همشهری آنلاین: جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ گفت: رزمایش «الی بیت‌المقدس» در تهران و در روزهای چهارم و پنجم اردیبهشت برگزار می‌شود.

رزمایش بسیج

به گزارش ایسنا، سردار احمد ذوالقدر در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، با اعلام این خبر اظهار کرد: این رزمایش یک عملیات واقعی بر اساس تهدیدات متصور است و نام آن «مقاومت و ایستادگی حامیان ولایت - قدس، سپاه محمد می‌آید» نام دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه "در این رزمایش اجرای آتش سبک و نیمه‌سنگین تمرین خواهد شد"، افزود: این رزمایش در پنج ناحیه تهران برگزار می‌شود و پنج لشکر محمد رسول‌الله(ص)، لشکر آل محمد(ص)، لشکر امام حسن(ع)، لشکر صاحب‌الزمان(عج) و تیپ حضرت زهرا(س) در آن حضور دارند.

جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله، آموزش نیروهای مردمی، ایجاد آمادگی یگانی برای انجام مأموریت واقعی، توان بکارگیری سلاح‌های سازمانی، تمرین متناسب با مأموریت، اجرای فشرده انواع تاکتیک‌های انفرادی، تمرین مهارت در جابجایی یگان‌ها، آموزش عملی در عملیات غافلگیری، اجرای فشرده انواع تاکتیک‌های انفرادی، تمرین مهارت در جابجایی یگان‌ها، ایجاد راه‌های مواصلاتی فرعی، عملیات کمین و ضدهلی‌برن و تمرین اصول پدافند غیرعامل را از اهداف این رزمایش برشمرد.

ذوالقدر در ادامه با اشاره به اینکه "این رزمایش یک مانور شهری و دفاعی و اعلام آمادگی نیروهای مسلح مردمی است"، گفت: یگان‌های بیت‌المقدس کاربرد دفاعی در برابر تهاجم را دارند. برای دفاع از کشور علاوه بر آمادگی نیروهای مسلح، مردم نیز باید ساماندهی شوند. ما نیاز داریم که آمادگی مردمی را به رخ دشمنان بکشیم.

جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: علاوه بر اجرای رزمایش و تمرین، بسیجیان در روز جمعه در خیابان حجاب تجمع خواهند کرد و در این مراسم سردار نقدی (رئیس سازمان بسیج مستضعفین) و سردار سلامی (جانشین فرمانده کل سپاه) نیز از این نیروها سان می‌بینند و سپس نیروها در نماز جمعه حضور می‌یابند.

وی همچنین افزود: حدود یک میلیون و 700 هزار نفر بسیجی در شهر تهران ساماندهی شده‌اند که در این رزمایش بخش کوچکی از آنها حضور می‌یابند. ما در این رزمایش به دنبال نمایش انضباط و اقتدار خود هستیم. در نیمه دوم سال نیز این رزمایش تکرار خواهد شد و البته آموزش این گردان‌ها بصورت مداوم ادامه دارد.

به گفته سردار ذوالقدر، در یازدهم اردیبهشت، رزمایش امداد و نجات در 23 نقطه از تهران توسط گردان‌های کوثر که به بانوان بسیجی تعلق دارد، برگزار خواهد شد.

جانشین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) اضافه کرد: این رزمایش‌ها برای مقابله با تهدیدات سخت است و البته ما برای مقابله با جنگ نرم هم برنامه داریم.

به گفته وی، گردان‌های بیت‌المقدس کاملاً مردم‌پایه هستند و برای افزایش توان آنها بخشی از کادر گردان امام حسین(ع) به آنها افزوده می‌شود.

ذوالقدر همچنین با اشاره به اینکه "نگرش دفاعی جمهوری اسلامی ایران بر اساس دفاع همه‌جانبه و مردمی و مبتنی بر جهاد فی‌سبیل‌الله است"، خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تکلیف‌گرا هستند و پاسداری از انقلاب اسلامی را واجب‌تر از اقامه نماز می‌دانند. طبق قانون اساسی و بنا به فرموده امام خمینی(ره) امنیت ملی نظام با مردم گره خورده است؛ به این معنا که علاوه بر حضور نیروهای مسلح، مشارکت مردمی نقشی اساسی در تأمین امنیت ملی دارد. گره زدن مردم با امنیت، توسط بسیج و سپاه انجام می‌گیرد.

جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ در پایان با بیان اینکه "سپاه پاسداران بر اساس لایه‌های مختلف تهدید، ساماندهی مردمی را انجام می‌دهد"، تصریح کرد: این ساماندهی با توجه به تهدیدات، در حال تغییر است. گردان‌های عاشورا، کوثر، امام علی(ع)، امام حسین(ع)، بیت‌المقدس و فاتحین و امداد و نجات، لایه‌های مختلف دفاعی را در سپاه و بسیج تشکیل می‌دهند.

کد خبر 256785
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار