همشهری‌آنلاین: عضو کانون خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان گفت بانک‌های بخش جلگه به دلیل فقر زارعان در حال تعطیلی تدریجی است،

کشاورزی

فتح الله دهقانی،عضو کانون خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان افزود: به دلیل نابودی مزارع و بی دراَمدی مردم، بانک‌های بخش جلگه در سال‌های اخیر به تدریج در حال بسته‌شدن هستند چرا که مردم پولی برای مبادله ندارند.

این فعال بخش زراعت از تعطیلی چهار بانک در منطقه خبر داد و گفت: تعدادی از بانک‌های موجود نیز برای وصول مطالبات خود مدام به کشاورزان فقیرشده فشار وارد می‌کنند.

دهقانی تاکید کرد: متاسفانه وام‌های دو تا سه میلیونی اخذ شده در طول هشت سال اخیر به ارقام 10 میلیون تومانی هم رسیده که امیدواریم مسئولان تخفیف‌هایی در این شرایط سخت قائل شوند.

دهقانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر درباره مشکلات این بخش از شرق اصفهان، اظهار داشت: رودشتین منطقه‌ای حاصلخیز و شامل" جلگه و بن رود " است که سه سهم حق آبه از 33 سهم طومار منصوب به شیخ بهایی به زارعان جلگه تعلق دارد.

او گفت: این بخش در سال 1382 یعنی دوره خودکفایی گندم کشور یکی از مراکز بزرگ کشت استان اصفهان قلمداد می‌شد به طوری‌که دو جایزه جهانی "سنبل طلای یونسکو" به کشاورزان برتر آن اهدا شد.

نماینده کشاورزان بخش جلگه یادآور شد:در دوره آب‌سالی این بخش فقط به‌طور متوسط سالانه حدود 50 هزار تن گندم تولید می‌کرد که 25 هزار تن آن در داخل مصرف و  بقیه آن صادر می‌شد.

دهقانی تاکید کرد: این منطقه به قدری کاه و علوفه مازاد داشت که علاوه بر مصرف 50 هزار راس گاو در دامداری‌های سنتی و خانگی بخش زیادی از آن به عشایر ایزدخواست، عشایر عرب جرقویه و نیز دامداری‌های نایین،اردستان و استان‌های یزد و کرمان هم ارسال می‌شد.

او یادآور شد: همواره در پنج هزار هکتار اراضی محصول گلرنگ با عملکرد دو تا سه تن در هکتار کاشته می‌شد که خاصیت آن رنگ‌دهی در صنایع غذایی است.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: دو هزار هکتار از اراضی نیز همواره به کشت صیفی‌جات اختصاص می‌یافت که امروزه دیگر اثری از آن نیست.

دهقانی اظهار داشت: بحران خشک‌سالی و از آن بدتر سوء مدیریت مسئولان به دلیل عدم اعطای حق آبه‌های تاریخی به‌خصوص برای شرق اصفهان موجب نابودی این حجم بالای تولید در منطقه شده‌است.

او در ادامه گفت: در همان دوران رونق به دلیل آن‌که غله زیادی از مردم در فصل برداشت در کنار خیابان‌ها می‌ماند شرکت تعاونی تصمیم به ساخت انباری با ظرفیت 10 هزار تن برای جلگه را گرفت.

این عضو کانون خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان تاکید کرد: متاسفانه انبار ذکر شده فقط در حسرت به آغوش کشیدن گندم کشاورزان است.

شرق اصفهان شاهد زلزله خاموش است

دهقانی با بیان این‌که مشکلات معیشتی شرق اصفهان زلزله‌ای خاموش است،گفت: اگر مصوبات طرح 9 ماده‌ای احیای زاینده‌رود اجرایی نشود و حق آبه تاریخی این منطقه داده نشود آسیب‌های اجتماعی و روانی ناشی از فقر گسترده مردم فراگیر خواهد شد.

لزوم تسریع صدور پروانه های حق آبه داری

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مقرر شده است که خسارات زمان خشک‌سالی با صدور پروانه حق آبه‌داری پرداخت شود.

نماینده کشاورزان بخش جلگه با اشاره به تعداد چهار هزار حق آبه‌دار در این بخش گفت: متاسفانه حدود پروانه‌های حق آبه‌داری توسط مسئولان آب منطقه‌ای به طور کامل صادر نشده و این بی‌توجهی فقط بی‌انصافی در حق کشاورزان فقیر شده امروز است.

دهقانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص نحوه تقسیم آب در این بخش اظهار داشت: تا قبل از احداث کانال‌های امروزی کار انتقال آب زاینده‌رود به مزارع بر عهده مادی‌های بزرگ بوده است.

او افزود : بندهایی بسیار قدیمی و ساخته شده از سنگ‌های لاشه‌ای و ساروج در این بخش وجود دارد که نوعی سد برای جمع‌آوری آب بوده است.

این کارشناس کشاورزی گفت: اولین بند موسوم به "مروان" واقع در شرق زیار است که مادی معروف مروان از آن منشعب و به تعدادی از روستاهای جلگه از جمله برسیان،شاهطور ، گیشی و... می‌رسیده است.

دهقانیاظهار داشت: 15 تا 17 کیلومتر بعد "بند گلی" احداث شده است که مادی معروف آن دو سهم از سه سهم جلگه را به مزارع روستاهای خرم، خورچان، شریف آباد،و ... انتقال می‌داده است.

او ادامه داد: بندسنگی معروف "الله وردی خان" یا "جندیج " 30 کیلومتر پس از بند گلی ساخته شده که مادی منشعب از آن حق آبه روستاهای سیان، قلعه بالا و نیز مزارع تعدادی از روستاهای منطقه بن رود را تامین می‌کند.

نماینده کشاورزان بخش جلگه یادآور شد: بند مذکور همواره به دلیل مصالحی که داشت مورد تخریب آب واقع می‌شد که در سالیان اخیر با میلگرد و بتون در آن محل تقویت شده است.

دهقانی تاکید کرد: بند جندیج در زمان آب‌سالی محل تجمع گردشگران و ماهیگری آنان هم محسوب می‌شد.

کد خبر 270909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار