همشهری آنلاین: رؤسای نمایندگی‌های اعضای سازمان همکاری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی در تهران در یک گردهمایی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس و اعلام همبستگی با مردم مقاوم، مظلوم و افتخارآفرین فلسطین، پنجشنبه شب میهمان وزارت امور خارجه بودند.

ایسنا نوشت: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدای این گردهمایی ضمن اشاره به ابتکار بلندنظرانه رهبر کبیر انقلاب برای همبستگی تمام جهان به ویژه جهان اسلام در حمایت از مردم فلسطین و نامگذاری روز قدس، وحشیگری‌های رژیم صهیونیستی در هفته‌های گذشته را تأییدی بر درایت آن بزرگوار در نامگذاری روز قدس دانست و تأکید کرد: اگر همه کشورهای اسلامی از این فرصت استفاده می‌کردند و اگر در آینده از این فرصت بهره برند، دیگر شاهد چنین فجایعی نخواهیم بود.

ظریف تأکید کرد: آن‌چه امروز در غزه می‌گذرد جز نمونه‌ای از وحشیگری هفتاد ساله رژیم اشغالگر صهیونیستی در حق ملت مظلوم فلسطین نیست و چه بی‌شرمانه است که برخی طرف‌ها، از کشتار جمعی و قتل و حتی حمله به مکانی که سازمان ملل برای بی‌پناهان آواره فلسطینی فراهم کرده، به نام دفاع مشروع حمایت می‌کنند!

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه هیچ‌گاه حقوق بین‌الملل تا این حد به مسخره گرفته نشده بود که یک گروه کوچک از فعالان صهیونیستی و حامیان آن‌ها را راضی نگه دارد، کشتار مردم به ویژه کودکان و زنان فلسطینی را نمونه بارز جنایت جنگی نامید و گفت هیچ قاعده بین‌المللی با هیچ تفسیر و با هیچ نوع برداشتی نمی‌تواند نامی جز نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت بین‌المللی بر این اقدامات بگذارد.

ظریف در ادامه خاطرنشان کرد: ضروری است همه ما به عنوان کشورهای اسلامی که نزدیک‌ترین ارتباط قلبی، جغرافیایی، تاریخی، دینی و دیدگاهی با این معضل اساسی در منطقه و جهان داریم، بر این امر اصرار کنیم که جامعه بین‌الملل ناگزیر است با این روش‌های ضد بشری به طور جدی برخورد کند و در غیر اینصورت اعتباری برای آن باقی نخواهد ماند.

ظریف با تأکید بر نقش قهرمانانه مردم غزه و فلسطین علیرغم همه فشارها و مقابله، مبارزه و ایستادگی آن‌ها در برابر کشتارهای روزافزون رژیم صهیونیستی، از کشورهای اسلامی انتقاد کرد و گفت ما کنار نشسته‌ایم و به اختلافات و در‌گیری‌های داخلی مشغولیم و با فجایعی همچون تروریسم کور و افراطی‌گری دست و پنجه نرم می‌کنیم. آیا زمان آن نرسیده که به برکت ماه رمضان به این درک و خودباوری برسیم که جز در سایه مقاومت، همبستگی، همدلی و حرکت منظم و یکپارچه به عنوان جهان اسلام، قدس شریف و مردم قهرمان فلسطین آزاد نخواهند شد!؟

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان تأکید کرد: هرقدر ما در این امر مهم تعلل کنیم، در وظیفه انسانی و اسلامی خود تعلل کرده‌ایم. غزه چشم‌انتظار کمک، حمایت و دعای ما و چشم انتظار برنامه مدونی برای شکستن حصر و پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی، بنا به خواست ملت فلسطین است.

پیش از سخنان دکتر ظریف، صلاح زواوی، سفیر فلسطین در تهران، با تشکر از حمایت ایران از مردم فلسطین، بر لزوم وحدت میان فلسطینی‌ها و امت اسلامی تأکید کرد و گفت: وحدت ملی فلسطینی‌ها و بازگشت مسأله فلسطین به مسأله اصلی در جهان اسلام، نیازمند تحکیم وحدت در جهان اسلام است. مسئولیت ما در جهان اسلام همدوشی و اتحاد در جهت برچیدن غده سرطانی اسرائیل و پاکسازی زمین قدس و فلسطین و مکان معراج پیامبر (ص) است.

کد خبر 266848

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha