همشهری آنلاین: یادواره شهید سرلشکر خلبان «حسین لشکری» امیر سرافراز نیروی هوایی ارتش فردا (پنج شنبه) ۲۳ مرداد برگزار می شود.

حسین لشکری

به گزارش نیروی هوایی ارتش، این مراسم با حضور فرماندهان و مسوولان عالی رتبه نهاجا و خانواده این شهید سرافراز در پایگاه هوایی شهید لشکری مهرآباد برگزار خواهد شد.

در این یادواره امیر سرتیپ دوم خلبان «حسین خلیلی» از همرزمان شهید لشکری در این مراسم سخنرانی خواهد کرد.

سرلشکر خلبان شهید لشکری که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «سیدالاسرای» ایران نامیده شده اند، در سال 1331 در استان قزوین چشم به جهان گشود و در تیر ماه سال1356 با درجه ستوان دومی خلبان فارغ التحصیل شد.

شهید لشکری با آغاز جنگ تحمیلی به جمع مدافعان کشور پیوست و پس از انجام 12ماموریت، هواپیمای وی مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و در همان اوایل جنگ به اسارت نیروهای بعثی عراق درآمد.

شهید لشکری در دوران اسارت خود حدود 12 سال به صورت انفرادی زندانی بود و سخت ترین فشارها و شکنجه های روانی و فیزیکی، بازجویی های شدید، بی خوابی، توهین و شوک را تحمل کرد.

این شهید بزرگوار پس از تحمل18 سال اسارت در زندان های نیروهای بعثی عراق در 17 فروردین سال 1377 به خاک وطن بازگشت.

حسین لشکری، که قدیمی ترین آزاده ایرانی در دوران دفاع مقدس بود، پس از تحمل رنج ها و مصائب نزدیک به دو دهه اسارت 19 مرداد 1388 بر اثر عارضه های ناشی از اسارت در بیمارستان لاله تهران به شهادت رسید.

کد خبر 268753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان