همشهری آنلاین: چند روز پس از انتشار فیلم سربریدن خبرنگار آمریکایی توسط داعش در عراق آژانس‌های اطلاعاتی انگلیس قاتل وی را که یک انگلیسی است شناسایی کردند. وزیر خارجه انگلیس نیز قتل این خبرنگار به دست یک انگلیسی را خیانت به کشور خواند.

لندن قاتل خبرنگار آمریکایی را شناسایی کرد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هند، پس از تحقیقات گسترده برای یافتن جزئیات مربوط به کسی که در فیلم داعش اقدام به بریدن سر جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی می‌کند،‌ آژانس‌های جاسوسی انگلیس - MI5 و MI6 - "جان جهادی" را به عنوان عامل اصلی قتل این خبرنگار شناسایی کردند.

در حالی که جزئیات این قاتل علنی نشده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که عبدالماجد عبدالباری، 23 ساله مظنون اصلی است که اخیراً تصویری از خودش را در حالیکه یک سر بریده شده در دست دارد، در توییتر منتشر کرده است.

این مرد یک منزل به ارزش یک میلیون پوند در غرب لندن دارد.

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته که این مرد یکی از اعضای گروه افراطی انگلیسی معروف به "The Beatles" است.

دولت انگلیس با انتشار این خبر که عامل قتل این خبرنگار یک شهروند بریتانیایی است به شدت شگفت‌زده شده و به سربازان انگلیسی دستور داده تا با تجهیزات کامل و دقیق در داخل سوریه و عراق دست به عملیات زده و این مرد را دستگیر کنند.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در مطلبی در روزنامه ساندی‌تایمز نوشت، دولت لندن در حال سرمایه‌گذاری بر روی منابع حساس و مهم به منظور مقابله با یک ایدئولوژی وحشیانه است. تهدید ناشی از درگیری‌های عراق و سوریه می‌تواند یک نسل به طول بینجامد.

وی در ادامه تاکید کرده است: بسیار هولناک است که می‌فهمیمی عامل چنین اقدام شنیعی در انگلیس بزرگ شده است. این یک خیانت کامل به کشور است، به ارزش‌های ما و هر آنچه که مردم انگلیس برای آن ایستاده‌اند.

هاموند هشدار داده است که داعش عراق و سوریه را به مهد تروریسم تبدیل کرده و از این کشورها به عنوان مرکزی برای حملاتش به غرب استفاده می‌کند.

وزیر خارجه انگلیس تاکید کرده است: اگر آنها متوقف نشوند، دیر یا زود به خاک انگلیس حمله می‌کنند.

بنابر گزارش‌ها،‌بیش از 500 شهروند انگلیسی در چند سال گذشته با پیوستن به شبه نظامیان به عراق و سوریه رفته‌اند.

هاموند نوشته است: دولت لندن به پیشمرگ‌های کرد عراق از طریق ارسال تجهیزات هوایی نظامی کمک کرده است و به زودی تسلیحاتی را به دست کردها می‌رساند که می‌دانند چگونه باید با آن‌ها کار کنند.

دولت لندن نیز اعلام کرده که سر سیون مایال، مشاور ارشد نظامی ارتش انگلیس را به زودی به خاورمیانه اعزام می‌کند و این فرد فرستاده امنیتی انگلیس به منطقه کردستان عراق خواهد بود.

نامه رئیس‌جمهور عراق به خانواده خبرنگار آمریکایی سر بریده شده

رئیس‌جمهور عراق در نامه‌ای به خانواده جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی که توسط داعش سر بریده شد، مراتب تاسف و تسلیت خود را ابراز داشت و تروریست‌های داعش را به خاطر این اقدام به شدت نکوهش کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی‌میل، فؤاد معصوم، رئیس‌جمهور عراق در نامه‌ای به زبان عربی برای خانواده این خبرنگار اولین مقام عراقی است که از زمان کشته فولی توسط تروریست‌های داعش با خانواده وی تماس برقرار می‌کند.

معصوم در این نامه قتل این خبرنگار را یک اقدام وحشیانه توصیف کرد و در این نامه سه پاراگرافی تروریست‌های داعش را افرادی خواند که هیچ اهمیتی به شرافت انسانی نمی‌دهند.

رئیس‌جمهور عراق همچنین نوشت، این جنایت وحشتناک از جانب داعش این مساله را روشن می‌کند که ما باید به آزادی خبرنگاران، حمایت از حقوق آن‌ها و تضمین ارسال اخبار آن‌ها به مخاطبان قوت ببخشیم.

نامه فؤاد معصوم درست یک روز پس از مصاحبه احساسی برادر فولی منتشر شد. مایکل برادر این خبرنگار گفته بود که دولت آمریکا برای آزادی این خبرنگار کار زیادی انجام نداد.

وی همچنین از آمریکا خواست تا با اروپا در ایجاد یک استراتژی جامع برای مواجهه با تروریست‌ها همکاری کند.

کد خبر 269859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار