همشهری آنلاین: وزیر نفت در پاسخ به سوالات رسایی در جلسه علنی گفت: یک روز پیش امیر قطر رفتم و وی به من گفت من غبطه می‌خورم به آن چه که شما در پارس جنوبی دارید. ما دوباره باید کاری کنیم که دیگران به ما غبطه بخورند.

بیژن زنگنه وزیر نفت که برای پاسخ به سوال رسایی به مجلس آمده بود در ابتدای سخنان خود از حمایت مجلس به ویژه کمیسیون‌های انرژی، برنامه و بودجه، صنایع و معادن به دلیل حمایت از صنعت نفت در حین بررسی بودجه تشکر کرد و در رابطه با موضوع در دستور نیز گفت: اینکه آیا سوال از وظایف وزیر است یا خیر تشخیص آن به عهده هیأت رئیسه مجلس است و بنده تنها خود را موظف به پاسخگویی می‌دانم. ابتدا توضیحاتی داشتم که سخنگوی کمیسیون انرژی بخشی از مطالب را بیان کرد.

وی افزود: بنده در بزرگداشت شهید تندگویان به دعوت دوستان و هم دانشگاهیان در آن جلسه حضور داشته و صحبت کردم و گفتم با شعار نمی‌شود کشور را پیش برد؛ بلکه با شعور و خرد باید کشور را پیش برد، گفته‌ام تا یک زمانی علی‌رغم بالا پایین‌هایی که بود جریان عمومی کشور رو به پیشرفت بود اما از سال 84 به بعد وقفه‌ ایجاد شد و ما نباید در گذشته سیر کنیم و افراطی‌گری همیشه باید محکوم شود.

زنگنه افزود: بنده صحبت‌های خود را ادامه دادم و گفتم من یک روز پیش امیر قطر رفتم و وی به من گفت من غبطه می‌خورم به آن چه که شما در پارس جنوبی دارید. ما دوباره باید کاری کنیم که دیگران به ما غبطه بخورند .البته رهایی ما از مشکلات کشور با دعای خانواده‌های شهدا صورت گرفته است. ان‌شاءالله همه با هم در راه شهید تندگویان جلو برویم و صنعت نفتی داشته باشیم که دیگران حسرت ما را بخورند.

وزیر نفت با بیان اینکه "من نگفتم آقای رئیس در دولت گریه کرده و ..." لذا نمی‌دانم رسایی این‌ها را از کجا آورده، اظهار کرد: بنده گفتم آقای روحانی گفتند که یکی از وزرای پیشین پیش من آمد و گفت رفتم امارات و مابقی قضایا، من هم نگفتم پول غرضی بوده پول خودمان را گرفتند اما اینکه آدم برود برای گرفتن پول خود خواهش کند آیا این عزت است؟ پول خودمان را که مال خودمان است برویم خواهشم کنیم به ما بدهند؟ این عزت نیست.

زنگنه با اشاره به اینکه می‌فرمایند ما سیاه‌نمایی کرده‌ایم گفت: سیاه‌نمایی وقتی است که بنده چیزی را که سیاه است بگویم سپید است اگر چیزی را که بیان کنیم آیا سیاه‌نمایی است؟

وی تصریح کرد: نماینده سوال کننده می‌گوید چرا آن چه که واقعیت است بیان کردید؟ خوب من اگر گفتم نگفته بودم که پخش شود. حالا اگر چهار تا سایت آن را بنویسند 100هزار نفر متوجه می‌شوند. شما آوردید مجلس 40- 50 میلیون نفر فهمیدند.

وزیر نفت ادامه داد: بحثی که دارم این است که این که آن شیخ که بود و وزیر چه کسی بود؛ من اصلا وارد این موضوعات نمی‌شوم؛ زیرا من به آن وزیر تعزیری نداشتم، آقای روحانی هم نداشت.

زنگنه تصریح کرد: بحث این است که چرا باید کشور به وضعیتی برسد که ما حسرت بخوریم و مردم ما به ایرانی بودنشان افتخار می‌کنند اما آن چه را که در چشم‌انداز است خدایی نکرده نرسیم. من دلم می‌سوزد به حال این کشور، با این همه منابع و امکاناتی که داریم باید کشور یک منطقه باشیم نه اینکه پیش دیگران خواهش کنیم.

وی اظهار کرد: بنده خواهش می‌کنم هیأت رئیسه مجلس وقت کافی را به من بدهد تا من از این فرصت استفاده کنم و برنامه‌های نفت برای تحقق اقتصاد مقاومتی را مطرح کنم. در کمیسیون انرژی هم توضیح دادم، کمیسیون برنامه هم به من این وقت را بدهند. در مورد تحریم‌ها، تولید و فروش نفت صحبت کنیم و اینکه چطور میادین مشترک را توسعه دهیم. اینطور نباشد که دیگران نفت و گاز ما را ببرند و ما بنشینیم و نگاه کنیم.

زنگنه خاطر نشان کرد: اینکه چه کارهایی کرده‌ایم که جریان بابک زنجانی و امثال آن در کشور تکرار نشود در این زمینه‌ها باید صحبت کنیم. اینکه شیخ و یا وزیر که بود کدام درد بیکاری، تورم، گرانی را برطرف می‌کند؟

وی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه نماینده سوال کننده در صحبت‌های خود گفتند که بنده سه بار استعفا دادم اظهار کرد: اگر می‌گویید آقای ربیعی گفته می‌گویم آقای ربیعی اشتباه گفته و من هم گفتم کسی استعفا می‌دهد که ناامید باشد؛ من ناامید نیستم می‌دهد که ناامید باشد من سرشار از نشاط و امیدم.

زنگنه ادامه داد: بنده روزی که به اینجا آمدم‌ می‌دانستم که به کجا می‌روم، به شما هم عرض کردم به هتل پنج ستاره نمی‌فرستید، آدمی که به هتل پنج ستاره می‌رود با یک تجهیزات می‌رود، آدمی که به میدان مین می‌رود با تجهیزات دیگری می‌رود و من با تجهیزات به میدان مین به وزارت نفت رفتم.

وی با تاکید بر اینکه بنده مشکلات نفت را می‌دانستم گفت: به آینده وزارت نفت و آینده کشور امیدوار هستم و بدانید آدمی استعفا می‌دهد که ناامید باشد. من که به 22 سال و اکنون می‌شود 23 سال وزیر بودم اگر قرار باشد در 12 آبان که سه ماه از وزارت من می‌گذشته است، سه بار استعفا دهم در سابقه 22 سال وزارتم 360 بار استعفا داده باشم. من اهل استعفا نیستم؛ مگر اینکه رئیس جمهور من را معاف کند.

وی با اشاره به اینکه در طی این مدت در وزارت نفت موفقیت‌هایی داشته‌ایم گفت: زمستان سختی را در حالی پشت سر گذاشتیم بدون اینکه مشکلی برای کشور به وجود آید. اینکه توانستیم طرح‌ها را فعال کنیم همه این‌ها موفقیت برای ما به شمار می‌رود.

وزیر نفت خاطر نشان کرد: بحث بنده این است که اگر مشکلی برای کشور است، آیا اینکار خوبی است؟ بعضی مشکلات هستند که آدم از غصه اگر بخواهد هق هم کند فرجی نیست.

زنگنه تصریح کرد: من نیامدم که این‌ها را در اینجا بیان کنم بنده مطلبی را از قول رئیس جمهور در جلسه خصوصی مطرح کرده بودم اما شما آوردید در این جلسه که در سطح 40 میلیون نفر منتشر کردید.

وی خاطر نشان کرد: من نه استعفا دادم و نه می‌دهم، تا قدرت دارم کارم را انجام می‌دهم، سیاه‌نمایی نبوده و تلاش می‌کنم که وضعیت خوبی برای کشور ایجاد شود زیرا بدون حمایت مجلس هم نمی‌شود کار کرد و موفق شد.

وی در پایان اظهار کرد: در کمیسیون فکر می‌کردم از سخنان بنده قانع شدند اما حق جناب رسایی و سوال کنندگان است که در صحن علنی سوالات خود را مطرح کنند اما بنده فکر می‌کنم مسائل زیادی در کشور است که باید برای آن وقت بگذاریم و اقتصاد کشور را جلو ببریم و نیاز به کمک شما برای ادامه راه دارم.

 

کد خبر 256052

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار