همشهری‌آنلاین: تصور اینکه خانه‌های بزرگ ارزان‌تر از خانه‌های کوچک هستند با بررسی قیمت‌ آپارتمان‌های بالای ۲۰۰ متر از بین خواهد رفت. این خانه‌ها معمولا بر اساس ویژگی‌هایی که دارند از قیمت میانگین منطقه بسیار بالاتر هستند.

دنیای اقتصاد نوشت: به گفته برخی از فعالان بازار مسکن این خانه‌ها همیشه خریداران خودش را داشته و کمتر رکود بازار که به‌دلیل کاهش قدرت خرید بوده در میزان معاملات این نوع خانه‌ها تاثیر گذاشته است.

بیشتر آپارتمان‌های نوساز با متراژ بالا در مناطق شمالی وغربی تهران متمرکز است و آپارتمان‌های بزرگ در مناطق مرکزی سن بالای ۳۰ سال دارند.

برخی از این آپارتمان‌های سوپر لوکس به‌دلیل مصالح و امکاناتی که دارند تا ۲ برابر قیمت منطقه خرید و فروش می‌شوند. به‌طور مثال در منطقه کامرانیه که آپارتمان‌ها با قیمت متری متوسط ۱۰ تا ۱۱ میلیون قیمت‌گذاری شده است برخی به‌دلیل برخورداری از امکاناتی مانند سونا، استخر، جکوزی، حیاط، حیاط خلوت و مستخدم تا متری ۱۹ میلیون تومان هم به فروش می‌رسند.

هر چند در میان این آپارتمان‌های بزرگ با قیمت‌هایی که تنها بر اساس سلیقه صاحبان آن قیمت گذاری شده است خانه‌هایی می‌توان یافت که از قیمت میانگین منطقه نیز پایین تراست. به‌طور مثال در منطقه سعادت آباد خانه‌ای با دو پارکینگ و استخر ۷ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

اما دلیل تفاوت قیمت‌های آپارتمان‌های بزرگ در یک منطقه چیست؟ یک کارشناس مسکن می‌گوید: هر مالکی اختیار ملک خود را دارد و بر اساس تشخیص خود که در برخی موارد مبنای آن مشخص نیست قیمت‌گذاری می‌کند، اما قیمت‌ها نیز در محلات کوچه به کوچه متفاوت است. به‌طور مثال در منطقه یوسف آباد نمی‌توان قیمت خانه‌های خیابان مستوفی را با خیابان جهان آرا مقایسه کرد. درحالی‌که این دو خیابان در نقطه‌ای تنها ۵۰ قدم با هم فاصله دارند.

او معیاری تحت عنوان «فرهنگ منطقه» را در قیمت‌گذاری‌های مالکان آپارتمان‌های فروشی به عنوان یکی از شاخص‌های مهم می‌داند و می‌گوید: در منطقه ونک پارک ۵ برج مشابه هم وجود دارد، اما قیمت یکی از برج‌ها بیش از چهار برج دیگر است و تنها به‌دلیل فرهنگ حاکم بر آن برج خاص است.

او مصالح و کیفیت ساختمان و امتیازهای رفاهی را نیز از دیگر ویژگی‌هایی می‌داند که در قیمت خانه‌های بزرگ متراژ تاثیر دارد.

کد خبر 264997

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha