همشهری‌آنلاین: مرکز فرهنگی شهر کتاب به مانند سال‌های گذشته با حضور دکتر محمدعلی موحد،مولوی‌پژوه نامی و برخی دیگر از مولوی‌پژوهان روز مولانا (۸ مهر) را با بحث و بررسی درباره این شاعر بزرگ گرامی می‌دارد.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب در این نشست که با عنوان «پرسش‌های امروز ما، پاسخ‌های مولانا» برگزار می‌شود مباحث زیر مطرح می‌شود.

 مولانا جلال‌الدین کیست؟ آیا مولانا فقیه، عارف، دانشمند، حکیم و به نوعی فیلسوف بود که دین، عرفان، دانش و فلسفه را چون ابزارهایی به کار گرفته بود تا آفریدگار جهان هستی و نیستی، کل کائنات و انسان را که بی‌او کائنات بی‌معنا می‌ماند، بشناسد؟

چرا جهان در دو دهه‌ی اخیر به مولانا روی آورده است و کتاب‌ها و مقالات فراوان درباره‌ی او نوشته می‌شود؟
بی‌تردید مولانا از مردانی است که در طول تاریخ فراتر از مکان و زمان خویش گام برداشته‌اند. انسان امروز چه رویکردی به آثار مولانا دارد و به کدام پرسش بنیادین او پاسخ می‌دهد؟
مولوی که مرد دوران خود بود، می‌تواند مرد دوران ما نیز باشد؟

ما برای ساختن جهان مطلوب، چه بهره‌ای از مولانا می‌توانیم ببریم؟
مولانا چه نقشی در نزدیکی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها دارد؟ علم امروزی چه نسبتی با عرفان دارد؟
و بسیاری پرسش‌های دیگر درباره‌ی مولانا و دنیای امروز.

بر اساس این گزارش هشتم مهر ماه روز بزرگداشت مولوی و فرصت مناسبی است که بار دیگر این پرسش‌ها با مولوی‌پژوهان در میان گذاشته شود.

این برنامه ساعت 16 و 30 دقیقه روز سه‌شنبه هشتم مهرماه نشست  با حضور دکتر محمدعلی موحد، دکتر شهرام پازوکی و دکتر مجتبی بشردوست برگزار می‌شود و علی‌اصغر محمدخانی، کارنامه‌ی مولوی‌پژوهی در یک سال گذشته را تحلیل و بررسی می‌کند.

کد خبر 272813

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha