سه‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ - ۰۴:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: محسن شریفیان، موزیسین و پژوهشگر موسیقی منطقه جنوب در دومین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و هنر اسلامی مالزی به معرفی موسیقی سوگواری در بوشهر می‌پردازد.

اهل ماتم

به گزارش سایت موسیقی ایرانیان دومین جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر اسلامی مالزی با حضور هنرمندان کشورهای اسلامی از جمله 20 هنرمند ایرانی در پایتخت سیاسی مالزی برگزار می‌شود. محسن شریفیان، سرپرست گروه لیان، یکی از هنرمندان شرکت‌کننده در این مراسم است.

این جشنواره از هشتم تا 12 آبان ماه امسال با مشارکت هنرمندان مسلمان 10 کشوراسلامی در پوتراجایا، پایتخت سیاسی این کشور برگزار می‌شود. شریفیان به دعوت دانشگاه علمی- کاربردی فرهنگ و هنر (مرکز بوشهر) در این جشنواره شرکت می‌کند و به معرفی موسیقی سوگواری در زادگاه خود می‌پردازد.

نویسنده کتاب «اهل ماتم» به سابقه موسیقی سوگواری در بوشهر اشاره و بیان می‌کند: قدر مسلم موسیقی سوگواری در بوشهر از سابقه‌ای کهن برخوردار است. اما سوگواری فعلی و موسیقی ویژه آن در استان بوشهر به روزگار آل بویه برمی‌گردد؛ چراکه استان بوشهر در آن زمان یکی از مراکز مهم حکومت دیلمیان به شمار می‌رفته‌ و می‌توان گفت شروع عزاداری مذهبی شیعیان در این منطقة کهنسال به قدمت حضور دیلمیان در بوشهر یعنی حدود هزار سال پیش بر می‌گردد.

محسن شریفیان در دومین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و هنر اسلامی مالزی که از 8 تا 12 آبان برگزار می‌شود به معرفی موسیقی سوگواری در بوشهر می‌پردازد.

کد خبر 276057

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی