همشهری آنلاین: وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی گفت جایزه ملی شمس و مولانا راه‌اندازی شود و به مفاخر اختصاص یابد.

جایزه ملی شمس و مولانا راه‌اندازی شود

به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی در افتتاحیه همایش بین‌المللی شمس و مولانا در محل مقبره شمس تبریزی در خوی اظهار کرد: در سال‌های بعد با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد و استانداری آذربایجان غربی و علاقه‌مندان حوزه معرفت و عرفان اسلامی، طراحی و ایجاد جایزه ملی شمس و مولانا در دستور کار قرار گیرد.

او افزود: حوزه‌های ادبیات، هنرهای نمایشی و آوایی و تمام حوزه‌های فرهنگی و هنری متاثر از اندیشه‌های شمس و مولانا هستند و عملیاتی کردن جایزه ملی شمس و مولانا فرصتی برای بهتر شناساندن مفاخر و هویت ملی فراهم می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خوی را به‌عنوان شهری که از گذشته تا کنون مفاخر بزرگی را در خود پرورده است دارای ارزش و هویت مذهبی و تاریخی ارزشمندی عنوان کرد و گفت : در برابر مفاخر، شخصیت‌ها و بزرگان دین و دانش خوی سر تکریم و احترام فرود می‌آوریم و این تاریخ درخشان خوی را باید ارج نهاد.

او با بیان اینکه وجود مقبره شمس در خوی ظرفیت ارزشمندی است تصریح کرد: شمس تبریزی توانست شعله‌ای را برافروزد و با آن شعله جانی را شعله‌ور کرده و جهانی و تاریخی را سرشار از حیات وجود خود کند.

صالحی ادامه داد: شمس تبریزی مولوی را در برهه‌ای از عمرش که نه نوجوان و نه جوان تازه به راه افتاده ای است آنچنان مدهوش و شیدای خودش می کند که مولوی دگرگون می شود و عالمی دیگر را می پیماید و جهانی را غرق دوره وجودی جدید خودش می کند. این نشان می‌دهد شمس آنی و اخگری کمیاب داشته است.

او با اشاره به زندگی پررمز و راز شمس تبریزی اظهار کرد: مجموعه مقالات شمس که در مدت دو سال همدمی وی با مولانا به یادگار مانده نشان می‌دهد شمس تا زمانی که به مولانا نرسیده بود یک تنهای خاص بوده که در مقالات خودش بدان اشاره کرده و می گوید: خدا مرا تنها آفرید.

صالحی با بیان اینکه شمس در دهه ۶۰سالگی عمرش به مولانا رسیده و وی را مانند آیینه وجودی خویش می‌یابد زبان سخن گشوده و سرّ تنهایی‌اش را بیان می‌کند ادامه داد: آنچه در نگاه شمس می‌توان یافت اگرچه استمرار یک طریقت معنوی از دوره اسلامی بوده است لیکن شمس این عرفان و معرفت را تجربه کرده و دریافت‌های خاص منحصر به‌فردی داشته است.

او افزود: غرض از حضورم در همایش شمس و مولانا ادای احترام به مردم فرهنگ‌دوست و مفاخرپرور شهرستان خوی و مزار شمس تبریزی است که ان‌شاءالله این حرکت مردم خوی همچنان ادامه داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه استاندار و سفرای کشورهای خارجی با اهدای گل به مقبره شمس تبریزی ادای احترام‌ کردند.

همایش ملی شمس و مولانا بمدت سه روز از پنجم تا هشتم شهریورماه جاری در جوار آرامگاه شمس در خوی با حضور مهمانان داخلی و خارجی در حال برگزاری است.

کد خبر 414807

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha