همشهری آنلاین: شبه نظامیان داعش سه روز پیش با یک خودرو حامل ۱۲ تن مواد منفجره خود را به یکی از سه پل ارتباطی میان الضلوعیه به بلد در ۵۰ کیلومتری شمال بغداد رساندند و آن را منفجر کردند.

عراق

بعد از انفجار این پل بود که خبر رسید، مهاجمان وارد الضلوعیه شده و آن را به اشغال خود در آوردند.

به گزارش ايرنا ضلوعیه و بلد دو شهری هستند که اولی سنی نشین و دومی شیعه نشین است که تا پیش از حمله داعش به این منطقه همگرایی کمتری میان مردمان آن وجود داشت.

اما حالا بعد از 48 ساعت از پاکسازی ضلوعیه و استقرار نیروهای ارتش و داوطلبان مردمی، یک شیخ از منطقه بلد می‌گوید: نفوذ داعش به این منطقه گویا برکتی به همراه داشته ، چرا که حالا دل‌های سنی و شیعه این منطقه بیشتر از گذشته به هم نزدیک شده است.

شیخ احمد بلداوی روحانی اهل بلد را که زمانی امام جمعه این شهر هم بوده و حالا رییس یک دانشکده همین شهر است، یافتیم که می گفت: عشایر جبور منطقه کمی دیر به خود آمدند و معمولا از گروه‌های مبارز شیعه و تشکیلات مردمی ابراز ناراحتی می کردند.

اما حالا براساس گزارش‌ها، عشایر جبور در روزهای اخیر با اهالی بلد در مقابل داعش متحد شده و در حال دفاع از این شهر هستند. بطوری که شیخ بلداوی می‌گوید جبوری‌ها دیگر متوجه شده‌اند که حرکت داعش ضد دینی و با هدف ایجاد تفرقه میان مردم عراق ، بویژه شیعه و سنی است و خوشبختانه این توطئه شکست خورد.

اوضاع در منطقه مرکزی و جنوبی استان صلاح الدین نسبت به یک ماه پیش خیلی تغییر کرده است. هفته‌های گذشته، جاده‌های شمال بغداد امنیت نداشت.

حالا، اما در طول جاده ای که بغداد را به سامرا و تکریت در مرکز صلاح الدین می رساند، به فاصله هر 200 متر یک ایستگاه وجود دارد که در آن داوطلبان مردمی استقرار دارند. اوضاع در شهر بلد در جنوب صلاح الدین هم عادی است و مردم زندگی عادی خود را پی می گیرند.

شیخ بلداوی، از مقاومت نیروهای مردمی در برابر داعش می‌گوید که به اعتقاد وی حیرت جهانیان و منطقه را به دنبال داشته است، اما در عین حال گلایه می‌کند؛ از چه کسی؟

این روحانی شیعه می‌گوید: این روزها زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که از قدرت گرفتن گروههای مقاومت و شبه نظامیان شیعه در رسانه های غربی ابراز نگرانی می شود و این نیروهای مردمی را که برای حفاظت و حراست از کشور به صحنه آمده اند را با عناوینی چون میلیشیا مورد انتقاد قرار می‌دهند و حتی می‌گویند قانونی نیست.

او باردیگر تاکید می‌کند این نیروها، مردمی هستند و با تروریسم در جنگ می‌باشند، نه مانند القاعده و داعش و سایر گروه‌هایی که دست به کشتار غیرنظامیان زده و فجایع ببار می‌آورند و در عین حال غربی‌ها آنان را تروریست نمی خوانند.

حالا دو پل دیگر که بلد را به ضلوعیه متصل می‌کند، هنوز پابرجاست و داعش طی روزهای اخیر چندین بار تلاش کرد که آن دو را هم از میان بردارد، اما گزارش‌های رسیده از این منطقه حکایت از آن دارد که در جریان مقاومت در برابر حملات داعش به این پل‌ها، تعدادی کشته شدند؛ هم شیعه و هم سنی، اما پل‌ها همچنان برجایند.

کد خبر 266070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار