همشهری آنلاین: مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ضمن پیش بینی رونق بخش مسکن در نیمه دوم سالجاری، احتمال جهش قیمت زمین و مسکن را ضعیف دانست و گفت: در صورت رونق این بخش به طور حتم تغییراتی در وضعیت قیمت‌ها ایجاد خواهد شد.

ايرنا نوشت: سید محمد پژمان در خصوص جهش قیمتی بخش مسکن در سالجاری، افزود: طی یک دوره طولانی بخش زمین و مسکن در شرایط رکود قرار داشته که افزایش عرضه و تقاضا و همچنین سرمایه گذاری ها در این بخش می تواند مسکن را از وضعیت رکود خارج کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ابعاد سرمایه گذاری و عرضه و تقاضای بخش مسکن برای خروج از رکود مشخص نیست، اظهار داشت: از آنجا که بخش مسکن نیز در مجموعه اقتصادی کشور قرار دارد و هنوز نمی توان به طور دقیق تکلیف منابع مالی بخش های مختلف اقتصادی کشور را مشخص و قطعی کرد، پیش بینی برای جذب سرمایه گذاری این بخش نیز سخت است.

افزایش ساخت مسکن یکی از راهکارهای کنترل قیمت اجاره بهاء

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تغییرات قیمتی اجاره بهاء در فصل جابه جایی ها نیز گفت: در بخش مسکن دولت بنای مداخله مستقیم برای قیمت گذاری و کنترل قیمت به شکل دستوری را ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد که دولت با دو مکانیزم افزایش ساخت مسکن و درآمد متقاضیان مسکن های اجاره ای بتواند به تعادل سازی بخش مسکن کمک کند.

پژمان افزود: دولت می تواند با افزایش ساخت مسکن، ایجاد عرضه و تقاضای منطقی و سیاست افزایش درآمد خانوارهای متقاضی واحدهای اجاره ای و توانمندسازی آنها برای خرید و اجاره مسکن در کنترل قیمت ها نقش بسزایی ایفا نماید.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد که دولت باید مکانیزم افزایش درآمد خانوارها برای تامین خرید یا اجاره مسکن را متناسب با درآمد و نیاز متقاضیان در قالب سیاست های تدریجی نهایی و اجرا کند.

وی با تاکید بر اینکه مسکن کالای تعزیراتی نیست و نمی توان برای آن سقف قیمتی مشخصی تعیین کرد؛ گفت: دولت نمی تواند مسکن را کالای تعزیراتی اعلام کند چرا که این مکانیزم نه تنها قابلیت عمل و اجرا ندارد بلکه با سیاست های اقتصادی دولت همخوانی و هماهنگی نخواهد داشت.

کد خبر 264994

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها