیعت کافی بود تا همه اطلاعات گوشی دختر جوان در اختیار مردی قرار بگیرد که نقشه شومی در سر داشت.

متهم

اين مرد با استفاده از يك بدافزار اطلاعات گوشي يا تبلت و كامپيوتر طعمه‌هايش را به‌دست مي‌آورد تا بتواند دست به اخاذي از آنها بزند.
نخستين شكايت از اين مرد را دختر جواني در پليس فتاي استان زنجان مطرح كرد. او كه از مدتي قبل تماس‌هاي تهديدآميزي از يك مرد جوان دريافت مي‌كرد با حضور در اداره پليس به مأموران گفت:

مدتي قبل وقتي تلفنم زنگ خورد، صداي پسر جواني را از پشت خط شنيدم. او مي‌گفت كه همه اطلاعات و عكس‌هاي خصوصي‌ام را در اختيار دارد و اگر مي‌خواهم آنها را پس بگيرم، بايد چند ميليون تومان به او پرداخت كنم. ابتدا تصور كردم كه دروغ مي‌گويد و مزاحم تلفني است اما حرف‌هاي مرد جوان حقيقت داشت. او براي اينكه حرف‌هايش را ثابت كند تعدادي از عكس‌هاي خصوصي‌ام را برايم فرستاد و با ديدن آنها شوكه شدم. من همه اين عكس‌ها را در گوشي‌ام ذخيره كرده بودم و نمي‌دانستم چطور وي به آنها دست پيدا كرده است. وقتي تهديدهاي پسر جوان جدي شد، تصميم گرفتم از او شكايت كنم.

با شكايت دختر جوان رسيدگي به پرونده در دستور كار مأموران قرار گرفت. تيمي از كارشناسان تحقيقات خود را آغاز كردند اما دختر جوان مدعي بود كه تاحالا گوشي‌اش را در اختيار كسي قرار نداده و نمي‌داند كه چطور مرد ناشناس به اطلاعات او دست پيدا كرده است. مأموران در ادامه بررسي‌ها متوجه شدند كه دختر جوان مدتي قبل يك پيام وايبري دريافت كرده كه شامل تصاوير بسيار زيبا از طبيعت بوده است. او از طريق اين پيام وارد يك سايت شد تا تعدادي از عكس‌هاي زيبا را دانلود كند اما آنچه در اين ميان توجه مأموران را جلب كرد، اين بود كه آن تصاوير در حقيقت يك بدافزار براي دستبرد به حافظه گوشي دختر جوان بوده است.

مأموران دريافتند زماني كه دختر جوان روي لينك دانلود كليك كرده، بدافزار شروع به فعاليت كرده و تمامي اطلاعات موجود در داخل گوشي را به آدرس فردي كه از اين بدافزار استفاده مي‌كرد، ايميل كرده است. بدين‌ترتيب فرد ناشناس به اطلاعات دختر جوان ازجمله عكس‌ها و فيلم‌هاي خصوصي او دست پيدا كرده و نقشه اخاذي از وي را كليد زده است.

  • دستگيري هنگام شكار دومين طعمه

با اين اطلاعات مأموران به ردگيري‌هاي تخصصي پرداختند و در نهايت توانستند آي‌پي فردي را كه از اين بدافزار استفاده مي‌كرد شناسايي كنند. آنها در ادامه به دانشجوي 21ساله‌اي به نام ميثم رسيدند كه با اين شگرد دست به سرقت اطلاعات گوشي، تبلت يا كامپيوتر افراد مختلف مي‌زد. با دستگيري پسر جوان در خانه‌اش او به اداره پليس منتقل و مشخص شد كه وي همزمان با تهديد دختر ديگري به انتشار عكس‌هاي خصوصي‌اش در حال اخاذي از او بوده است.

ميثم تحت بازجويي قرار گرفت و با اعتراف به نقشه اخاذي‌هايش گفت: من اين بدافزار را در صفحه فيس‌بوكم طراحي كرده بودم. سپس تصاوير زيبا را از طريق وايبر و شبكه‌هاي اجتماعي براي افراد مختلف مي‌فرستادم و آنها به محض كليك روي آن، وارد همان برنامه‌اي مي‌شدند كه من براي سرقت اطلاعاتشان استفاده مي‌كردم. من اين كار را فقط از روي كنجكاوي انجام دادم اما وقتي به اطلاعات شخصي تعدادي از دختران دست پيدا كردم، وسوسه شدم كه از آنها اخاذي كنم اما موفق نشدم.

سروان شعبان‌پور، سرپرست پليس فتاي استان زنجان با بيان اين خبر به شهروندان توصيه كرد: از دانلود كردن لينك‌هاي ناشناس جدا خودداري و با استفاده از آنتي‌ويروس‌هاي به‌روز از آلوده‌شدن گوشي يا كامپيوترشان به اينگونه بدافزارها جلوگيري كنند.

کد خبر 283104

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha