همشهری آنلاین: وزیر نیرو با تشریح جدیدترین اقدامات صورت گرفته برای خروج زاینده‌رود از بحران گفت: امیدوارم به‌زودی، آب زاینده‌رود به مدت ۵ سال از بهمن ماه تا اردیبهشت سال آینده در رودخانه جاری شود.

به گزارش مهر، حمید چیت‌چیان گفت: شرایطی که در استان اصفهان شاهد هستیم برای همه کشور نگران‌کننده است. استان اصفهان یکی از مولفه‌های اصلی شکل‌دهنده هویت ملی ماست و یکی از علل اصلی آبادانی و تاثیرگذاری این استان، وجود رودخانه زاینده‌رود است.

وزیر نیرو اظهار داشت: "این استان نیازمند توجه ویژه‌ای به دلیل تاثیرگذاری در بخش‌های مختلف و متنوع در کل کشور است به همین دلیل چهارمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود روز گذشته برگزار شد و بسیاری از مسائل آبی موجود در این استان مورد بررسی قرار گرفت.

رودخانه زاینده‌رود به طور متوسط در 5 سال اخیر 845 میلیون متر مکعب ذخیره آبی داشته است. تونل اول کوهرنگ، کار انتقال و برداشت آب را از سرشاخه‌های کارون بزرگ و انتقال آن از سوی زاگرس به زاینده‌رود را انجام می‌دهد که میزان آورد این تونل 293 میلیون متر مکعب آب است.

سطح اراضی باغی و کشاورزی حوضه زاینده‌رود در سال‌های اخیر با افزایش 5 برابری به 200 هزار هکتار رسیده است که این سطح نیازمند یک و نیم میلیارد متر مکعب آب مازاد است و طبیعت، ظرفیت ایجاد این میزان را ندارد."

وی اصفهان را قطب بزرگ صنعت کشور دانست و خاطر نشان کرد: "در 50 سال گذشته مصرف آب در بخش صنعت از پنج میلیون متر مکعب به 237 میلیون متر مکعب رسیده که افزایش 40 برابری را نشان می‌دهد.

در گذشته آورد کارون بزرگ 31 میلیارد متر مکعب بوده اما در سالیان اخیر به 9 میلیارد متر مکعب کاهش یافته و با اجرای تونل بهشت آباد این میزان باز هم کم‌تر خواهد شد. وی با بیان این که مدیریت مصرف بهترین راه چاره است تاکید کرد: اختصاص طرح‌های دیگر برای انتقال آب از کارون امکان‌پذیر نیست."

چیت‌چیان با اشاره به وجود 5 هزار هکتار فضای سبز در اصفهان اظهار داشت: این میزان فضای سبز به 50 میلیون متر مکعب آب برای آبیاری نیازمند است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود. تبدیل چاه‌های دیزلی به برقی و جلوگیری از برداشت‌های اضافه می‌تواند در آینده در حوضه منابع آب موثر باشد.

وی تاکید کرد: مدیریت جلوگیری از برداشت آب‌های سطحی و زیرزمینی تا به امروز موفق نبوده‌اند و این امر نیازمند مدیریت اجتماعی، کمک مسئولان قضایی و اجرایی است که به‌زودی محقق و اجرایی می‌شود.

وزیر نیرو تصفیه‌خانه بابا شیخ علی اصفهان را بزرگ‌ترین و پرظرفیت‌ترین تصفیه‌خانه کشور برشمرد و افزود: تونل گلاب 2 دومین سامانه انتقال آب شرب به اصفهان است که به پیشنهاد وزارت نیرو در شورای عالی آب تصویب شد.

چیت‌چیان ابزار امیدواری کرد آب زاینده‌رود به‌زودی به مدت 5 سال از بهمن ماه تا اردیبهشت سال آینده در رودخانه جاری شود. همچنین طرح انتقال آب تونل سوم کوهرنگ تا پایان سال جاری به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: تونل سوم کوهرنگ در کنار طرح بهشت‌آباد در مجموع قادر به انتقال یک میلیارد و 17 میلیون متر مکعب آب به حوضه زاینده‌رود خواهد بود. این میزان آب، 200 میلیون متر مکعب از میزان آبی که در زاینده‌رود جاری بوده بیش‌تر خواهد بود.

کد خبر 270064

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha