همشهری آنلاین: پنجاه و سومین نشست از مجموعه نشست‌های شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با موضوع "به سوی توسعه پایدار و توسعه شهری کل‌نگر" برگزار شد.

نشست شرکت عمران و بهسازی شهری

در این نشست که با استقبال اساتید و دانشجویان رشته معماری برگزار شده بود ابتدا محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری به معرفی مهمان این نشست پرداخت.

او گفت: راسم بدران استاد معماری برجسته در خاورمیانه و اهل فلسطین هستند و دکتر نادر اردلان هم از اساتید برجسته این فن هستند.

توجه به سنت و گذشته

سپس با نشان دادن اسلاید ساختمانهایی که راسم بدران ساخته بود، مترجم راسم بدران گفت: او در بسیازی از مسابقات معامری جهان شرکت و برنده شده است و ویژگی معماری او توجه به مردم وحقوق شهروندان است.

بدران ادامه داد:موضوع اصلی کارم ن طبیعت،توجه به سنت و گذشته است تا فضای قابل زندگی در مقیاس انسانی خلق کند.

او افزود: من مخالف خدشه در زندگی عمومی مردم به بهانه بهره گیری از جنبه های تکنولوژیک و یا هندسه های مخدوش هستم این درحالی است که متاسفانه در شهرها فضای عمومی در حال کم شدن است.

این استاد معماری گفت: این نشست با موضوع "به سوی توسعه پایدار و توسعه شهری کل‌نگر" است و من در مورد موضوع‌ شهری و نه تهدیدات شهری صحبت می کنم.

او با بیان اینکه من وقتی مسجد طراحی می کنم شما احساس نمی کنید که او تنها یک مسجد است گفت: مسجد در طراحی من یک فضای عمومی است و چون منظور از مسجد، جمع کردن افراد است آنها همیشه حضور دارند و من آنها را در ساخت و طراحی در نظر می گیرم.

بدران گفت: ساخته های من مانند یک موجود زنده همیشه در حال تکمیل شدن هستند و پس از ساخت رها نمی شوند.

او گفت: عموما ما در شهرهای مدرن کمتر لبخند می‌زنیم و به فضایی که در آن هستیم، توجه نمی‌کنیم اما در فضاهایی با معماری عمومیِ شهری شادتر خواهیم بود.

او تاکید کرد: شهرها باید برای پیاده روی افراد آماده باشند و باید حقوق شهروندی همه را در نر گرفت.

او افزود: من دوست ندارم جایی که طراحی می کنم تنها برای افراد پولدار و ثروتمند باشد بلکه همه باید احساس راحتی کنند.

این استاد معماری ادامه داد: من معتقدم که شهر و مکانهای آن باید بر روی افراد تاثیرگذار باشد.

او با نشان دادن طرحهای معماری خود بر حقوق شهروندی در مکانهای عمومی تاکید کرد و گفت: ساختمان هم جان دارد و باید با حضور مردم بر روح آن دمید.

او ادامه داد: توجه به حقوق شهروندی در معماری جدید بسیار الزامی است.

منشور حقوق اسکان

در ادامه، نادر اردلان طراح و نظریه پرداز سخنرانی کرد. او به همکاری با یان مک هارگ که کتاب طراحی با طبیعت را نگشته است اشاره کرد.

او ادامه داد: چهار سال تا پنج سال همکاری من با او تجربه هیجان آوری بود که نتیجه آن یک ماموریت برای او در اداره محیط زیست به او و ماموریتی برای طراحی پارک محیط زیستی در تهران شد.

او در این نشست به سند منشور حقوق اسکان اشاره کرد و گفت: من هم معتقدم که طراحی مسکن‌ها با در نظرگیری حفظ و بقای فضاها، لزوم وجود محدودههای پیادهروی در نواحی شهری وهماهنگ‌سازی معماری با محیطهای بومی از اهدافی است که باید در طراحی مکان‌های زندگی مردم مورد توجه واقع شود.

او گفت: متاسفانه موضوع حقوق شهروندان در معماری جدید کمتر دیده شده و این تنها مختص کشور ما نیست بلکه در کشورها توسعه یافته هم چنین است.

اردلان تاکید کرد: باید در بافتهای فرسوده که نوسازی می شوند بیشتر حقوق شهروندی و شرایط اسکان را در نظر گرفت.

به روز رسانی منشور حقوق اسکان

در پایان این نشست هم دکتر محمدسعید ایزدی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: مقررات و ضوابطی برای طراحی‌های مناسب فضاهای اسکان در حال تدوین است که بیشتر بر بافت های فرسوده تاکید دارد.

او ادامه داد: امیدوارم با جلوگیری از هدر رفتن منابع، کاهش نابسامانی‌هایی که محیط شهری از آن رنج می‌برد و طراحی مناسب بر اساس مقررات، کشوری آباد، شهرهایی به سامان و محیطی امن برای دستیابی به زندگی بهتر را تجربه کنیم.

ایزدی سپس به تهیه سند «منشور حقوق اسکان» اشاره کرد و گفت: نگارش آن در سال ۱۹۷۳ توسط نادر اردلان انجام شده که بی‌شک بروز رسانی این سند با توجه به نیازهای روز جامعه الزامی است.

شهروندان

کد خبر 258007

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار