همشهری آنلاین: معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: پیش بینی می شود که یک میلیون ۵۰۰ هزار مشمول تاکنون تکلیف خدمت وظیفه عمومی خود را مشخص نکرده اند.

موسی کمالی

سردار موسی کمالی در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق قانون هر پسر جوان که به سن 18 سال تمام می رسد مشمول به حساب می آید و باید سربازی خود را طی کند.

وی افزود: یک میلیون 500 هزار جوان داریم که متولد 1355 به بعد هستند و تاکنون تکلیف نظام وظیفه آنها روشن نشده است.

معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: چنانچه مشمولان غایب خود را جهت انجام خدمت سربازی معرفی کرده و تا 22 بهمن ماه به خدمت اعزام شوند، شش ماه اضافه خدمت آنها بخشیده شده و به مراجع قضایی معرفی نخواهند شد.

سردار کمالی ادامه داد: عده ای از مشمولان غایب به دلایل مختلف از جمله اقامت در خارج از کشور، مشکلات خانوادگی، گرفتاری شغلی و سن بالا قادر به انجام خدمت سربازی نیستند و نیروهای مسلح نیز تاکید دارد که تکلیف این افراد هرچه سریع تر مشخص شود.

وی گفت: به منظور اجرای عدالت تصمیم گرفته شد بر اساس لایحه بودجه 1394 مشمولانی که بیش از هشت سال غایب و سن آنها حداقل 27 و حداکثر 50 سال باشد به دلیل اینکه کارآیی لازم برای نیروهای مسلح را ندارند و خدمت آنها در کنار سایر عزیزان سرباز روحیه آنان را خراب می کند با پرداخت جریمه تعیین و تکلیف شوند.

معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به این که میزان جریمه بر اساس حضور در داخل و خارج از کشور، مدرک تحصیلی و مدت غیبت تعیین می شود؛ افزود، مبلغ جریمه و نحوه اجرای این طرح بر اساس آیین نامه ای خواهد بود که از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و پس از تایید ستاد کل به تصویب هیات وزیران می رسد، با این حال در حال حاضر مبلغ 20 تا 50 میلیون تومان مدنظر است.

واگذاری 27 هزار سرباز به دولت

معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در رابطه با امریه مشمولان در دستگاه های دولتی نیز گفت: به دنبال آن هستیم که در رابطه با کمبود نیروی انسانی به دولت کمک کنیم.

سردار کمالی افزود: سربازان در کارهای تولیدی، جهاد کشاورزی و امدادی به دولت کمک خواهند کرد.

وی اعلام کرد: ستادکل نیروی های مسلح سالانه 26 تا 27 هزار سرباز به دستگاه های دولت واگذار می کند.

منطقی تر شدن معافیت پزشکی

معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در رابطه به معافیت پزشکی مشمولان هم گفت: از تابستان امسال شرایط معافیت پزشکی مشمولان را منطقی تر کرده ایم.

سردار کمالی اظهار داشت: بر این اساس اگر افراد بیمار توانایی انجام وظیفه را داشته باشند معاف از رزم می شوند.

وی با بیان اینکه مدرک تحصیلی مشمولان در معافیت آنها تاثیر گذار است، عنوان کرد: به عنوان مثال پیش از این اگر چشم فردی هشت دهم بود با وجودی که به راحتی می توانست در جامعه به کار و فعالیت بپردازد معاف می شد اما اکنون برای این معافیت باید هر یک چشم بالای 6 باشد.

معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح توضیح داد: در این رابطه موضوع قد در معافیت را کم و بحث چاقی و یا لاغری را حذف کرده ایم.

سردار کمالی توضیح داد: تمامی مباحثی که فرد بیمار توان انجام خدمت وظیفه به ویژه در تخصص خود را داشته باشد حذف شده‌اند.

کد خبر 280863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار