متروی پایتخت در توسعه خطوط در حال ساخت سال ۲۰۱۴ جهان رتبه‌دوم را به‌خود اختصاص داد.

همزمان با ركوردشكني اين شركت در پيشبرد عمليات حفاري و ساخت تونل و ايستگاه در 6پروژه شامل 4پروژه درون‌شهري و 2پروژه شهرهاي اقماري به طول حدود 200كيلومتر، اتحاديه بين‌المللي حمل‌ونقل عمومي(UITP) در گزارش مقايسه‌اي توسعه شبكه متروي پايتخت ايران را در تراز جهاني ارزيابي كرد.

به گزارش UITP در حال حاضر 523خط مترو در دنيا با طول 4هزار و 900كيلومتر و تعداد 8هزار و 981ايستگاه وجود دارند كه سالانه حدود 47ميليارد مسافر را جابه‌جا مي‌كنند. اين در حالي است كه متروي ايران با اتكا به متروي تهران از نظر خطوط در حال بهره‌برداري در رتبه‌بندي جهاني در رتبه15 قرار دارد.

از نظر طول خطوط در حال ساخت منتهي به دوره زماني كوتاه‌مدت بهره‌برداري نيز متروي تهران در رتبه‌دوم جهان با حدود 22كيلومتر خط در حال ساخت و آماده بهره‌برداري در كوتاه‌مدت شامل بخش شمالي خط3و خط فرودگاه مهرآباد واقع شده است. همچنين متروي تهران در رتبه‌بندي پايتخت‌هاي دنيا و از نظر تعداد خطوط رتبه نهم، از نظر تعداد ايستگاه‌ها در جايگاه يازدهم، از حيث تعداد جابه‌جايي روزانه مسافر در پله نهم و از نظر جابه‌جايي سالانه مسافر در رتبه هشتم دنيا قرار دارد.

بخش شمالي خط3 و فاز نخست متروي خط7 به طول 30كيلومتر قرار است تا پايان سال به بهره‌برداري برسد و تا سال‌95 نيز مديريت شهري تهران، كار ساخت 150كيلومتر مترو را در دست اجرا دارد كه قرار است افق مترو در پايتخت را به 300كيلومتر برساند. در حال حاضر 149كشور دنيا با طول خط 4900كيلومتر و جابه‌جايي روزانه 151ميليون مسافر در روز، داراي سيستم حمل‌ونقل مترو هستند كه از اين تعداد 50شهر در منطقه آسياي جنوب شرقي و استراليا روزانه رقمي حدود 71ميليون مسافر را جابه‌جا مي‌كنند. كشورهاي مشترك‌المنافع نيز با 16شهر 760كيلومتر خطوط مترو دارند و روزانه 16ميليون مسافر را از طريق خطوط موجود مترو جابه‌جا مي‌كنند.

منطقه خاورميانه و كشور ايران نيز در مجموع 7شهر داراي سيستم مترو با مسافت 300كيلومتر و جابه‌جايي روزانه 7ميليون مسافر هستند كه سهم ايران از اين ميزان 3شهر و روزانه بيش از 3ميليون مسافر با 190كيلومتر خط است. سهم اروپا نيز از اين سيستم با 45شهر داراي خط مترو و با 2هزار و 800كيلومتر طول خط جابه‌جايي روزانه 31ميليون مسافر است.

همچنين در آمريكاي‌لاتين با 16شهر و 800كيلومتر طول خط، مترو سهمي در حدود جابه‌جايي روزانه 15ميليون مسافر را به‌خود اختصاص مي‌دهد. آمريكاي شمالي نيز با 15شهر و طول خط 1500كيلومتر، روزانه 11ميليون نفر از شهروندان را از طريق خطوط مترو جابه‌جا مي‌كند. در شرايطي كه متوسط جابه‌جايي مسافر در شهرهاي داراي سيستم مترو در دنيا حدود1.1 ميليون نفر در روز است، متروي تهران با جابه‌جايي روزانه 3.5 ميليون سفر، سه‌برابر متوسط جهاني در اين زمينه كارايي دارد.

کد خبر 279022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار