جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: این روزها سالروز عملیات بازی دراز است،عملیاتی که در آن بخش هایی از ارتفاعات بازی دراز که اهمیت زیادی برای رزمندگان اسلام داشت آزاد شد. عملیاتی که در آن شهید شیرودی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

عملیات

سرهنگ محمدی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه در خصوص عملیات پیروزمندانه بازی دراز می‌گوید: دشمن متجاوز پس از تلاش زیاد برای تصرف کامل منطقه دشت ذهاب و تنگه پاطاق با مقاومت رزمندگان اسلام مواجه شد و با توجه به عدم موفقیت در تصرف تنگه پاطاق تلفات سنگینی در منطقه دشت ذهاب متحمل شد. بر همین اساس برای کنترل این منطقه و جلوگیری از تلفات پی در پی بر یگانهای خود در ارتفاعات بازی دراز مستقر شد. ارتفاعات صعب‌العبور بازی‌دراز با قله‌های بلند و شیب تند و بریدگی‌های ممتد یک مانع طبیعی برای هرگونه عملیات نظامی است و محور سرپل ذهاب به قصرشیرین را از محور گیلانغرب به قصرشیرین جدا و این ارتفاعات عارضه بزرگی درون مثلث قصرشیرین، گیلانغرب، سرپل ذهاب است و بر منطقه تسلط کامل دارد.

دشمن با استقرار عناصر دیده‌بانی و با انجام فعالیت‌های مهندسی نسبت به جاده‌سازی روی این ارتفاعات اقدام و یگانهایی از ارتش عراق به استعداد یک تیپ و یک گروهان تانک روی آن مستقر شده بودند و دیدگاه واقع بر روی بلندترین قله را که تسهیلات ارتباطی قابل توجهی داشت بنام دیدگاه صدام نامگذاری و از آن طریق تحرکات رزمندگان اسلام را در مناطق عملیاتی سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب به وسیله اجرای آتش توپخانه و تیر مستقیم تانک با مشکل مواجه شده بود.

با توجه به اهمیت ویژه ای که این ارتفاعات داشت، به منظور عقب راندن ارتش متجاوز عراق و مسلط شدن رزمندگان اسلام بر ارتفاعات بازی دراز، طی عملیاتی تحت عنوان عملیات مرحله اول بازی دراز بخش عمده ای از این ارتفاعت آزاد شد.برای انجام این عملیات، طرح عملیاتی در فروردین‌ماه 1360 توسط سپاه و ارتش تهیه شد و نیروهای عمل کننده با هدایت قرارگاه مشترک سپاه و ارتش در ساعات پایانی روز اول اردیبهشت با استفاده از تاریکی شب حرکت خود را شروع و در بامداد روز دوم اردیبهشت حمله خود را علیه دشمن آغاز کردند.

رزمندگان اسلام در چهار محور به سمت اهداف از پیش تعیین شده حرکت و تک خود را آغاز و نسبت به تصرف اهداف مورد نظر اقدام کردند.

دشمن در طی مدت هفت روز عملیات، چندین بار اجرای پاتک کرد که با مقاومت و پایداری رزمندگان اسلام مواجه می‌شد. در این عملیات خلبان دلاور هوانیروز علی اکبر شیرودی و فرمانده یگان تکاور حسین ادیبان به شهادت رسیدند. سرداران شهید غلامعلی پیچک، محسن وزوایی و حاجی بابا نیز در هدایت این عملیات نقش موثر و بسزایی داشتند.

در این عملیات ضمن انهدام تیپ سه پیاده کوهستانی و وارد نمودن تلفات و ضایعات به تیپ 22 کوهستانی دشمن، بیش از 1500 نفر از صدامیان کشته و زخمی شده و 458 نفر نیز به اسارت درآمدند.

وی تجهیزات منهدم شدن دشمن در این عملیات را شامل دو فروند هواپیمای جنگی، دو فروند بالگرد، تعدادی تانک و نفربر و خودرو و ادوات جنگی و غنایم به دست آمده را شامل تعدادی ادوات و تجهیزات جنگی عنوان کرد.

محمدی ضمن تبریک سالروز آغاز این عملیات به ملت ایران و خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و مردم استان کرمانشاه، گفت: به همین مناسبت روزهای چهارم و پنجم اردیبهشت ماه مراسم مختلفی از جمله برگزاری یادواره شهید خلبان علی اکبر شیرودی، یادواره شهدای عملیات بازی و صعود به ارتفاعات بازی دراز برگزار می شود.

ایسنا

کد خبر 257160
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز