همشهری آنلاین: فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از ۲۶ فروردین امسال که عملیات تفحص را در سال جدید در خاک عراق شروع کردیم تاکنون پیکر ۵۴ شهید جدید در این کشور کشف شده است.

سید محمد باقرزاده

به گزارش خبرنگار مهر، سردار سید محمد باقرزاده پیش از ظهر امروز به همراه مسئولان عراقی و صلیب سرخ بین الملل در کنفرانس خبری در خرمشهر عنوان کرد: از 26 فروردین امسال عملیات تفحص را از مناطق جنوبی عراق و اقلیم کردستان عراق شروع کردیم و تاکنون تعداد 54 شهید در این مناطق پیدا شده است.

وی به مناطق تفحص شده اشاره کرد و گفت: فاو، سیبه، مجنون، و شلمچه از مناطقی هستند که عملیات تفحص در سال جدید در آنها انجام شده است.

باقرزاده افزود: علاوه بر مناطق ذکر شده که از جنوب عراق هستند در مناطق شمالی عراق نیز در کردستان عراق عملیات جستجو با همکاری خوب مسئولان اقلیم کردستان عراق نیز در حال انجام است.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروی مسلح به جزئیات مذاکرات امروز بین ایران و عراق و صلیب سرخ بین الملل که در بندر خرمشهر در حال انجام است اشاره کرد و گفت: مذاکرات امروز برای تکمیل توافقات گذشته و همچنین توافق و برنامه ریزی برای جستجو در منطقه ام الرصاص عراق که در روبروی بندر خرمشهر است، انجام گرفت.

باقر زاده افزود: بخش عمده شهیدانی که در منطقه ام الرصاص عراق به شهادت رسیدند از عشایر غیور خوزستان هستند که عملیات کاوش برای یافتن پیکر آنان در حال انجام است.

وی با ابراز رضایت از امنیت حاصل شده در مرز دو کشور عنوان کرد: امنیت خوبی در نوار مرزی دو کشور وجود دارد و جا دارد از دولت نوری مالکی که برای ایجاد امنیت در این منطقه تلاشهای فراوانی را کرده است تشکر کنیم و این امر کاملا واضح و ملموس است.

باقرزاده در بخشی دیگر نیز به توافقات انجام شده با مسئولین اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: ما برای جستجو در مناطق کردستان عراق با مسئولان اقلیم آن منطقه از جمله میچروان بارزانی و خانم ایروخان طالبانی دیدارهایی داشتیم و عملیات جستجو در آن مناطق نیز بسیار خوب و منظم به سمت جلو در حال انجام است و آمار ما حاکی از این است که تعداد شهدا در مناطق کردستان عراق بالغ بر دو هزار و 500 شهید هستند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروی مسلح به شهدای ایرانی که در عملیاتی در جزیره بوبیان کویت نیز به شهادت رسیدند اشاره کرد و گفت: ما از صلیب سرخ بین الملل در گذشته بارها خواستار آن شدیم که با دولت کویت برای بازدید ما از جزیره بوبیان گفتگو کند که متاسفانه تاکنون جواب مثبتی از مسئولان کویتی در این زمینه نشنیده ایم ، صلیب سرخ درخواست ما را به کویت انتقال داده و ما همچنان منتظر جواب از دولت کویت هستیم.

وی به آمار مفقودین عراقی در جنگ ایران و عراق نیز اشاره کرد و گفت: کشور عراق در جنگ تعداد 50 هزار مفقود دارد که باید آنها نیز پیدا شوند.

باقرزاده در پایان به سختی هایی ناشی از نبودن اطلاعات دقیق در دست حکومت عراق برای جستجوی مفقودین اشاره کرد و گفت: مسئولان عراقی برای دستیابی به اطلاعات زمان جنگ مشکل دارند زیرا این اطلاعات در زمان اشغال عراق در دست نیروهای آمریکایی قرار گرفته و تمامی پرونده ها و مستندات وزارت دفاع سابق در دست آمریکا است که لازم است صلیب سرخ بین الملل از آمریکا بخواهد که برای بازگرداندن اطلاعات به دولت عراق اقدام کند.

کد خبر 260196
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز