همشهری آنلاین: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با حضور در جلسه غیرعلنی امروز-شنبه ۸ آذر- مجلس شورای اسلامی گزارشی از مذاکرات وین ۸ به نمایندگان ارایه کرد.

به گزارش ایرنا، الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی درباره این جلسه غیرعلنی که پیش از برگزاری جلسه علنی امروز برگزار شد، افزود: رییس دستگاه دیپلماسی در این جلسه غیرعلنی گزارشی از محتوا، کیفیت و شکل مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 تشریح کرد.

ریاست جلسه غیرعلنی مجلس را علی لاریجانی برعهده داشت.

مذاکرات وین ٨ از سه شنبه 27 آبان ماه /١٨ نوامبر/ با حضور وزیران خارجه ایران و گروه ١+٥ برگزار شد و تا روز دوشنبه سوم آذرماه /٢٤ نوامبر/ ادامه یافت.

طرفین در این دور از مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع تلاش کردند و به گفته همه طرف‌ها پیشرفت عالی و خوبی هم داشتند اما به دلیل محدودیت زمانی در این دور از مذاکرات نتوانستند به توافق نهایی دست یابند که مذاکرات را برای ٧ ماه دیگر یعنی تا 10تیرماه 94 (اول جولای ٢٠١٥) تمدید کردند.

بر این اساس، مقرر شد که طرفین در ٤ ماه اول برای رسیدن به توافق سیاسی یا همان توافق کلی تلاش کنند که به گفته ظریف در صورت اراده طرف مقابل این زمان می‌تواند حتی چند روز باشد و جزییات توافق که فنی و حقوقی است در سه ماه بعدی نگارش شود.

همچنین طرفین توافق ژنو را برای ٧ ماه دیگر تمدید کردند که مقرر شد هر ماه ٧٠٠ میلیون دلار از دارایی‌های ایران آزاد شود.

کد خبر 279462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار