همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور کشورمان دیروز در ضیافت شام همتای ترک خود با اشاره به توانایی‌ها و ظرفیت‌های فراوان در اقتصاد ایران و ترکیه، گفت: همگرایی اقتصاد دو کشور می‌تواند فراتر از روابط دوجانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه باشد.

روحانی در ترکیه

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بخشی از سخنان خود در این ضیافت، به گسترش خشونت در منطقه اشاره کرد گفت که این پدیده ایجاب می‌کند که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در چارچوب قطعنامه سازمان ملل "مقابله جهانی با خشونت و افراط گری"، با مشارکت یکدیگر و جلب نظر تمامی کشورهای منطقه در مبارزه با این پدیده شوم که تخریب حال و آینده تمامی کشورهای منطقه را نشانه رفته است، تلاش کنند.

متن کامل سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران در این مراسم كه در پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري منتشر شده به شرح زیر است:

«عالیجناب آقای عبدالله گل رئیس محترم ترکیه

خانم‌ها و آقایان

مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود و هیأت همراه را از جنابعالی و مردم مسلمان و مهربان کشورتان به جهت میزبانی صمیمانه در کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه ابراز داشته و از خداوند بزرگ، سربلندی و موفقیت جمهوری ترکیه و مردم آن را در تمامی عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواستار شوم.

عالیجناب،

خانم‌ها و آقایان

روابط دیرینه و تاریخی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه با برخورداری از اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی، همواره پایدار و در مسیر ترقی، توسعه یافته است. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و تعاملات دوستانه میان مردم مسلمان دو کشور موجب گردید تا روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی از روند رو به رشدی برخوردار شده و حجم مبادلات اقتصادی و تجاری بین دو کشور به بیش از ۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ برسد.

تصمیم به توسعه هرچه بیشتر این روابط در سال‌های آینده نیز برآمده از وجود توانایی های فراوان اقتصادی در دو کشور است، به گونه‌ای که با توجه به پیشرفت‌های علمی - صنعتی، ظرفیت های تجاری، و فراوانی انرژی در ایران و همچنین وجود صنایع مختلف در ترکیه، همگرایی اقتصادهای دو کشور را بتوان فراتر از روابط دو جانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه دانست. در این مسیر، تسریع در اجرای کامل یادداشت تفاهمات منعقده میان ایران و ترکیه در عرصه‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی نیز بسترهای قانونی برای این امر را فراهم خواهد نمود.

حضار محترم

تحولات بین‌المللی پس از پایان جنگ سرد و بویژه پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاثیر عمیقی بر این منطقه حساس داشته و به جهت تبعات ناشی از این تحولات، کشورهای منطقه شاهد گسترش روز افزون خشونت و افراط گری، و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه می‌باشند. متاسفانه این پدیده با دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای بسیار پیچیده‌تر شده و ایجاب می‌نماید جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در چارچوب قطعنامه سازمان ملل "مقابله جهانی با خشونت و افراط گری"، با مشارکت یکدیگر و جلب نظر تمامی کشورهای منطقه در مبارزه با این پدیده شوم که تخریب حال و آینده تمامی کشورهای منطقه را نشانه رفته است، تلاش نمایند. زیرا جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، اکنون در قله روابط تاریخی خود، از این جهت نیز وظیفه اسلامی سنگینی در مدیریت روابط فی‌مابین و همچنین در مدیریت منطقه‌ای بر دوش خود احساس می‌نمایند؛ روابطی که نه تنها به توسعه جایگاه دو کشور در منطقه و نظام بین‌الملل خواهد انجامید، بلکه موجبات توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی منطقه و ثبات و آرامش آن را نیز فراهم خواهد کرد.

در پایان، بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده، آرزوی توفیق بیش از پیش و اعتلای هرچه بیشتر روابط دو کشور را از ایزد متعال خواهانم.»

 

کد خبر 262144

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha