همشهری آنلاین: ۲۵۸ تن از نمایندگان مجلس با صدور بیانیه‌ای قطعنامه پارلمان اروپا را محکوم کردند.

شاهین محمدصادقی در نشست علنی روز سه‌شنبه 19 فروردین‌ مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای را که به امضای 258 نفر از نمایندگان مجلس در واکنش به قطعنامه اخیر اتحادیه اروپا صورت گرفت را قرائت کرد.

متن بیانیه که در خبرگزاری مجلس منتشر شده بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

پارلمان اروپا درخصوص ارتباط با ایران اخیراً اقدام به صدور بیانیه‌ای نمود که با وجود نکات مثبت روح کلی آن مغایر با روند رو به رشد روابط ایران و اتحادیه اروپا است و نوعی مداخله آشکار در امور داخلی ایران تلقی می‌گردد، لذا نمایندگان ملت بزرگ ایران با عنایت به مفاد قطعنامه یادشده بر نکات زیر تاکید می‌نمایند:

1- مجلس شورای اسلامی از اظهارنظر پارلمان اروپا بر استمرار تعامل با ایران درخصوص حل مسالمت‌آمیز مسئله هسته‌ای استقبال می‌نماید و فضاسازی سیاسی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران را که در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی و بدون انحراف از مصارف صلح‌آمیز انجام گرفته غیرمنصفانه قلمداد نموده، تاکید می‌گردد جمهوری اسلامی ایران با الهام از فتوای رهبری معظم عالیقدر انقلاب اسلامی برخورداری و بکارگیری از تسلیحات هسته‌ای را حرام و برخلاف موازین شرعی می‌داند.

2- ضمن تایید بخشی از قطع‌نامه در مورد ضرورت تلاش برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه مالی و بین‌المللی علیه ایران نگاه قطعنامه مبنی بر مغایر دانستن فعالیت‌های هسته‌ای ایران با قطعنامه شورای امنیت را غیراصولی می‌دانند و اعتقاد داریم قطعنامه‌های شورای امنیت علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران اساساً مغایر روح کلی پیمان منع تکثیر و معاهده ان‌پی‌تی و منشور سازمان ملل متحد می‌باشد.

3- اظهارات پارلمان اروپا در غیردموکراتیک خواندن انتخابات اخیر ریاست جمهور ایران تعجب‌آور و مداخله آشکار در امور داخلی ایران قلمداد و محکوم می‌گردد و نگاه دوگانه غرب به نظام‌های سیاسی و چشم‌پوشی از کشورهای دیکتاتور و فاقد دموکراسی بر هیچ سیاستمداری پوشیده نیست.

4- اظهارنظر پارلمان اروپا درخصوص نقض حقوق بشر در ایران را محکوم نموده، اعلام می‌دارد اولا پارلمان اروپا از وزانت سیاسی برای اظهارنظر در این حوزه برخوردار نیست، ثانیاً کارنامه سیاه غرب و بعضی از کشورهای اروپایی در تحمیل جنگ جهانی اول و دوم بر جامعه جهانی نسل‌کشی و اعمال آپارتاید استعمار و استثمار بسیاری از ملل آسیا و آفریقا و تاراج منابع کشورهای مختلف جهان، حمایت از دیکتاتورهای حامی منافع نامشروع غرب و چشم‌پوشی از فجایع بحرین و رفتارهای وحشیانه تروریست‌ها در سوریه و مداخله نظامی در آفریقا به پارلمان اروپا اجازه نمی‌دهد درباره حقوق بشر قلم‌فرسایی نموده، ایران اسلامی را که مهمترین رسالت خود را دفاع از حقوق انسان در چارچوب مبانی حیاتبخش اسلام می‌داند مورد نقض قرار دهند. ثالثاً پارلمان اروپا باید براساس موازین بین‌المللی و اصل تعیین حق سرنوشت ساختار اعتقادی،‌ اخلاقی و فرهنگی کشورها را در نگاه به مسئله حقوق بشر مدنظر قرار دهد و توجه داشته باشد امت اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر اجرای احکام و مقررات اسلام تاکید داشته و بر انجام شایسته این تکلیف الهی اصرار دارد.

5- با تایید اظهارات پارلمان اروپا در مقابله با تروریسم و خاستگاه آن و پایان دادن به جنگ در کشور اسلامی سوریه از طریق مسالمت‌آمیز بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر مبارزه بی‌امان با پدیده شوم تروریسم و پایان دادن به جنگ خانمانسوز در کشور سوریه از طریق گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز از کشورهای غربی انتظار دارد در مقام عمل به مقابله‌جویی با گروه‌های تروریستی برخاسته و کشورهای حامی گروه‌های جنگ‌افروز را محکوم کند. پارلمان اروپا باید فعالیت‌های براندازانه را از فعالیت‌های سیاسی مشارکت‌جویانه تفکیک نموده و اقدامات افراد را که در اندیشه براندازی نظام مردم‌سالار جمهوری اسلامی هستند فعالان سیاسی قلمداد ننماید.

در نهایت نمایندگان ملت بر این باور می‌باشند که پارلمان اروپا با الهام از رویه استعماری قرون وسطی تمایل دارد خود را مرکز و محور قرار داده و درباره دیگران تصمیم گرفته و دیگران را بر اساس ارزش‌های رنگ‌باخته غربی مورد ارزیابی قرار دهد. بدون تردید چنین نگاهی در قرن حاضر از کمترین جایگاه اجتماعی و سیاسی برخوردار نیست و اعتبار نسبی پارلمان اروپا را به‌عنوان مدعی دموکراسی و احترام به حقوق بین‌المللی و حقوق بشر در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد. لذا پیشنهاد می‌نماییم پارلمان اروپا در این گونه رفتارها تجدیدنظر نماید و افتتاح دفتر نمایندگی پارلمان اروپا در تهران منوط به تغییر این رفتارها و رویه‌ها خواهد بود.

کد خبر 255163
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی