همشهری آنلاین: وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه گفتمان حضرت امام خمینی (ره) و سیاستهای ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب پایه‌های طرح مسکن اجتماعی هستند، گقت:

ماموریت مهم اجرای این طرح که براساس آن طی ۱۰ سال، ۱/۵ میلیون واحد مسکونی احداث خواهد شد، به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی از جمله شهرداری‌ها ابلاغ می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه شهرسازی ، عباس آخوندی امروز 21 فروردین 93 در مراسم سالروز افتتاح حساب 100 امام (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با بیان اینکه طرح مسکن اجتماعی با روح فرمان حضرت امام خمینی (ره) در خصوص مسکن و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، در اجرای اصل 44 قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی، سازگار است، اظهار داشت: نباید فراموش کنیم که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همواره از مسکن به عنوان موضوعی اجتماعی یاد کرده اند و ابعاد اجتماعی این مسئله برای ایشان بسیار مهمتر از ابعاد فنی آن بوده است.

وی افزود: امروز باید تأمین مسکن را مسئله‌ای اجتماعی تلقی کنیم که مسائل آن در چارچوب نوعی نظام رفاه اجتماعی و درکنار عوامل دیکر برنامه جامع مبارزه با فقر مانند بهداشت، آموزش، رفاه و اشتغال حل می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای جلوگیری از اشتباه‌ها و خطاهای آشکاری که در سنوات گذشته مرتکب شده‌ایم باید به کالبد شکافی آنچه رخ داده و ثمرات آن بپردازیم، ادامه داد: متأسفانه آنچه در قالب طرح مسکن مهر در تصدی گری اجرایی شاهد شکل گیری و اجرای آن بودیم ، برخلاف گفتمان امام خمینی(ره) و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بود.

وی با اعلام اینکه در طرح مسکن اجتماعی پایین ترین گروه های درامدی را مد نظر قرار داده ایم، به تشریح مشکلات اساسی طرح مسکن مهر پرداخت و گفت: متأسفانه برخلاف گفتمان حضرت امام (ره) مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی در مناطق مرغوب و قابل سکونت، واحدهای مسکونی مهر در مکانهایی با کیفیت متفاوت و گاهی کیفیت نازل سکونتی احداث شد.

آخوندی با تأکید براینکه طبقاتی کردن شهرها و تقسیم آنها به محلات اعیان نشین و فقیر نشین، امری مردود است، تصریح کرد: بنا داریم با پیوند دادن طرح مسکن اجتماعی و بافت های فرسوده که علاوه بر هویت فرهنگی و تاریخی، دارای خدمات زیربنایی و روبنایی نیز هستند، واحدهای مسکونی را درون مجموعه‌های شهری و مکان‌های قابل سکونت احداث کنیم.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تقسیم کار بین دولت و مردم در فرمان بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: درحالی که براساس فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی، دولت در بخش مسکن مسئول تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی است و در سیاست‌های ابلاغ شده اصل 44 قانون اساسی، از سوی مقام معظم رهبری، دولت باید از اموری که مردم قادر به انجام آنها هستند، کنار برود، در طرح مسکن مهر شاهد بودیم که دولت برخلاف همه اینها درگیر احداث بیش از 2 میلیون واحد مسکونی شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بزرگترین مشکل مسکن مهر و مبنای مخالفت من با آن، این موضوع است که دولت را درگیر ساخت و سازهای گسترده با کیفیت و مکان‌یابی‌های متفاوت و بسیار پرمسئله کرده است.

وی تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که تاکید بر افزایش بهره‌وری و کارهای خلاقانه توسط مردم نیز از اصلی ترین محورهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مجری آن بخش خصوصی است.

آخوندی با تاکید بر اینکه اگر امروز به صراحت صحبت نکنیم و خطاهای بنیادین را آشکارا نگوییم، آنها را دوباره تکرار خواهیم کرد، افزود: معتقدم باید با بازگشت به گفتمان حضرت امام خمینی (ره) و سیاست‌های ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب، از درگیر شدن دولت در ساخت و ساز گسترده، در عین حالی که برای گروه های کم درامد به صورت گسترده کار می‌کند، اجتناب کرد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر میانگین سهم زمین از قیمت مسکن به 55 درصد می رسد، به وضعیت کلانشهرها و روند افزایش جمعیت آنها اشاره کرد و گفت: چگونه می توانیم از تمرکز زدایی و کاهش سهم زمین از قیمت مسکن سخن بگوییم در حالی که اکنون شهر تهران دارای جمعیتی معادل 6/8 میلیون نفر است و واحدهای مسکونی ساخته شده و درحال ساخت آن گنجایشی معادل 11 میلیون نفر دارد و تمرکز رو به فزونی است.

وزیر راه و شهرسازی از عدالت جغرافیایی و افزایش امکانات زیستی در بقیه شهرها به عنوان مسائل مهمی که باید در تأمین مسکن اقشار کم درآمد جامعه مورد توجه قرار گیرند یاد کرد و اظهار داشت: با تمرکز جمعیت در کلانشهرها امکان غلبه بر مشکل مسکن گروه‌های کم درامد وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به سابقه درخشان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اجرای سیاست های عمومی با کمک مردم ، افزود: خوشبختانه این نهاد تاکنون بسیار کم‌حاشیه و با سیاست‌های خوبی مدیریت شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازسازی و بهسازی95 درصدی 220 هزار واحد مسکونی آسیب دیده در زلزله رودبار و منجیل ظرف دو سال توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر فعالیت‌های این نهاد ، تصریح کرد: بنا دارم مسئولیت اجرای طرح مسکن اجتماعی را برعهده این نهاد قرار دهم تا جایی که در بازنگری طرح جامع مسکن نیز مسئولیت مسکن اجتماعی را برعهده رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گذاشته‌ام.

آخوندی تصریح کرد: امیدوارم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری سایر نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها، علاوه بر فعال کردن گروه‌های خیر و مردمی، بتواند طرح مسکن اجتماعی و بافت فرسوده را با یکدیگر پیوند دهد.

وی با تأکید مجدد روی پایبندی خود به تکمیل واحدهای مسکونی مهر و تحویل آن به متقاضیان، گفت: براساس اعلام بانک مسکن تاکنون بیش از یک میلیون واحد مسکونی مهر فروش اقساطی شده‌اند و 700 هزار واحد دیگر نیز امسال به این مرحله خواهند رسید که ما امیدواریم تعداد اندکی که باقی خواهد ‌ماند نیز در سال 94 به اتمام برسند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به شرایط سختی مانند تورم 44 درصدی، رکود بالا و نرخ رشد اقتصادی منفی که دولت یازدهم کار خود را در آن آغاز کرد، اظهار داشت: باوجودی که دولت موفق شده است تورم را کنترل کند، رکود همچنان وجود دارد و مسکن می‌تواند در چنین شرایطی به عنوان یکی از موتور‌های محرک اقتصادی جهت خروج از رکود عمل کند.

وی افزود: درحال برگزاری جلساتی با حضور معاون اول رئیس جمهور ، وزیر اقتصاد، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر نیرو هستیم تا بخش مسکن را فعال کنیم.همچنین در حال تشکیل جلسات مداومی با کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هستیم تا طرح جامع مسکن را با همفکری پیش ببریم و قبل از ارائه رسمی طرح به مجلس شورای اسلامی اجماع لازم ایجاد شود. من اطمینان دارم که مجلس شورای اسلامی از فعال شدن بازار مسکن حمایت خواهد کرد.

آخوندی در ادامه با اعلام اینکه همچنان پیگیر افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن و به این موضوع امیدوار هستم ، در خصوص اقدامات احتمالی برای افزایش ناگهانی قیمت اجاره ، گفت: هیچ نشانه‌ای مبنی بر رخ دادن چنین اتفاقی وجود ندارد و وقتی اقتصاد روند آرامی را طی می‌کند، دولت نباید در بازار مداخله کند.

گفتنی است وزیر راه و شهرسازی، امروز ، 21 فروردین 93 ، در جهت تقویت حساب 100 حضرت امام(ره) و کمک به اجرای طرح مسکن اجتماعی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، به معاون امور مسکن و ساختمان خود دستور داد یک میلیارد تومان به حساب یاد شده کمک کند.

کد خبر 255419
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار