شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۸
۰ نفر

خانواده جوانی که ۸ سال قبل در جریان یک نزاع به قتل رسیده بود حاضر شدند در ازای ساختن حسینیه توسط قاتل، او را ببخشند.

حادثه بخشش قاتل

روز ششم شهريور‌ماه سال 85 مأموران پليس شهرستان حاجي‌آباد واقع در استان هرمزگان از نزاع خونيني بين 2جوان با خبر شدند. زماني كه مأموران به محل حادثه رسيدند معلوم شد جواني 22ساله به‌نام مصيب با ضربات چاقو جوان ديگري به‌نام كاووس را به قتل رسانده است. شواهد حاكي از آن بود اين دو نفر از قبل يكديگر را مي‌شناختند و با يكديگر اختلاف داشتند و سرانجام اختلاف‌شان به جنايتي خونين كشيده شد.

به‌دنبال اين حادثه متهم به قتل دستگير شد و در جريان بازجويي‌ها اتهامش را پذيرفت. او گفت: آن روز مي‌خواستم به مراسم عروسي بروم كه كاووس را سر كوچه ديدم. ما از قبل با يكديگر اختلاف داشتيم و آن لحظه نمي‌دانم چطور شد كه با يكديگر درگير شديم و من با چاقو چند ضربه به او زدم و فرار كردم.

محاكمه

مصيب در ادامه صحنه جنايت را در برابر بازپرس پرونده بازسازي كرد و در ادامه در شعبه دوم دادگاه كيفري استان هزمرگان محاكمه شد. هرچند او مدعي بود نيتي براي قتل كاووس نداشته اما در نهايت با درخواست اولياي دم مقتول قضات دادگاه او را به قصاص محكوم كردند.

اين رأي در شعبه33 ديوان‌عالي كشور نيز تأييد شد و متهم در آستانه اجراي حكم قرار گرفت. با قطعي شدن حكم قصاص خانواده جوان محكوم به اعدام براي جلب رضايت اولياي دم به تكاپو افتادند. پدر و مادر مقتول خواسته‌شان قصاص قاتل بود و گفتند در برابر هيچ‌چيز رضايت نمي‌دهند. با اين حال تلاش‌ها براي جلب رضايت آنها ادامه يافت تا اينكه روز اجراي حكم فرارسيد. متهم يك روز قبل براي آخرين مرتبه با خانواده‌اش ديدار كرده و به قرنطينه زندان منتقل شده بود. دقايقي پيش از اجراي حكم خانواده مقتول وارد زندان شدند تا حكم را اجرا كنند. اما مسئولان اجراي حكم اميد داشتند تا بتوانند رضايت اولياي دم را براي بخشش قاتل جلب كنند. سرانجام همه اين تلاش‌ها در آخرين لحظات پيش از اجراي حكم به نتيجه رسيد و پدر و مادر مقتول اعلام كردند حاضرند تحت شرايطي از مجازات قاتل پسرشان صرف‌نظر كنند.

بخشش، قبل از اجراي حكم

پدر كاووس گفت مصيب به اندازه كافي تنبيه شده و اگر تعهد كند تا آخر آذرماه امسال يك حسينيه در شهر حاجي‌آباد بسازد بخشيده مي‌شود. جوان اعدامي كه خود را در يك قدمي چوبه دار مي‌ديد با پذيرش اين شرط تعهد كرد در اين مدت همه تلاش‌اش را براي ساخت حسينيه در شهرشان انجام دهد. به اين ترتيب او از مرگ نجات پيدا كرد و بار ديگر به زندان منتقل شد.

هدايت‌الله ميرشاهي، پدر مقتول درباره تصميم بزرگي كه گرفته است به خبرنگار همشهري گفت: با توجه به اينكه متهم 8 سال در زندان بود بعد از مشورت با خانواده‌ام تصميم گرفتم براي شادي روح پسرم از قاتلش بخواهم يك حسينيه در شهر بسازد. به‌نظرم با قصاص قاتل پسرم زنده نمي‌شود و ساخت حسينيه بهترين كار است. چون در شهر حاجي‌آباد فقط يك حسينيه داريم كه ظرفيتش محدود است. حالا هم قاتل تعهد داده تا آخر آذر‌ماه امسال حسينيه را بسازد يا اينكه مقدمات ساخت آن را انجام دهد. اميدوارم او بتواند كاري كه قول داده انجام دهد و الا ممكن است حكم اجرا شود.

در همين حال همتي‌فر مسئول شعبه دوم اجراي احكام دادگستري هرمزگان به همشهري گفت: طي 8سال گذشته براي جلب رضايت اولياي دم تلاش‌هاي زيادي انجام شد تا اينكه بالاخره آنها حاضر به گذشت شدند و كلنگ ساخت حسينيه هم زده شد. اين اقدام خانواده مقتول قابل تقدير است. آنها با اين كار بزرگ‌شان زندگي دوباره‌اي به جوان محكوم به اعدام دادند و اميدوارم او قدر اين فرصت دوباره براي زندگي را بداند و در ادامه زندگي‌اش راه درستي را در پيش بگيرد.

کد خبر 262569

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی